Parawan do ogrodu

W jaki sposób wykreować w ogrodzie miejsce, w którym poczujemy się intymnie i będziemy mogli schować się przed wścibskim okiem sąsiada? Przeróżne trejaże, płotki, parawany i inne mniej lub bardziej ażurowe zasłony przydadzą się w każdym ogrodzie.

Wysoki mur, szczelne drewniane ogrodzenie czy gęsty żywopłot skutecznie izolują wnętrze ogrodu od ulicy. Zapewniają spokój i poczucie bezpieczeństwa. Takie rozwiązania nie zawsze jednak są możliwe do wykonania, a poza tym podkreślają niewielką powierzchnię ogrodu. Aby poczuć się intymnie we własnym ogrodzie, nie trzeba od razu stawiać wysokiego muru. Wystarczy zwykłe, ażurowe ogrodzenie i pojedyncze grupy roślin posadzone w jego pobliżu, natomiast w miejscach, które chcemy osłonić przed wścibskim wzrokiem osób niepożądanych, z powodzeniem można zastosować ozdobne ogrodzenia wydzielające poszczególne fragmenty ogrodu. Takie przesłony, oprócz funkcji wydzielającej, stanowią dekorację oraz ciekawe urozmaicenie ogrodu.

 

parawan do ogrodu

Parawan z kolekcji Cora. www.miloohome.pl

 

Trejaże i kratki

To idealne rozwiązanie na osłonięcie tarasu i placyków wypoczynkowych. Trejaże można stosować w postaci pojedynczych elementów ustawionych w ogrodzie lub mogą być łączone z podstawowym ogrodzeniem. Można je również umiejętnie wkomponować w grupy roślin porastających ogród.

Trejaże przede wszystkim stanowią podporę dla pnączy, ale same mogą także wyglądać atrakcyjnie. Oczywiście zależy to od wyglądu takiego trejażu oraz jego jakości. Przed dokonaniem wyboru modelu, trzeba wziąć pod uwagę styl i rozwiązania konstrukcyjne produktu oraz siedlisko i siłę wzrostu pnączy, które zostaną przy nim posadzone. Jeżeli chcemy stworzyć jedynie stałą zasłonę z listowiem, warto wybrać płaski, mocny element z impregnowanego drewna, wymagający minimalnej konserwacji. Dostępna jest szeroka gama gotowych elementów, ale mogą być też wykonywane według projektów indywidualnych.

 

Płotek szczelny z dekorem Malva, wymiary 180×180 cm oraz płotek skośny Malva, wymiary 90×180 cm w. www.leroymerlin.pl

 

Pergole z ruchomymi ściankami

Przy tarasie można zbudować pergolę z ruchomymi ściankami. To bardzo wygodne rozwiązanie. W zależności od potrzeby, takie ścianki można zamykać (np. podczas przyjęcia organizowanego na tarasie) bądź otwierać – gdy chcemy mieć widok na ogród. Należy jednak pamiętać,że przy ruchomych ściankach pergoli nie można sadzić pnączy. W pobliżu mogą rosnąć krzewy i kwiaty, ale ich gałązki nie mogą przeszkadzać podczas otwierania czy zamykania ścianek.

 

Pergola z ruchomymi ściankami z oferty firmy Noveo. www.noveo.com.pl

 

Ażurowe płotki

Ażurowe, o lekkiej konstrukcji płotki to idealne parawany przesłaniające widok z zewnątrz. Różnokolorowe, z fantazyjnie powycinanymi otworkami stanowią atrakcyjną dekorację ogrodu. Wystarczy nawet jeden element, ustawiony w odpowiednim miejscu, by osiągnąć żądany efekt. Obok można postawić okazałą roślinę w donicy bądź posadzić niewielką grupę roślin dekoracyjnych.

Ażurowa ścianka Dafne. Można przymocować do niej donicę z kwiatami bądź zmontować oświetlenie. Wykonana ze stali. www.decastelli.it

 

Parawany przenośne

Kiedyś ustawiane w sypialni pani domu, teraz parawany można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. Wszędzie tam, gdzie chcemy ukryć się przed wzrokiem sąsiadów. To również idealne rozwiązanie do zastosowania w niewielkich ogrodach, gdy chcemy pobyć chwilę w samotności. Stawiamy leżak, za nim parawan – i już nas nie ma:)

Parawan Living Unfold Dark Green duńskiej marki Ferm Living. Szerokość 150 cm, wysokość 180 cm. Cena 4 939 zł. www.czerwonamaszyna.pl

 

Pod ścianą

Gdy na tarasie jest szczególnie gwarno, a ze względu na niewielką powierzchnię ogrodu nie można utworzyć kolejnego miejsca wypoczynku z dala od domu, niewielki kącik można przygotować chociażby przy budynku gospodarczym. Wystarczy skrawek trawnika, na którym postawimy fotel. Jeżeli elewacja jest nieciekawa i wolelibyśmy ją ukryć, do muru można przymocować kratkę, po której będzie pięło się pnącze. Ciekawym pomysłem jest także przymocowanie zwykłej palety, pomalowanie jej i przymocowanie doniczek z kwiatami.

 

Drewniana paleta pomalowana farbą Viva Garden w kolorze Słodka Borówka. Do malowania doniczek użyto farny Słonecznikowy Ogród oraz Liliowiec Rdzawy. www.vivagarden.pl

 

Przy płocie

Na szczególnie małych działkach miejsce odosobnienia można przygotować przy tarasie. Wystarczy oddalić je niemal o krok, wokół ławeczki położyć inną nawierzchnię niż tę, która jest na tarasie i posadzić drzewko lub krzew, które da choć odrobinę intymności. Tutaj za parawan posłuży zwykły płot oddzielający nasz ogród od sąsiadów. W tym miejscu może być podwójny, pomalowany na wyróżniający kolor – oznajmiający, że osobom przebywającym tutaj się nie przeszkadza.

 

Drewniane panele zabezpieczone impregnatem gruntującym Tikkurila Valtti Guard Plus, a następnie pomalowane farbą Tikkurila Valtti Opaque, kolor 564X. www.tikkurila.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram