Artykuł sponsorowany
Jak urządzić pralnię?
Pralnia to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które powinno znaleźć się w każdym domu jednorodzinnym. O wydzieleniu tego miejsca warto także pomyśleć w przypadku mieszkania w bloku, daje bowiem wiele korzyści. Oto przydatne informacje o tym jak urządzić pralnię.
Wydzielenie osobnego pomieszczenia na pralnię zapewnia dobrą organizację prac związanych z zadaniem prania, a także pozwala na utrzymanie porządku w łazience. Aby pralnia była w pełni użyteczna i komfortowa, należy ją odpowiednio zagospodarować.
Pomieszczenie to nie wymaga dużego metrażu. Musi zmieścić się w nim pralka, miejsce do suszenia lub suszarka bębnowa, pojemniki na brudną bieliznę oraz środki do prania. To również dobre miejsce na przechowywanie deski do prasowania i żelazka. Istotnym wyposażeniem pralni jest także duża, robocza umywalka.
Wykończenie ścian i podłogi
W pralni panują podobne warunki jak w łazience – wilgotność powietrza jest podwyższona. Ściany należy więc wykończyć materiałami, które nie są wrażliwe na wilgoć. Idealnie do tego celu sprawdzą się płytki ceramiczne. Pomieszczenie będzie wyglądało schludnie, poza tym glazura jest także łatwa w utrzymaniu czystości. Dobry rozwiązaniem jest także pomalowanie ścian farbą do łazienek – czyli taką, która jest odporna na wilgoć i można ją szorować.
Z kolei najbardziej funkcjonalnym materiałem do wykończenia podłogi jest terakota lub gres. Płytki są odporne na zalewanie i wszelkie zabrudzenia. Pod uwagę można także wziąć panele winylowe lub laminowane, ale dedykowane do tego typu pomieszczeń, czyli odporne na wodę!
Wentylacja w pralni
Sprawny system wentylacji jest bardzo istotny. W przeciwnym razie na ścianach i suficie mogą pojawić się wykwity pleśni. W tym celu wystarczy zainstalować otwór wentylacyjny (kratka wywiewna) prowadzący do kanału wentylacyjnego mieszczącego się w kominie. Sprzyja to szybkiej wymianie powietrza. Kratka musi być drożna. Należy ją więc systematycznie czyścić. Z kolei w dolnej części drzwi powinny mieścić się otwory wentylacyjne.
Jeżeli grawitacyjna wentylacja zawodzi, trzeba wspomóc obieg powietrza za pomocą wentylatora wymuszającego jego wymianę.
Miejsce na pralkę i suszarkę
Miejsce na pralkę musi zostać wybrane zanim przystąpimy do urządzania pralni. W jej pobliżu musi bowiem zostać zainstalowane przyłącze do wody oraz jej odpływ. Ustawiamy ją w miejscu, które będzie łatwo dostępne i pozwalało swobodnie z niej korzystać. W sprzedaży są dostępne pralki o różnej głębokości, różnią się także nieco szerokością. Przed wyborem konkretnego modelu pralki warto przeanalizować dostępne miejsce, aby urządzenie zmieściło się w nim. Wybierając miejsce, w którym ustawimy pralkę, należy także wziąć pod uwagę ewentualny zakup suszarki bębnowej. Urządzenie to można ustawić obok pralki lub w słupku. Jest to bardzo funkcjonale rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy pralnia jest niewielkich rozmiarów i zależy nam na ograniczeniu przestrzeni. W takim przypadku suszarkę stawiamy na pralce, gdyż jest lżejsza.
AGD pod blatem
W pralni przyda się kawałek blatu, na którym można posortować brudne ubrania czy poskładać już te uprane. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie takiego blatu nad pralką i ewentualną suszarką (jeżeli urządzenie to stoi obok pralki). Blat porządkuje też przestrzeń, a przy okazji zyskujemy więcej miejsca na różne akcesoria.
Jak ukryć pralkę i suszarkę?
Pralnia to pomieszczenie, do którego zazwyczaj nie zapraszamy gości, ale jeżeli bardzo zależy nam na wizualnym aspekcie i chcemy ukryć oba urządzenia, warto rozważyć zabudowę meblową, w której będzie można ukryć zarówno pralkę jak i suszarkę bębnową. W takiej szafie można także zmieścić pojemnik na pranie, środki czystości, zapasy kosmetyków, a nawet deskę do prasowania. Idealna będzie z zamykanymi lub składanymi drzwiami.
Planując duży regał w łazience warto zamówić taki wykonany na wymiar, który będzie sięgał od podłogi do sufitu. Tego typu usługi ma w swojej ofercie Leroy Merlin.
Zabudowa meblowa to najlepszy sposób, by wykorzystać nie tylko metraż, ale i wysokość pomieszczenia. U góry mogą się znaleźć przedmioty rzadziej używane. To także dobre miejsce na plastikowe miski, kosze itp. Lekkie, ale duże przedmioty. Może się tu również znaleźć „żelazny zapas” chemii do prania. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które rozwiąże problem nie tylko umiejscowienia pralki, ale także samego przechowywania w tym pomieszczeniu oraz uporządkowania w nim przestrzeni.
Suszarka stojąca na pranie
Osoby preferujące tradycyjne suszenie powinny przewidzieć w pralni miejsce na rozkładaną suszarkę. Należy także pamiętać, że nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą suszenie w suszarkach bębnowych. Niektóre wymagają suszenia naturalnego.
Kosze na brudną bieliznę
W pralni nie może zabraknąć koszy na brudną bieliznę. Najlepiej ustawić kilka – każdy na inny rodzaj ubrań, np. białe, kolorowe i czarne, można je także sortować pod względem wymaganej temperatury prania. Taka segregacja usprawni prace związane z praniem, pozwoli też oszacować ilość danego brudnego prania. Do tego celu można wybrać wolnostojące kosze, ale dobrym pomysłem jest zamontowanie systemu wysuwanych koszy. Takie rozwiązanie pozwoli zachować porządek w pomieszczeniu, a także zadba o efekt wizualny.
Miejsce na środki do prania
Regał na środki do prania to kolejny element wyposażenia pralni, którego nie może zabraknąć w tym pomieszczeniu. W tym celu warto zadbać o mebel z kilkoma półkami lub wysuwanym cargo. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie także ustawienie mebla wyposażonego w szuflady. Można w nim także pomieścić wszelkie akcesoria, które mogą być przydatne podczas robienia prania.
Umywalka w pralni
Urządzając pralnię warto zainstalować w niej umywalkę. Posłuży nie tylko do mycia rąk, ale także do namaczania szczególnie brudnych ubrań czy ich odplamiania, ale także można w niej uprać te, które są uszyte z wyjątkowo delikatnych tkanin.
Więcej pomysłów na wyposażenie pralni na www.leroymerlin.pl