Czym usuwać liście w ogrodzie?

Piękne, kolorowe liście lecą z drzew i pokrywają barwnym dywanem trawniki, krzewy i chodniki. Co zrobić z tą dekoracją – usunąć czy zostawić do przyszłego roku?

Puszysta warstwa kolorowych liści wygląda bardzo ładnie, ale tylko przez jakiś czas. Nadchodzące deszcze i zimno zamienią je w mokrą, niebezpieczną warstwę. Dlatego koniecznie trzeba zrobić z nimi porządek, ale nie trzeba usuwać wszystkich.

Miejsca z których należy usuwać liście

Bezwzględnie należy je usuwać z chodników i ścieżek ogrodowych. Wilgotne liście są śliskie i można się na nich przewrócić. Warstwa opadniętych liści może także ukryć nierówności występujące w nawierzchni.

Liście koniecznie należy również usuwać z trawników, ponieważ mogą powodować gnicie darni i prowadzić do pojawienia się pleśni śniegowej albo innych chorób grzybowych.

W stawach liście zamulają dno i przyspieszają procesy gnilne. Ponadto unoszące się na powierzchni wody liście ograniczają dostęp światła dla ryb i podwodnych roślin. Stąd w przypadku niewielkiego stawu, nad jego powierzchnią warto rozpiąć siatkę, która zatrzyma opadające liście.

Zamiatamy liście

Z nawierzchni utwardzonych, np. z tarasu czy ścieżek ogrodowych, liście najłatwiej zamieść. Do tego celu warto wybrać miotłę ze sztucznym włosiem. Jest ono wytrzymałe, dość twarde, a jednocześnie elastyczne.

 

Szczotka Gardena combisystem do zamiatania nawierzchni w ogrodzie. Włosie wykonane z polipropylenu. Szerokość robocza wynosi 45 cm. Zintegrowany skrobak nad szczotką pozwala w prosty sposób usunąć udeptany i bród i mokre liście. Gwarancja 25 lat. www.gardena.com

 

Grabimy liście

Do usuwania liści w niewielkich ogrodach idealnie sprawdzą się grabie wachlarzowe. Charakteryzują się tym, że mają wachlarzowo ułożone zęby o płasko zakończonych kolcach. Mogą być wykonane z plastiku lub metalu. Tego typu grabie często mają regulowany rozstaw zębów, co umożliwia dopasowanie ich szerokości do powierzchni grabienia. Takimi grabiami nie uszkodzimy nawierzchni darni ani roślin.

Zdjęcia grabi do liści w GALERII:

 

Usuwamy liście za pomocą zbieracza

Usuwanie liści z trawnika za pomocą grabi męczy kręgosłup zwłaszcza, gdy do wygrabienia jest większy teren. Świetnym urządzeniem, dzięki któremu można zdecydowanie usprawnić tę żmudną pracę jest zbieracz liści. Jest bardzo prosty w obsłudze i co najważniejsze, pracujemy w pozycji wyprostowanej, bez obciążania pleców. Po prostu chodzimy po ogrodzie i pchamy urządzenie, które zbiera za nas liście. Jest wygodne w użyciu, a praca nim nie męczy. Więcej informacji na jego temat znajdziecie w tej recenzji: zbieracz liści

 

Zbieracz liści marki Gardena. www.gardena.pl

 

Odkurzamy liście

Na dużych powierzchniach lepiej sprawdzą się dmuchawy i odkurzacze do liści. Dzięki nim o wiele szybciej uporamy się z pracą. Często jedno narzędzie łączy funkcje dmuchawy i odkurzacza, a czasami są dostępne również urządzenia z funkcją rozdrabniania. Za pomocą dmuchawy liście są zdmuchiwane w jedno miejsce, natomiast odkurzacz wciąga je do specjalnego pojemnika. Pomocne są urządzenia rozdrabniające liście – rozdrobnione zajmują mniej miejsca i szybciej ulegają rozkładowi. Przed zakupem takiego urządzenia należy wziąć pod uwagę jego wielkość i ciężar, rodzaj silnika, jego moc oraz dodatkowe funkcje.

Zdjęcia dmuchaw i odkurzaczy do liści w GALERII:

 

Jak się pozbyć liści z ogrodu

Zebrane liście trzeba usunąć z ogrodu. Można je zbierać w specjalne worki, które otrzymamy od służb miejskich odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w danej miejscowości lub samemu odwieźć do miejskiej kompostowni lub do punktu składowania odpadów organicznych.

Część zebranych liści można również wykorzystać do przygotowania ziemi liściowej. Takie liście przewozimy na taczce lub przenosimy w worku i wysypujemy na kompostownik. Dno takiego kompostownika wykładamy gałęziami, które będą służyły jako warstwa drenażowa. Posypujemy je torfem lub ziemią, a następnie na przemian wysypujemy rozdrobnione liście i przysypujemy je kolejną warstwą torfu. Możemy dodać obornik czy specjalne szczepionki do kompostu. Na wierzchu powinna znaleźć się ziemia. Tak przygotowaną pryzmę co jakiś czas warto polać wodą, aby była wilgotna, a dwa razy w roku należy ją przekopać. Ziemia będzie gotowa w przeciągu roku bądź dwóch lat.

Do kompostownika nie wrzucamy liści zawierających dużo garbników, np. liści dębu, orzecha włoskiego czy olchy, ponieważ hamują wzrost roślin.

Zdjęcia pojemników na liście w GALERII:

 

Dobre rękawice

Do zbierania liści z ziemi przydadzą się rękawice ogrodowe. Warto wybrać takie, które od wierzchniej strony są wykonane z przewiewnego materiału, natomiast od wewnątrz – z wodoodpornego.

Rękawice ogrodowe dla kobiet GR0041 Greenmill. www.rolmarket.pl

 

Wykorzystanie opadniętych liści

Liście pochodzące ze zdrowych roślin można zostawić na klombach i rabatach bylinowych. Będą stanowiły dodatkową ochronę systemu korzeniowego przed mrozem i przesuszaniem. To samo dotyczy roślin iglastych. Pod krzewami i drzewami iglastymi można usypać kopczyki z liści i przysypać je ziemią, aby nie rozwiał ich wiatr. Ponadto, rozkładające się liście dodatkowo użyźnią glebę w próchnicę, azot, fosfor, wapń i inne składniki. Nierozłożone liście usuwamy dopiero wiosną.

Opadłe liście to znakomite siedlisko dla drobnych ssaków, jak np. jeży, larw (które stanowią pożywienie dla ptaków) czy dżdżownic.

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram