Czas na POLARYZACJĘ!
6 lipca wystartował największy letni festiwal designu – Gdynia Design Days. Przez dziewięć lipcowych dni Gdynia stanie się tym samym najlepszym miejscem spotkań miłośników dobrego projektowania.
Żyjemy w spolaryzowanym świecie. Różnice w naszych poglądach, stylu życia i wyborach coraz bardziej się pogłębiają. Tylko jak to wpływa na świat designu? Właśnie temu przyjrzymy się podczas tegorocznej 12. edycji festiwalu Gdynia Design Days, którego tematem przewodnim jest POLARYZACJA. W dniach 6-14 lipca Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni stanie się centrum festiwalowych wydarzeń. W programie GDD znalazło się ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, 44 wykłady i 40 warsztatów. Specjalnie na zaproszenie festiwalu do Gdyni przyjedzie 131 ekspertów z kraju i zagranicy.
Na co warto zwrócić́ szczególną̨ uwagę̨ w tegorocznym programie?
Wystawy
Podczas GDD zobaczymy 24 wystawy, z czego aż 18 na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oto czego możemy się spodziewać na niektórych z nich:
⚫️ Główną wystawą jest „Ja czy my”, której kuratorem jest Izabela Bołoz. Spróbuje ona odpowiedzieć na pytanie, czy w obecnych czasach jest możliwe szczęście „ja” bez „my”. Na wystawie zobaczymy m.in. grę TIM, która łączy pokolenia, głowicę Baby Feeder, która umożliwia robotowi karmienie butelką dziecka czy produkty stworzone przez Mariska Lamiaud, które dobrze publikują się na Instagramie, a jednocześnie pomagają organizacjom pozarządowym.
⚫ Ludzkie ciało fascynuje w tym roku kuratorów wystawy „Ciało na rozdrożu” – Michała Bachowskiego i Agatę Nowak. Wezmą oni ciało pod lupę i ukażą je w kontekście najważniejszych dylematów z jakimi się obecnie zmagamy. Podczas tej wystawy będziemy mogli porównać takie tendencje jak: naturalne super foods kontra zestaw do biohackingu do modyfikacji swojego ciała czy modę na leśne przedszkola kontra projektowanie genetyczne cech niemowląt.
⚫ Na wystawie „(nie)śmieci” duet kuratorski: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Karol Murlak zaprezentują̨ wybrane pary obiektów, łączące materiał i cel, dla którego został wykorzystany. Jeden z nich powstał w pracowni projektanta. Drugi w dobrze wyposażonym laboratorium badawczym. Co z tego wyniknie? Podczas wystawy będziemy mogli również zobaczyć produkty z kolekcji Diedericka Schneemanna „A flip flop story”, wyprodukowane ze znoszonych klapek i japonek oraz dywaniki, stworzone z zużytych butów sportowych, zaprojektowanych przez Simone Post dla marki Adidas.
⚫ Kosmos zainteresował w tym roku Martę Flisykowską, która jest kuratorką wystawy „We need more space”. Zobaczymy na niej makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników, a także opowiemy o kulisach projektów badawczych realizowanych z udziałem polskich specjalistów. Jednym z obiektów, który będzie można zobaczyć podczas wystawy, będzie Lem Mars Rover – studencki projekt budowy analogu łazika marsjańskiego.
⚫ Po kultowej już wystawie z zeszłego roku, prezentującej dorobek Karola Śliwki, Muzeum Miasta Gdyni przygotowało kolejną odsłonę z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Tym razem będziemy mogli podziwiać prace twórczości Barbary Hoff, w tym liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne.
Wystawy będzie można oglądać już od 6.07 od godziny 10:00.
Wykłady i warsztaty
GDD został podzielony na bloki tematyczne, skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody (8 lipca), grafiki (9 lipca), wzornictwa (10 lipca), architektury miasta (11 lipca) oraz wnętrz (12 lipca). Każdego dnia będą odbywać się wykłady i warsztaty poświęcone danej tematyce.
Główny blok POLARYZACJA odbędzie się w niedzielę 7 lipca. Tego dnia warto wybrać się na wykład przewodniczącej komitetu członkowskiego World Design Weeks – Ingrid con der Wacht – „Design sprawia, że świat się kręci” oraz wykład Zuzanny Skalskiej „Trendy i najlepsze praktyki były wczoraj; Future(s) Thinking jest dla biznesu jutra.” Z niecierpliwością czekamy również na prelekcję Marka Kamińskiego, który opowie tego dnia o swojej najnowszej wyprawie AINTE i pierwszej w historii podróży dookoła świata człowieka z robotem. Tego dnia wystąpią również: Michał Bachowski, Konrad Jerin z Piotrem Okrasą oraz Wiesław Bartkowski. Wykłady odbywają się każdego dnia festiwalu w godzinach popołudniowych.
Wcześniejsze godziny to czas warsztatów. Obowiązują na nie zapisy, ale na niektóre z nich są jeszcze wolne miejsca. Można zapisać się jeszcze na m.in. „Wyłączność w zasięgu ręki – jak uzyskać monopol na wygląd produktu”, „Jak być odpowiedzialną marką?” oraz „Sprzedaż kiedyś i dziś”. Wartym uwagi punktem w programie jest również wizyta studyjna LPP. Jest to unikalna szansa, aby zobaczyć te aspekty mody, które na co dzień nie są powszechnie dostępne i stanowią wiedzę branżową.
Dla dzieci odbędzie się cykl warsztatów ekologicznych pod nazwą „2°C”, towarzyszących wystawie o tej samej nazwie. Prowadzący przekażą dzieciom i młodzieży, jak ważne jest bycie eko, jednocześnie podkreślając, że nie jest to skomplikowane, a często bardzo przyjemne. Wejściówki dostępne jeszcze na warsztaty „Piechotą chodzi” z udziałem pedagoga tańca.
Wydarzenia towarzyszące
Przez dziewięć lipcowych dni festiwalu nie może zabraknąć licznych wydarzeń towarzyszących GDD. Festiwalowa mapa rozdarta będzie między główną siedzibę festiwalu, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, oraz Strefę Miasto.
PPNT Gdynia:
⚫ strefa spotkań z kawiarnią TŁOK
⚫ Infopunkt z czytelnią MAGAZIF
⚫ księgarnia Sztuka Wyboru
⚫ letnia czytelnia – Biblioteka z Pasją
⚫ sklepik z produktami stworzonymi specjalnie na festiwal MANUBA kolekcja GDD
⚫ strefa gastronomiczna z food truckami
⚫ oprowadzania kuratorskie
Strefa Miasto:
⚫ targi i warsztaty polskich twórców Cloudmine Pop-up | 6 – 7.07 | Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni
⚫ Dom Idei – spotkania z twóracami i relaks w klubie festiwalowym | Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”
⚫ pokazy filmowe | Gdyńskie Centrum Filmowe
⚫ Design Parkrun – bieg na 5 kilometrów | 6.07 | Bulwar Nadmorski
⚫ Otwarte pracownie – Halo Kultura | 6 – 7.07 | Miejskie Hale Targowe
⚫ wystawa plakatów studia Zupagrafika „Polaryzacja Brutalna” w kawiarni TŁOK
⚫ spotkania autorskie
GDD2019 #POLARYZACJA
kiedy? 6 – 14 lipca
gdzie? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2019 #GDD #gdyniadesigndays #polaryzacja
Źródło: serwis prasowy Gdynia Design Days
One Comment
Do studia LPP z chęcią bym się wybrała i zobaczyła jak to jest od kuchni.