Burgund w mieszkaniu
To kolor bardzo elegancki i nieszablonowy. Dobrze komponuje się z innymi barwami. Burgund w mieszkaniu nada aranżacji szyku, energii i charakteru.
Burgund to kolor wyjątkowy, nadający kompozycji niebywałego smaku. Wystarczy jeden mały akcent, by aranżacji nadać nowy charakter, wprowadzić nutę wytworności. Nie bójmy się stosować go we wnętrzach. Burgund w mieszkaniu stwarza ogromne możliwości. Należy jednak uważać z jego ilością, gdyż w nadmiarze może przytłaczać.
Zdaniem eksperta:
Ewelina Saja, Homebook.pl
“Trudno o bardziej elegancki odcień niż burgund – być może właśnie ta dostojność i intensywność sprawiają, że osoby urządzające wnętrza rezygnują z wprowadzenia do nich odrobiny burgundu. A szkoda! To kolor stwarzający ogromne możliwości aranżacyjne, odważny, nieszablonowy, dodający wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli marzy nam się prawdziwie królewskie wnętrze – śmiało możemy łączyć burgund z głęboką zielenią, złotem i granatem. Jednak miłośnicy niebo subtelniejszych rozwiązań aranżacyjnych też znajdą coś dla siebie – połączenie bieli, beżu czy szarości z burgundem jest równie stylowe. Burgundowe dodatki odświeżą wystrój wnętrza, a welurowa sofa w tym odcieniu bez wątpienia stanie się królową wnętrza. Nie ograniczajmy wykorzystania tego koloru do dodatków – ściany w kolorze wina mogą odmienić wnętrze nie do poznania”.
Ściana w kolorze wina
Burgund w mieszkaniu wspaniale zaprezentuje się na ścianie. Kolor ten bowiem stanowi idealne tło dla mebli i dekoracji. Dzięki niemu możemy pięknie wyeksponować wybrane elementy. Pomieszczenie zyska zupełnie nowy charakter. Ściany utrzymane w tym kolorze sprawdzą się w zasadzie w każdym stylu, zarówno eklektycznym i klasycznym jak i nowoczesnym, minimalistycznym, boho czy glamour. Ze względu na jego głęboki i dość ciemny kolor, burgund najczęściej stosuje się na jednej lub dwóch ścianach, natomiast rzadziej w całym pomieszczeniu, chyba, że jest dość przestronne. W małych pomieszczeniach warto pomalować nim ścianę najlepiej doświetloną, czyli tę naprzeciw okna.
Sofa na piedestale
Efektowna sofa przyciąga wzrok, ale ta w kolorze wina z pewnością zawładnie salonem. Będzie stanowiła centralny punkt w całym pomieszczeniu, pełniąc zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną. Przy jej wyborze należy zwrócić również uwagę na rodzaj materiału, którym jest tapicerowana oraz jego fakturę.
Burgund w jadalni
Wprowadzenie burgundu do jadalni to dobre rozwiązanie. Ciekawie zaprezentują się np. krzesła tapicerowane tkaniną w tym kolorze. Nie zdominują wnętrza, jednak sprawią, że stanie się bardziej wyraziste. Aranżacja utrzymana w ciepłej, stonowanej kolorystyce będzie idealnym uzupełnieniem dla tego koloru. Ciepłe odcienie brązu i beżu działają tonująco i uspokajająco. Kompozycję warto wzbogacić ciemną zielenią roślin. Burgund lubi też złoto. Możemy się pokusić o pojedyncze dodatki w tym kolorze lub ozdobną lampę. Zbyt duża ilość złota stworzy natomiast uczucie przepychu, wystrój może wydać się nieco kiczowaty i pompatyczny.
Burgund w mieszkaniu dobrze komponuje się także w zestawieniach utrzymanych w chłodnych tonacjach. Jak widać na zdjęciu poniżej, odcienie niebieskiego i granatu to również wspaniałe towarzystwo dla tego koloru.
Gustowne dodatki
Boisz się, że meble czy ściana w kolorze burgundu zbyt zdominuje pomieszczenie i sprawi, że cała aranżacja będzie musiała zostać podporządkowana tej barwie? W takim razie wybierz dodatki w tym kolorze, a gdy się znudzą, na jakiś czas można je schować do szafy. Burgund dobrze komponuje się w zasadzie z każdym kolorem. Szary i srebrny to kolejne barwy, z którymi burgund wygląda znakomicie. Taką aranżację można wzbogacić elementami czerni, bieli i stonowanego brązu, jak proponują styliści Westwing.
Burgund to ciemny i głęboki odcień czerwieni. Połączony z bielą nie będzie sprawiał wrażenia barw narodowych. To piękny i wysmakowany duet, który warto zastosować np. w sypialni. Jako kolor uzupełniający możemy wprowadzić bardzo delikatny odcień brązu i beżu oraz pojedyncze dodatki w kolorze srebrnym.
Salon utrzymany w jasnych, monochromatycznych kolorach dzięki burgundowi nabierze rumieńca. Wystarczy jeden dodatek – szklany wazon, rzeźba czy choćby mięsisty pled przewieszony przez oparcie sofy. Na zdjęciu poniżej widać, że ten kolor bardzo dobrze prezentuje się także z subtelnymi odcieniami różu.
Burgund w roli głównej
Dla osób preferujących wyraziste, soczyste kolory, burgund w mieszkaniu może stać się kolorem przewodnim, który wystąpi w różnych odcieniach i stopniach nasycenia – od bardzo ciemnych, stonowanych i matowych po intensywne, żywe i połyskujące. W takiej aranżacji inne barwy tworzą jedynie tło. Aby kompozycja nie była zbyt monotonna i ciężka, koniecznie warto uzupełnić ją o czerń i zieleń. Żywe rośliny, w różnych odcieniach, od głębokiej i ciemnej, poprzez seledyn, po kolor trawy, zaprezentują się wspaniale.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm