Kuchnia – miejsce szczególne. Jak zaplanować funkcjonalne i przytulne oświetlenie?

Kuchnia, to wyjątkowe pomieszczenie w naszym domu. To miejsce wspólnych posiłków z domownikami, podejmowania gości a często również pracy. Projektując oświetlenie musimy zatem zadbać o to, aby było zarówno funkcjonalne, jak i wspierało budowanie przyjemnej atmosfery i czyniło z kuchni miejsce reprezentacyjne. Nowodvorski Lighting to bogata oferta lamp i opraw oświetleniowych zarówno funkcjonalnych jak i dekoracyjnych, które pozwolą na dobór odpowiedniego oświetlenia do każdej kuchni- niezależnie od stylu, rozmiaru czy rodzaju zabudowy.

Każdy z nas ma indywidualne wyobrażenie na temat kuchni. Dla jednych to niewielka przestrzeń, w której wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki, a dla innych rustykalne wnętrze, czy elegancki, wielkomiejski aneks połączony z salonem. Niezależnie od tego jaką przestrzenią dysponujemy – obszerną czy kompaktową, połączoną z jadalnią czy jedynie z niedużą wnęką z zabudową kuchenną – światło odgrywa w niej bardzo ważną rolę.

Do niedawna oświetleniowym standardem w kuchni była jedna, centralnie zamontowana lampa sufitowa. Jednakże każdy kto choć raz pracował przy takim oświetleniu zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest ono niewygodne i niepraktyczne. Stojąc przodem do blatów zasłaniamy padające zza naszych pleców światło i rzucamy cień na przestrzeń roboczą, czyli na miejsce, które powinniśmy mieć najlepiej doświetlone.

 

 

Zasada trzech rodzajów oświetlenia

Aby rozwiązać ten problem, projektując kuchnię planujemy dzisiaj oświetlenie o trzech zróżnicowanych funkcjach: ogólnej, zadaniowej oraz dekoracyjnej. W zależności od indywidualnych potrzeb, możliwości, bądź też upodobań funkcje te mogą być zupełnie rozdzielone lub łączyć się, np. gdy oświetlenie ogólne pełni też rolę dekoracyjną. Pozwala to na dobór lamp optymalnie dostosowanych do rodzaju światła, który mają emitować.

Za początek nowoczesnej kuchni uznaje się tak zwaną kuchnię frankfurcką stworzoną przez pierwszą austriacką architektę Margarete Schütte-Lihotzky. Kwestię oświetlenia miało tam rozwiązywać duże okno, zapewniające wewnątrz naturalne światło i tradycyjne sufitowe oświetlenie. Dziś rozwiązanie z jednym, centralnym punktem świetlnym uznamy raczej za substandardowe niż za nowoczesne. Współczesne oświetlenie powinno być dostosowane do dzisiejszego rytmu życia i zapewniać swobodę i wygodę pracy niezależnie od pory dnia. Dlatego, poza oświetleniem centralnym, powinniśmy pamiętać o oświetleniu roboczym, zlokalizowanym bezpośrednio nad blatami. Jeśli kuchnia jest również sercem domu, niezbędne będzie również oświetlenie dekoracyjne, które nada jej charakteru i sprawi, że będzie miejscem nie tylko praktycznym, ale także przyjemnym, mówi Małgorzata Nowodworska, ekspert firmy Nowodvorski Lighting.

 

 

Mniej znaczy więcej

Oświetlenie ogólne to najczęściej jedna lampa oświetlająca równomiernie całe pomieszczenie. Coraz częściej jednak, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, zamiast pojedynczego punktu decydujemy się na rozmieszczenie kilku mniejszych, które w bardziej równomierny sposób oświetlą całe wnętrze. Przy wyborze opraw mamy tutaj dużą swobodę i jest to głównie kwestia naszego gustu i stylu w jakim utrzymane jest wnętrze. Doskonale sprawdzą się tu np. oprawy z kolekcji HALO od Nowodvorski Lighting – punktowe źródła światła z efektem świecącej krawędzi, lub POINT TONE, dostępne z różnymi opcjami wykończenia wnętrza lampy. Możemy je umieszczać zarówno pojedynczo, w grupie, jak również równomiernie na całej powierzchni sufitu. Dyskretna oprawa nie będzie odciągać uwagi od elementów dekoracyjnych i zapewni subtelne oświetlenie pomieszczenia.

Jeżeli jednak nie chcemy, aby oświetlenie ogólne było jedynie tłem, to wzmocnienie efektu dekoracyjnego zapewni System Cameleon marki Nowodvorski Lighting – nowoczesne rozwiązanie do projektowania spersonalizowanego oświetlenia.

 

 

Oferta Cameleon to ponad 130 typów abażurów i kloszy, od klasycznych, po awangardowe, które możemy dowolnie zestawiać i wymieniać, dostosowując oświetlenie do charakteru wnętrza.

W przypadku niewielkiej przestrzeni warto rozważyć też plafony sufitowe, np. AGNES lub lampy z kolekcji PILLS. Ich ozdobny charakter idzie tu w parze z niewielką wysokością do 5,5 cm, co ma duże znaczenie w niskich pomieszczeniach i umożliwia rozłożenie punktów świetlnych bez obaw o swobodę poruszania się w kuchni.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być też lampy z kolekcji EYE SPOT. W wersji tradycyjnej są mocowane bezpośrednio do ścian lub sufitu, natomiast w serii PROFILE EYE SPOT mają zastosowanie wraz z szynoprzewodami. Dzięki ruchomej oprawie, w zależności od modelu, mamy możliwość regulowania ustawienia i odpowiedniego nakierowania źródła światła w określonym zakresie, a w przypadku lamp na szynoprzewodach także ich przesuwania wzdłuż szyny w zależności od aktualnych potrzeb.

Projektując oświetlenie, poza kwestiami estetycznymi, musimy też zwrócić uwagę na temperaturę samego światła. Do kuchni polecane jest światło ciepłe, w przedziale 2700 do 3500 K lub o temperaturze neutralnej – od 4000 do 4500 K. Światło neutralne powinniśmy stosować w przestrzeniach roboczych, światło ciepłe, tam, gdzie chcemy osiągnąć przyjemniejszą atmosferę, np. wokół stołu jadalnego, dodaje Małgorzata Nowodworska.

Oświetlenie do zadań specjalnych

Oświetlenie zadaniowe, zwane też roboczym, mocujemy w sposób umożliwiający doświetlenie przestrzeni blatów i zapewniający światło do pracy podczas czynności wymagających dużej precyzji. Do tego celu polecane są zwłaszcza lampy ścienne lub montowane do spodu wiszących szafek. Dobrze sprawdzają się tu minimalistyczne rozwiązania, które nie zajmują dużo przestrzeni i nie konkurują optycznie z zabudową kuchenną, czy elementami wystroju. SOFT LED od Nowodvorski Lighting to lampy o prostym, ale eleganckim designie, zapewniające szeroki kąt świecenia z podłużnym źródłem światła, które równomiernie rozjaśni całą przestrzeń roboczą. Dzięki różnym rozmiarom lamp można dopasować je do zabudowy oraz zapotrzebowania na ilość światła. Jeśli zależy nam na oświetleniu bardziej punktowym możemy skorzystać np. z okrągłych lamp FLEA.

Bo liczy się efekt

Oświetlenie dekoracyjne to pole dla naszej kreatywności i największa swoboda wyboru. Tu liczy się efekt. Ważne zatem, aby oprawy dobrać idealnie do charakteru danej przestrzeni. Wyjątkowym meblem w kuchni czy w jadalni z pewnością jest stół. Centralne umieszczenie nad nim ozdobnej lampy np. PEAR od Nowodvorski Lighting, z dużym kloszem, połączonym z mosiądzowaną stalą oraz efektownie wyeksponowanym źródłem światła, pozwoli oświetlić go, podkreślając jego atuty oraz budując odpowiednią oprawę dla rodzinnych spotkań. Owalny kształt lampy do złudzenia przypomina owoc – gruszkę. W ofercie dostępne są lampy w trzech długościach, tj. 180 cm, 188 cm i 195 cm, co stwarza możliwość zestawienia ich ze sobą w różnych kombinacjach i tworzenia efektownych kompozycji świetlnych.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami wyspy kuchennej, to również ją warto podkreślić we wnętrzu. Modnym motywem jest wykorzystanie w tej przestrzeni serii wiszących cylindrycznych opraw, np. z kolekcji LASER wykonanych z mosiądzu. Możemy je zestawiać zarówno w abstrakcyjne grupy o miękkich liniach, jak również tworzyć z nich geometryczne, liniowe kompozycje. Dla osób ceniących awangardę dobrym rozwiązaniem będą też oprawy w dużych rozmiarach i ciekawej fakturze, przyciągające uwagę niezwykłym rozmiarem i formą. EGG XL ma wysokość (wraz z przewodem) nawet do 300 cm i średnicę klosza 75 cm. Taka lampa będzie mocnym akcentem w nowoczesnych przestronnych wnętrzach, a dzięki temu, że została wykonana z kompozytu nie stanowi dużego obciążenia i nie wymaga specjalnego sposobu montażu. Dla wielbicieli nietuzinkowych rozwiązań i dla tych, którym zawsze brakuje powierzchni użytkowej w kuchni, ciekawym pomysłem może być też lampa PLANT marki Nowodvorski Lighting, której górna powierzchnia tworzy rodzaj wiszącej półki, na której możemy eksponować designerskie akcesoria kuchenne.

 

 

W kuchni, zwłaszcza tej otwartej, ciekawym pomysłem może być też wykorzystanie lamp stojących – typowe dla salonu rozwiązanie optycznie połączy obydwa pomieszczenia i podkreśli charakter elegancji.

Niezależnie od stylu i powierzchni naszej kuchni, odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśli jej atuty, a nam pozwoli się cieszyć atmosferą sprzyjającą pracy i rodzinnym spotkaniom przy stole.

Źródło: Nowodvorski Lighting

Dodaj komentarz

Instagram