Wiosenne porządki w ogrodzie
Po miesiącach zimowego uśpienia, przychodzi moment, gdy cały ogród budzi się do życia. Dlatego gdy pogoda dopisuje, koniecznie trzeba zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie.
Po zimie w ogrodzie jest mnóstwo pracy. Czasami nie wiadomo od czego zacząć. Grabimy, zamiatamy, myjemy. Robimy pierwsze nasadzenia, pikujemy sadzonki młodych roślin…. Pracy jest bez liku.
Grabimy trawnik
W marcu należy porządnie wygrabić trawnik, gdyż zalega w nim sporo starej, zeschłej trawy. W razie potrzeby można przeprowadzić aerację. Ma ona na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki temu zabiegowi trawa pobudzana jest do wzrostu i lepiej się korzeni. Aeracja poprawia również strukturę gleby bezpośrednio pod murawą, przez co woda i nawozy lepiej wnikają w głąb gleby. To z kolei przyczynia się do zwiększenia możliwości regeneracyjnych trawy i trawnik jest gęstszy, równiejszy i bardziej odporny na deptanie. Następnie można już przeprowadzić jego pierwsze nawożenie.
Po wykonaniu prac pielęgnacyjnych trawnika, od razu widać, że wiosenne porządki w ogrodzie zostały już rozpoczęte:)
Odkrywamy rośliny po zimie
Kiedy temperatura na dworze jest dodatnia, powinno się usunąć z roślin okrycia, które chroniły je zimą.
Zabieg ten należy wykonywać w pochmurny dzień, ponieważ silne promienie marcowego słońca mogłoby spowodować poparzenia.
Materiały organiczne, którymi były osłonięte liście, można wykorzystać w ogrodzie. Gałązki krzewów iglastych (po ich rozdrobnieniu) i liście wrzucamy do kompostownika, natomiast torf i korę wystarczy delikatnie rozgarnąć i będą pełniły funkcję ściółki. Elementy wykonane z wikliny czy agrowłókniny przechowujemy z suchym i przewiewnym miejscu, aby można je użyć znowu jesienią.
Nawozimy glebę
Wczesna wiosna to najlepsza pora na nawożenie gleby, aby rośliny rosły dobrze i zdrowo. W tym czasie najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe bogate w azot. Pierwiastek ten pobudzi wzrost roślin.
Glebę w ogrodzie świetnie wzbogaci również przygotowany w poprzednim roku kompost. Rozrzucamy solidną ilość na glebę i przekopujemy.
To również dobry moment na polepszenie struktury gleby. To, jakimi składnikami ją wzbogacimy, zależy od jej rodzaju i odczynu.
Gleby jałowe i piaszczyste wzbogacamy poprzez dodanie torfu odkwaszonego oraz nawozów organicznych (np. kompost, obornik)
Z kolei do podłoża gliniastego i wilgotnego dodajemy piasek, aby poprawić drenaż i zwiększyć przepuszczalność gleby.
Jeżeli borykamy się ze zbyt kwaśną glebą, można dodać nieco dolomitu. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy kwaśny odczyn pH gleby.
Nawierzchnia jak nowa
Woda pod ciśnieniem potrafi zdziałać cuda. Usuwa nawet uporczywe zabrudzenia. Z powodzeniem domyje każdą nawierzchnię z podjazdu, tarasu, a nawet elewację domu. W dodatku praca przebiega szybko i bezproblemowo. Jak to jest możliwe? Otóż urządzenie wysokociśnieniowe, dzięki elektrycznej pompie, podaje wodę pod ciśnieniem, która jest wstanie usunąć nawet silnie przylegający brud. Do pracy w ogrodzie przydomowym bardzo skutecznym i przydatnym urządzeniem będzie Pistolet Quick Connet & Full Control firmy Kärcher. Ma możliwość regulacji ciśnienia wody, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie ciśnienie do rodzaju czyszczonej powierzchni. Możemy również kontrolować ilość podawanego środka czyszczącego.
Czyścimy rynny
Robiąc wiosenne porządki w ogrodzie nie zapomnijmy o czyszczeniu rynien. Po zimie mogą być pełne igliwia, szyszek, liści oraz innych odpadów naniesionych przez wiatr i deszcz. Zanieczyszczenia te należy usunąć. Do tego celu przyda się narzędzie do czyszczenia rynien dachowych. To z oferty Gardena nadaje się do pracy na wysokości ok. 5 m. Wyposażone jest w sprężyste włosie z jednej strony i dwie solidne skrobaczki z wytrzymałego tworzywa sztucznego z drugiej, dzięki czemu umożliwia skuteczne czyszczenie. Do czyszczenia rynien można także użyć wody dzięki zintegrowanemu podłączeniu, które umożliwia proste podłączenie węża ogrodowego. Kąt pracy można ustawić indywidualnie za pomocą zapięcia zatrzaskowego.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm