12 sposobów na oszczędzanie wody w ogrodzie i na balkonie

Aby utrzymać rośliny w ogrodzie czy na balkonie w doskonałej kondycji konieczne jest systematyczne podlewanie. Jak przy tym nie marnować wody, która jest bardzo cennym towarem. Okazuje się, że są proste rozwiązania, które mogą nam w tym pomóc.

1. Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Wąż nawadniający Fiskars doprowadza wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oraz zapewnia obfitsze kwitnienie i plony. Wąż (15 m) zużywa do 70% mniej wody w porównaniu do tradycyjnych zraszaczy – ogranicza straty wody związane z parowaniem, rozpryskiwaniem i odpływem wody poza zasięg korzeni.

Natomiast do pielęgnacji trawnika możesz zastosować zraszacz, który został wyposażony w innowacyjną technologię, dzięki której możliwa jest redukcja zużycia wody nawet o 20%. Ponadto nie tworzą się kałuże wokół zraszacza. W ofercie znajdują się dwa modele – L i M.
Model L ma metalową podstawę, a łatwa regulacja zasięgu pozwala na nawadnianie powierzchni o wymiarach 17,5×19 m. W przypadku modelu M, z plastikową podstawą odporną na uderzenia, nawadniana powierzchnia ma wymiar 16×17 m.

 

 

2. Postaw na precyzję podlewania

Ważne jest, aby woda docierała do korzeni dlatego warto formować tzw. misę wokół sadzonych drzewek i krzewów. Dzięki niej, w trakcie podlewania młodych roślin, woda nie odpływa poza wyznaczony obszar, czyli poza zasięg bryły korzeniowej.

3. Sprawdzaj opad

Za pomocą deszczomierza łatwo zmierzymy ilość opadu naturalnego lub ze zraszaczy. Dowiemy się wówczas, czy rośliny są optymalnie nawodnione. Milimetr na skali to litr wody na m² ziemi.

4. Zbieraj deszczówkę

Woda deszczowa, w przeciwieństwie do kranowej, jest darmowa i nie zawiera chloru, fluoru i wapnia. Deszczówka jest miękka i idealnie nadaje się do podlewania roślin. Najlepiej wykorzystać do jej gromadzenia duży zbiornik. Deszczówkę można zbierać także do mniejszego pojemnika np. beczki z tworzywa sztucznego lub drewna. To proste rozwiązanie – zbiornik ustawiamy obok rury, którą spływa zebrana z dachu woda opadowa.

5. Zostaw trochę miejsca w doniczce

Przy sadzeniu i przesadzaniu roślin balkonowych pamiętajmy, aby doniczka nie była wypełniona ziemią do pełna, lecz maksymalnie 2-3 cm poniżej górnej krawędzi. Dzięki temu łatwiej się podlewa, woda nie wycieka z doniczki i nie jest marnowana, a parapet i podłoga tarasu lub balkonu pozostają czyste.

6. Nie koś trawnika zbyt nisko

Piękny, zadbany trawnik wymaga naszej uwagi i dużo wody, zwłaszcza jeśli murawa jest koszona nisko przy ziemi. Optymalna wysokość koszenia latem wynosi 4 cm, ale w czasie upałów zaleca się zwiększyć wysokość do 5 cm. Wówczas darń nie będzie narażona na szybkie wysychanie.

7. Postaw na mniej wymagające rośliny

Zużycie wody zależy także od tego, jakie rośliny wybierzemy do ogrodowych nasadzeń. Te, które mają niskie zapotrzebowanie na wodę nie tracą wigoru nawet podczas długo utrzymującej się suszy. Do grona takich mistrzów przerwania zalicza się np. lawenda, dziewanna, róża, jeżówka purpurowa, szałwia oraz czyściec wełnisty. Rośliny wymagające częstego i obfitego nawadniania, jak hortensje i różaneczniki, sadzimy w miejsca półcieniste, a nie w pełni nasłonecznione i podlewamy wodą o niskiej zawartości wapnia, czyli miękką.

8. Spulchniaj ziemię motyką

To bardzo prosty zabieg, który natychmiast poprawia warunki wilgotnościowe podłoża. Twarda gleba jest jak tarcza, przez którą woda nie ma szans przeniknąć do korzeni. Spulchniając ziemię motyką, niszczymy tę naturalną barierę. Co więcej, jeśli ziemia nie jest przez dłuższy czas uprawiana, tworzą się w niej mikroskopijne pionowe korytarzyki, przez które uchodzi wilgoć. Motyka pozwoli nam je usunąć.

 

 

9. Zadbaj o dno doniczki

Aby zapewnić swobodny odpływ nadmiaru wody na dnie doniczki wsypujemy warstwę keramzytu. W ten sposób unikniemy gniciu korzeni wskutek nadmiaru wilgoci. Warto rozważyć wybór doniczek, które nie wchłaniają i później nie transpirują wody. Niektóre pojemniki mają wmontowany w dno zasobnik na wodę, dzięki któremu nawet w upały rośliny wystarczy podlewać co kilka dni.

10. Unikaj podlewania w samo południe

Badania pokazały, że podlewanie trawnika w samo południe jest bardzo nieefektywne, bo doprowadza do utraty do 90% wody wskutek parowania. Strata wody jest najmniejsza w godzinach porannych i wieczornych, dlatego to te pory dnia należy wybierać na podlewanie.

11. Zadbaj o efektywne podlewanie miejsc trudno dostępnych

Trudno dostępne rabaty i grządki można wygodnie podlać za pomocą lancy zraszającej. Nie trzeba się schylać, nie trzeba też kucać, a woda jest dostarczana punktowo tam, gdzie powinna. Lanca zraszająca 3-funkcyjna Fiskars umożliwia wybór trzech rodzajów strumienia: silnego punktowego, delikatnej mżawki lub natryskowego. Całkowity zasięg: 74 cm.

 

 

12. Pomyśl o ściółkowaniu podłoża

Ściółka z rozdrobnionych resztek roślinnych, jak kora, trawa, słoma, zabezpiecza podłoże przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ściółkowanego podłoża nie trzeba tak często podlewać, bo dłużej trzyma wilgoć. Obecność ściółki przyciąga też mikroorganizmy glebowe, które przerabiają ten organiczny materiał w cenny humus. Co więcej, ściółkowanie znacząco ogranicza napływ chwastów, które na ściółce nie znajdują dogodnych warunków do rozwoju

Źródło: Fiskars

Dodaj komentarz

Instagram