Na wielkanocnym stole

Na wielkanocnym stole jest kolorowo, wiosennie i świeżo. Uroku doda szczypta folkloru. Dekorację dopełniają kwiaty: tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki lub zerwane w sadzie gałązki jabłoni czy wiśni. Czego jeszcze nie może zabraknąć na świątecznym stole?

Wielkanoc to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto chrześcijańskie. To wtedy wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary. Stąd również tak wyjątkowa i radosna dekoracja stołu. Dominują barwy związane z wiosną: zielony, żółty, pomarańczowy, chabrowy, różowy. Ładnie będzie się prezentowała kolorowa zastawa stołowa, wzorzysty obrus, wielobarwne dodatki. Jeżeli decydujemy się na klasyczną, białą porcelanę i biały obrus, całość rozweselmy wspaniałym bukietem świeżych kwiatów.

Dekoracje wielkanocnego stołu w galerii:

  • Świąteczna aranżacja stołu według Sophie Allport. Bawełniane serwetki w zajączki w kompletach po 4 szt. Wymiary 41x41 cm. Cena 15 £. www.sophieallport.com

Wielkanocne symbole

Święta Wielkiej Nocy obchodzone są w Polsce niezwykle uroczyście. Na wielkanocnym stole szczególne miejsce zajmują potrawy i dekoracje nawiązujące do tradycji i symboliki. Są to przede wszystkim symbole związane ze śmiercią i odradzaniem się. Najważniejszym jest jajko, symbol życia, odradzania się i zmartwychwstania. Źródło i początek wszystkiego. Baranek na stole uosabia obecność Chrystusa. Jest też przypomnieniem Starego Testamentu i historii o ocaleniu pierwotnych synów Izraela od śmierci w Egipcie. Zajączek kojarzony jest z płodnością, witalnością i odradzaniem się przyrody. Baba wielkanocna powinna być sporych rozmiarów. Dawniej wierzono, że im większa, tym zapowiada się bardziej udany rok. Palma wielkanocna natomiast dołączyła do obrzędów świątecznych już w XI wieku. To pamiątka triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dawniej wierzono, że chroni przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

2 komentarze

Wodareply
Kwiecień 16, 2019 6:12 pm

W czasie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chcę podziękować za Twoją pracę . Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał by poczytać nowe posty.

adminreply
Kwiecień 16, 2019 6:59 pm

Dziękuję za miłe słowa i zachęcam do lektury innych materiałów. Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Instagram