Wywiad z projektantem mody i wnętrz

Jak uzyskać piękną i wygodną przestrzeń do życia, aby tworzyła spójną i harmonijną całość, a jednocześnie dawała uczucie spokoju, wyciszenia i odprężenia?

Dom to miejsce, w którym mamy czuć się dobrze. W nim odnajdujemy spokój i ukojenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zaprojektowana przestrzeń. Dobór kolorów, materiałów, sposób ich zestawienia. Wszystkie pojedyncze elementy muszą tworzyć spójną całość. Tylko wtedy osiągniemy wnętrza pełne harmonii, sprzyjające relaksowi i wyciszeniu.

O tym, w jaki sposób uzyskać harmonię we wnętrzu opowiadają projektanci: Maciej Zień – znakomity projektant mody, który na swoim koncie ma również aranżacje wnętrz i kolekcje płytek ceramicznych, architekt Grzegorz Goworek specjalizujący się w projektowaniu architektury i wnętrz w zgodzie z naturą oraz projektant wnętrz Anna Koszela, która tworzy eleganckie i wysmakowane aranżacje.

Maciej Zień

maciej zień projekty wnętrz

Fot. Katarzyna Kalumiere/KASSAI Production

projektant mody i wnętrz

www.zien.pl

W projektowaniu wnętrz kieruję się klasyką, która jest ponadczasowa. Stonowane barwy i elementy natury, rośliny dają poczucie harmonii. Bardzo ważne są też dodatki, które nadają charakter wnętrzu oraz odzwierciedlają osobowość domowników. Dla mnie bardzo ważna jest obecności sztuki. U siebie w mieszkaniu mam prace cenionych przeze mnie polskich artystów, np. rzeźbę Tomasza Górnickiego przedstawiająca Jean-Michel’a Basquiat’a czy grafiki Aleksandra Prowalińskiego oraz wiele pamiątek z podróży i albumów, książek. Takie elementy dopełniają wnętrze i sprawiają, że osoby, które w nim mieszkają czują się komfortowo.

viva dom: Czym kieruje się Pan projektując nowe kolekcje?

Maciej Zień: Tworząc nowe kolekcje kieruję się tym, czego potrzebują moje klientki. Podczas miar dużo rozmawiamy, poznajemy się lepiej, słucham, czego im brakuje i staram się zawrzeć to w moich projektach zarówno tych modowych, jak i tych przeznaczonych do wnętrz. W nowych kolekcjach zawsze kieruję się zasadą elegancji i klasyki, przemycając do nich nowe trendy, które również śledzę.

zień wnętrz

Pokaz kolekcji “Mojo” w Łazienkach Królewskich. Fot. Flip Okopny/Fashion Images

VD: Skąd zazwyczaj czerpie Pan inspiracje?

M.Z.: Inspiracje czerpię z różnych źródeł. Może to być sztuka, architektura czy muzyka. Natchnienie często przywożę z podróży. Zmiana otoczenia, odmienna fauna i flora, to wszystko pobudza moją kreatywność.

VD: Czy inspiruje Pana otaczająca nas przyroda? Po jakie jej elementy sięga Pan najchętniej, co jest Panu najbardziej bliskie?

M.Z.: Tak, przyroda często jest dla mnie źródłem inspiracji, zwłaszcza, kiedy projektuję wnętrza. Marmur, jego struktura i kolorystyka stanowiły inspirację do mojej kolekcji „Grand Beauty” dla marki Tubądzin. Kamienie stanowiły dla mnie też punkt wyjścia do stworzenia kolekcji dywanów dla grupy Fargotex. Natura daje poczucie harmonii we wnętrzu jak wspominałem i staram się, aby była obecna w moich projektach.

Kolekcja Grand Beauty zaprojektowana przez Macieja Zienia dla Ceramiki Tubądzin. www.tubadzin.pl

VD: Czy mógłby Pan powiedzieć kilka słów na temat tej kolekcji płytek? Gdzie poszukiwał Pan inspiracji, w jaki sposób ją tworzył?

M.Z.: Kolekcja „Grand Beauty” dla marki Tubądzin to wielkoformatowe płytki inspirowane marmurem. Inspiracja naturą narodziła się podczas mojej podróży do Hiszpanii. Nadbrzeżne kamienie natchnęły mnie do stworzenia płyt o wzorach nawiązujących do nich. Jestem bardzo zadowolony z efektów kolekcji, czego potwierdzeniem jest mój ostatni projekt, do którego wykorzystałem płytki z linii Specchio Carrara. Mam na myśli wnętrze mojego showroomu w Warszawie, do którego zapraszam już od 6 listopada przy ul. Belwederskiej 9.

Dodaj komentarz

Instagram