Hortensje

Kwitnące krzewy hortensji wyglądają zniewalająco. Ich wspaniałe kwiatostany są wyjątkowo okazałe. Jakie mają wymagania i jak dbać o hortensje, by dobrze rosły i obficie kwitły?

Hortensje są jednymi z najbardziej atrakcyjnych krzewów ogrodowych. Kwitną obficie i długo, a ich kwiatostany są duże i niezwykle piękne. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Ich uprawa nie jest trudna, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

Odpowiednie stanowisko

Hortensje najlepiej rosną w półcieniu. Dzięki temu będą dobrze rozwijały się i zdrowo rosły, ale żeby ładnie i obficie kwitły, muszą mieć także dostęp do słońca.

Jak sama nazwa łacińska wskazuje, hortensje potrzebują dużo wody, dlatego gleba musi być stale wilgotna, ale nie może być zalewana. Hortensje nie znoszą suszy. Nawet mały niedobór wody powoduje, że hortensje więdną, a liście i kwiatostany mogą schnąć. Wymagają przepuszczalnej, i próchnicznej gleby, bogatej w związki organiczne. Nie znoszą natomiast ciężkiego i gliniastego podłoża.

 

hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta

 

Pielęgnacja

W zależności od gatunku, wymagania hortensji są różne. Najbardziej wymagająca i najdelikatniejsza jest hortensja ogrodowa. Wymaga stałego podlewania, intensywnego nawożenia i okrywania na zimę, natomiast najprostsza w uprawie i najbardziej wytrzymała jest hortensja bukietowa.

 

hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

 

Hortensje podlewamy codziennie chyba, że są intensywne opady deszczu. Podlewając je, nie należy lać wody na kwiatostany. Najbardziej wrażliwa na brak wody jest hortensja ogrodowa. Hortensje warto ściółkować, aby podłoże dłużej utrzymywało się wilgotne.

 

hortensja piłkowana

Hortensja piłkowana

 

Jesienią należy je okryć na zimę. Dotyczy to przede wszystkim hortensji ogrodowych, które kwitną na zeszłorocznych pędach, czyli zawiązują pąki kwiatowe latem, w roku poprzedzającym ich kwitnienie. Jeżeli hortensje nie zostaną zabezpieczone na zimę, pąki kwiatowe przemarzną i nie zakwitną. Podstawę krzewu należy podsypać torfem lub drobną korą, a krzew owijamy agrowłókniną lub matą słomianą.

 

hortensja kosmata

Hortensja kosmata

 

Termin przycinania tych krzewów uzależniony jest od pory kwitnienia. Nie wymagają corocznego cięcia pielęgnacyjnego. W przypadku hortensji ogrodowej, dębolistnej i piłkowanej, wiosną usuwamy ostrożnie tylko suche kwiatostany, tuż nad pierwszą parą pąków. Cięcie prześwietlające należy wykonać co ok. 4 lata. Z kolei hortensje bukietowe i drzewiaste kwitną na pędach tegorocznych, dlatego wiosną, gdy krzewy nie mają jeszcze rozwiniętych liści, należy je przyciąć dość nisko: bukietową skracamy o ok. 1/3 wysokości, a słabsze pędy tniemy do połowy, natomiast w przypadku hortensji drzewiastej, cięcie wykonujemy do wysokości ok. 15-20 cm.

 

hortensje

Rożne odmiany hortensji bukietowej w towarzystwie tawułek

Zasilanie

Wszystkie hortensje mają duże potrzeby pokarmowe. Do podstawowych prac pielęgnacyjnych należy więc ich nawożenie. To od niego w głównej mierze będzie zależało czy krzewy będą zdrowo rosły i obficie kwitły. Zasilamy je nawozem do hortensji. Zabieg powtarzamy zwykle 2-3 razy w sezonie, najpóźniej pod koniec sierpnia.

 

hortensje bukietowe

Udane połączenie białej hortensji bukietowej z intensywnie wybarwionymi tawułkami.

 

W przypadku hortensji ogrodowej, właśnie od podawanych składników pokarmowych uzależniony jest kolor jej kwiatostanów. Zamierzony efekt osiągamy regulując kwasowość ziemi. Aby uzyskać niebieski kolor kwiatów – glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Rośliny można też podlewać roztworem ałunu potasowego lub ałunu glinowego. Dodatkowo ziemię wokół rośliny warto wyściółkować, używając torf wysoki lub kompost korowy.

 

piękne hortensje

Kolor kwiatostanów hortensji ogrodowej uzależniony jest od kwasowości gleby na której rośnie.

 

Jeżeli zmniejszymy kwasowość gleby – kwiatostany staną się bardziej czerwone. Natomiast stosując nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez, kwiaty zaczną wybarwiać się na kolor różowy. Z nawozami nie można przesadzać, gdyż jeżeli pH podniesie się zbyt wysoko, liście zaczną jaśnieć lub nawet żółknąć (oznacza to chlorozę). Mogą nawet zasychać i opadać.

Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin ogrodowych.

 

kolory hortensji

Hortensja ogrodowa

 

Dobre towarzystwo

Hortensje ładnie prezentują się zarówno jako pojedyncze rośliny jak i posadzone w grupie. Warto sadzić je w miejscach reprezentacyjnych, np. przy wejściu do domu, przy tarasie lub altanie, na tle trawnika. Dobrze komponują się z ozdobnymi trawami, funkiami, tawułkami. Idealnym tłem dla nich będzie jednolita zieleń np. iglaków.

 

hortensje i trawy ozdobne

Hortensja drzewiasta w towarzystwie traw ozdobnych.

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram