Design wokół książek

W zasadzie książki to wdzięczna materia do przechowywania. Można je umieszczać praktycznie wszędzie i na różne sposoby. Nikogo już przecież nie dziwi ich obecność w każdym domowym pomieszczeniu.

– Książki eksponujemy kierując się emocjami i znaczeniem, jakie dla nas mają. Dużo zależy również od wielkości księgozbioru i przestrzeni, jaką dysponujemy. Projektanci mebli dopasowują swoje propozycje do współczesnego stylu życia i rozmaitych metraży. Jest z czego wybierać i warto przy tym przyjrzeć się, co nowego proponują – komentują Karina Snuszka i Dorota Kuć z pracowni MoodWorks. www.moodworks.pl

 

 

Poezja i proza codzienności

Projektanci podążają w tym kierunku proponując niewielkich rozmiarów regały, szafki czy półki. Ciekawą ilustrację trendu, w jakim rozwija się design dedykowany książkom przedstawiają projekty LEMY, jednej z najważniejszych włoskich marek wnętrzarskich.  Wertykalny, modułowy regał KOALA jest tego najlepszym przykładem. Potrzebuje dla siebie już niewielkiej przestrzeni. Można go dowolnie rozbudowywać i mocować do każdej wolnej ściany. Jest przy tym interesujący kompozycyjnie. Lekki, z zaokrąglonymi krawędziami. Silnie zarysowany pionowo sprawia, że pomieszczenia wydają się wyższe.

 

 

Efekt poziomej kompozycji wnosi kolekcja półek MIMI. Graficznych, geometrycznych, a przy tym funkcjonalnych, bo wyposażonych w metalowe elementy podpierające książki. Pasuje do salonu, sypialni, pokoju dziecka. BOOKEN z kolei to zupełnie nietypowe rozwiązanie, które pozwala mieć czytane właśnie książki zawsze pod ręką. To rodzaj poziomej drabinki do zawieszania książek. Bez konieczności korzystania z zakładki.

 

Całe tomy

Jeśli swoje zbiory książek chcemy trzymać w jednym miejscu i pozwala nam na to przestrzeń, wówczas możemy postawić na systemy modułowe. Regał PLAIN, który stanowi kwintesencję tożsamości marki LEMA to lekka, architektoniczna forma, umożliwiająca w pełni dopasować każdy element do indywidualnych preferencji. Zarówno pod kątem szerokości, wysokości, jak i głębokości. Lekka konstrukcja regału wtapia się zgrabnie w otoczenie home office czy nowoczesnego gabinetu. Z kolei SELECTA to współczesna interpretacja przestronnych bibliotek gabinetowych. Projekt, który nieustająco się rozwija o kolejne funkcje i wykończenia, podążające za zmieniającymi się wymaganiami. Estetycznymi i praktycznymi.

 

 

Formy epickie

Jeśli książki mają dla nas szczególną wartość, możemy potraktować je w sposób wyjątkowy i wpisać w rzeźbiarską formę. Taką, która staje się nawet punktem odniesienia dla całej aranżacji wnętrza. Tu przykłady idą ze strony marki Ceccotti Collezioni, choćby Golden Cage, czyli dosłownie – złota klatka. Dla tego wszystkiego, co nie ma swojej ceny: wiedzy, pielęgnowania pamięci, rozwoju osobistego. Golden Cage wykonana jest z naturalnego, ręcznie szczotkowanego mosiądzu. Realizuje w przestrzeni opowieść o nas. Magnetycznie do siebie przyciąga, ale robi to subtelnie i z lekkością.

 

 

A co, jeśli książki to również design? Dla wielu z nas projekt okładki ma nie mniejsze znaczenie, niż treść. Pięknie oprawione dzieła literackie doskonale współgrają z regałem DC 2018. Jest wyrazisty, elegancki i solidny. Jak wiedza, którą podtrzymuje. Można go modułowo dopasować do potrzeb. DC 2018 zdecydowanie określa design salonu lub gabinetu w kierunku ponadczasowej klasyki. Równie wyrazisty jest Skyline. Regał z mocno zarysowanymi pionowymi liniami. Zaprojektowany po to, by przyciągać wzrok. Dwustronny, modułowy, ze sklejki wykonanej z różnych gatunków drzew i wykończony ręcznie naturalnym woskiem. Lżejszą, ale nie mniej przyciągającą uwagę formę ma regał Flying Circles. Jego stalowe pierścienie wprowadzają estetyczne zamieszanie w kątach prostych, charakterystycznych dla regałów i półek na książki. Redefiniują pojęcie, pozostając nadal funkcjonalnym meblem bibliotecznym, którym można zaaranżować całą ścianę, bądź niewielki kąt.

 

Źródło: MoodWorks

Dodaj komentarz

Instagram