Dlaczego musimy oszczędzać wodę?

Pytanie to stawiamy sobie od lat. Większości z nas oszczędzanie wody wydaje się czymś naturalnym. Z drugiej strony wciąż wdrażamy za mało rozwiązań, które pozwalają na efektywne oszczędności w tym zakresie. Warto jednak przyjąć, że stale ubożejące zasoby wody pitnej na Ziemi są faktem. Dlatego tak ważne jest racjonalne podejście do jej wykorzystania, nawet w naszych domach i mieszkaniach.

Może się wydawać, że zasoby wody na świecie i w Polsce są duże. Woda jest dziś dla nas ogólnodostępna, co wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa. Przekonanie to zbudowane jest jednak na tym, co mamy tu i teraz. Wielu może czuć się zaskoczonych faktem, że jedynie 1% dostępnej na Ziemi wody nadaje się do wykorzystania przez człowieka. Już dziś z braku dostępu do niej cierpi ponad 2 mld ludzi, a perspektywy są druzgoczące. Do 2 050 roku problem ten dotknie aż 7 mld osób. Wysokorozwinięta Europa nie jest wcale w lepszej sytuacji. Podobnie jak reszta świata, zmaga się ze zmianami klimatu, wzrastającym zanieczyszczeniem wód i wysokimi cenami za wodę. Co ważne, Polska jest jednym z tych krajów europejskich, który posiada najmniejsze zasoby wody pitnej. W tym kontekście wszelkie działania, które wpływają na jej oszczędność i zrównoważone wykorzystanie, wydają się być szczególnie ważne i potrzebne.

 

nowoczesna łazienka

Nowoczesne rozwiązania stosowane w łazience zdecydowanie ułatwiają oszczędzanie wody

 

Jak korzystamy z wody?

Według danych GUS, w Polsce zużywamy średnio ok. 100 litrów wody dziennie na osobę. Aż 40% tej ilości pochłaniają czynności higieniczne – kąpiel i mycie się. Kolejne 20% wykorzystujemy podczas spłukiwania urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta. Sporo wody zużywamy także w trakcie zmywania naczyń i prania – to 22% tej sumy. Z pozostałych 18% korzystamy podczas gotowania, czy np. podlewania ogrodu. Niestety, bardzo często do tej liczby dokładamy kolejne zmarnowane litry wody. W jaki sposób? Wystarczy kapiąca lub niedokręcona bateria, albo nieszczelna spłuczka w.c. Tak tracimy nawet 90 litrów wody tygodniowo.

 

oszczędny prysznic

Podczas szybkiego mycia pod prysznicem zużywamy zdecydowanie mniej wody niż kąpiąc się w wannie

 

Co możemy zrobić?

Warto poważnie podejść do prostych, czasem aż zbyt oczywistych praktyk, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, zamiana kąpieli w wannie na prysznic, czy uruchamianie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne. Warto także regularnie sprawdzać szczelność instalacji wodnej i podłączonych do niej urządzeń. Z pomocą przychodzą nam także nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, które idealnie sprawdzą się w ekologicznej łazience. Mowa o nowoczesnej armaturze sanitarnej, spłuczkach w.c. z dwudzielnym systemem spłukiwania, toaletach bezrantowych, czy oszczędnych pralkach. Wszystkie one z pewnością efektywnie wpłyną na ograniczenie zużycia wody w domu.

 

jak oszczędzać wodę

Nowoczesne baterie są w stanie ograniczyć ilość wypływającej wody nawet o połowę

 

Baterie, które są eko

Skoro najwięcej wody zużywamy podczas kąpieli i mycia się, warto zadbać, by zamontowana przy umywalkach czy w kabinie prysznicowej armatura pozwalała na jej oszczędność. Nowoczesne rozwiązania są w stanie ograniczyć jej wypływ nawet o około połowę w porównaniu do tradycyjnych modeli. Dobrym przykładem takiej armatury są baterie z linii VerdeLine marki FERRO. Znajdziemy w niej serie: Alba VerdeLine, Tiga VerdeLine, Vitto VerdeLine i Vitto Black VerdeLine. 

 

Przykłady baterii oszczędzających wodę – zdjęcia w galerii:

 

  • Bateria umywalkowa stojąca Alba VerdeLine

 

 

Idealnym ich uzupełnieniem będą zestawy prysznicowe: Amigo VerdeLine i Amiga VerdeLine wyposażone w deszczownię, a także rączki prysznicowe. Wszystkie baterie z tej linii zostały wyposażone w systemy napowietrzające, które pozwalają na użycie mniejszego strumienia wody przy zachowaniu pełnego komfortu korzystania z armatury. Ponadto mają wbudowane ograniczniki przepływu wody, a także nowoczesne głowice. Umożliwiają one łatwiejsze sterowanie wypływem wody, bez zbędnych jej strat. Serie wyróżnia wyjątkowe, nowoczesne wzornictwo, które sprawdzi się w wielu stylach aranżacyjnych.

 

Przykłady zestawów prysznicowych – zdjęcia w galerii:

 

  • Zestaw natryskowy przesuwny Amiga VerdeLine z deszczownią

 

 

Jeśli nie przekonują Was przesłanki ekologiczne, może zadziała ekonomia? Na krótki, 5-minutowy prysznic przy wykorzystaniu oszczędnych baterii średnio potrzeba ok. 32 litrów wody. Do napełnienia wanny – ok. 100 litrów. Na tej podstawie, nie trudno wyliczyć wydatki związane z opłatami za wodę.

Warto pamiętać, że to od nas i tego, jak dziś podejdziemy do kwestii związanych z oszczędnością wody zależą losy kolejnych pokoleń. Życie w stylu eko to nie tylko kwestia aktualnej mody. To nasza odpowiedzialność.

www.ferro.pl

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Instagram