Idealna nawierzchnia na taras

Latem taras staje się drugim salonem. Spędzamy na nim sporo czasu. Spożywamy posiłki, odpoczywamy, pracujemy. Jaką wybrać nawierzchnię, aby była zarówno funkcjonalna, ładna oraz pasowała do architektury i wykończenia budynku?

Idealna nawierzchnia na taras musi być trwała, funkcjonalna oraz łatwa w utrzymaniu czystości i konserwacji. Z drugiej strony, musi pasować do stylu architektury i materiałów wykończeniowych domu. Powinna również pasować do rodzaju i koloru podłogi pomieszczenia sąsiadującego z tarasem. Jeżeli jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tej samej nawierzchni na tarasie co w pomieszczeniu. Dzięki temu, przy zastosowaniu np. przesuwnych drzwi, po ich otwarciu salon wraz z tarasem będzie stanowił jedność. Rodzaj nawierzchni podyktowany jest również możliwościami technicznymi – czy budujemy taras na gruncie czy przygotowanej wcześniej wylewce betonowej.

Najczęściej wybieranymi materiałami są płytki ceramiczne oraz betonowe, naturalne drewno i kompozyty. Przyjrzyjmy im się bliżej, jakie dają możliwości.

Płytki ceramiczne

Są uniwersalne. Różnorodność kolorów i formatów może przyprawić o zawrót głowy. Mogą przypominać naturalny kamień, beton bądź drewno. Są łatwe w utrzymaniu czystości. Wybierając te na taras, należy koniecznie zwrócić uwagę czy są mrozoodporne, jaką mają nasiąkliwość (powinna być nie większa niż 3%), ścieralność (im mniejsza tym lepsza), a także czy są antypoślizgowe (informuje o tym symbol R)! Im wyższa jest wartość liczbowa R, tym płytki są mniej śliskie. Niestety bywa, że po jakimś czasie pojedyncze płytki odpadają. Dzieje się tak na skutek nieodpowiedniego przygotowanego podłoża. Taka nawierzchnia na taras wymaga solidnej konstrukcji (betonowego podkładu) oraz poziomej izolacji przeciwko podciąganiu kapilarnemu wilgoci. Nie można dopuścić, aby woda opadowa gromadziła się między płytkami, a płytą nośną tarasu. W tym celu, oprócz spadku, potrzebna jest warstwa drenująca wykonana ze specjalnej maty lub warstwy żwiru. Umożliwia ona także niewielkie ruchy nawierzchni względem płyty nośnej wywoływane różnicami temperatury pomiędzy nagrzaną nawierzchnią i zimną płytą nośną.

 

Galeria nawierzchni z płyt ceramicznych

  • Mozaika Barcelona, projekt Maciej Zień. Cena 60,27 zł/szt. www.tubadzin.pl

Płyty betonowe

Są odporne na mróz oraz inne warunki atmosferyczne. Zaletą jest również trwałość oraz różnorodność wykończenia. Ich powierzchnia może być chropowata, fakturowana (imitująca kamień, drewno lub cegłę), dodatkowo szczotkowana lub płukana, w celu wydobycia na powierzchnię pojedynczych ziaren. Produkty posypane na wierzchu drobnym kruszywem świetnie imitują inne szlachetniejsze materiały (np. granit). Nawierzchnia na taras z płyt betonowych dostępna jest w różnych kolorach. Dodatkowymi zaletami jest łatwość w obróbce i niekłopotliwe układanie. Nawierzchnię z płyt betonowych kładzie się na takiej same podbudowie co ścieżkę. Przy zakupie, tak jak w przypadku płyt ceramicznych, należy zwrócić uwagę na mrozoodporność, nasiąkliwość, twardość (im twardsze, tym mniej narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz mniejsza jest ich ścieralność) oraz antypoślizgowość.

Galeria nawierzchni z płyt betonowych

  • Nawierzchnia Lanta. Zestaw składa się z płyt kwadratowych i prostokątnych o wymiarach (29,7x29,7 cm; 29,7x44,7 cm; 29,7x59,7 cm). www.buszrem.pl

 

Nawierzchnie z drewna naturalnego

Nawierzchnia na taras wykonana z naturalnego drewna jest niepowtarzalna i piękna. Drewno jest miłe w dotyku i ciepłe, choć nie nagrzewa się zbyt mocno jak np. terakota. Najczęściej wybierane jest drewno drzew liściastych oraz modrzewiowe. Drewno egzotyczne, choć o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne (ponieważ cechuje je wysoka gęstość oraz duża ilość zawartych w nim garbników), jest o wiele droższe. Drewnianych legarów pod deski nie powinno się umieszczać bezpośrednio na gruncie, ponieważ szybko butwieją. Nawierzchnię z drewna należy regularnie olejować. Ten zabieg zabezpiecza drewno przed wilgocią.

Galeria nawierzchni z naturalnego drewna

  • Nawierzchnia z naturalnego drewna zaimpregnowana wodorozcieńczalną lakierobejcą alkidowo-akrylową Arborcoat Exterior Waterborne semi-transparent Deck & Siding Stain 638. Tworzy półtransparentne, matowe i odporne wykończenie, podkreślające rysunek drewna. Dostępna w 75 kolorach z wzornika Benjamin Moore. Cena ok. 104 zł/1 l. www.benjaminmoore.pl

 

Nawierzchnia na taras z kompozytów

Coraz bardziej popularnym materiałem stosowanym na tarasach są deski kompozytowe, które stanowią alternatywę drewna. To mieszanina trocin drewna i polichlorku winylu. Deski kompozytowe barwione są na etapie produkcji, dzięki czemu później nie wymagają ponownego malowania. Niewątpliwą zaletą jest ich trwałość, brak konieczności corocznej konserwacji oraz łatwość montażu. Dzięki szczotkowaniu ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Niestety, niektóre wystawione na działanie promieni słonecznych mogą się trochę odbarwiać.

Galeria nawierzchni z kompozytów

  • Deska kompozytowa szara, na stelażu. Wymiary 112x14,5 cm. Cena 34,98 zł/szt. www.leroymerlin.pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram