Jak optycznie powiększyć wnętrze?
Umeblowanie małego pokoju to nie lada wyzwanie. Wcale nie musi jednak sprawiać wrażenia ciasnego. Jak optycznie powiększyć wnętrze i jakie zastosować triki?
Małe pomieszczenie jest przytulne, a dzięki doborowi praktycznych mebli może być w pełni funkcjonalne. Urządzając je trzeba koniecznie wziąć także aspekt wizualny, aby nie sprawiało wrażenia ciasnego. Oto sprawdzone triki jak optycznie powiększyć wnętrze.
Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą kolorów
Małgorzata Skąpska
Kierownik ds. komunikacji marketingowej i PR Tikkurila
“Zabawa kolorem w trakcie aranżacji wnętrza ma nie tylko swoją funkcję dekoracyjną, ale też może pomóc nam ukryć niedoskonałości pomieszczeń lub też podbić ich atuty. Warto więc planować sposób wykończenia wnętrz z uwzględnieniem kilku ważnych zasad, które wpływają na optyczne postrzeganie przestrzeni. W przypadku małych pomieszczeń doskonale sprawdzą się jasne barwy. Odbiją one światło i sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe. I odwrotnie – wszelkie ciemne tonacje będą wpływać na subiektywne postrzeganie pokoi jako mniejszych. Wykorzystując tę wiedzę można zdecydować się na zaaranżowanie w wąskim pomieszczeniu jednej ciemniejszej ściany, która będzie nie tylko pełniła rolę designerskiej ozdoby, ale też pozwoli skrócić optycznie zbyt długi pokój. Należy jednocześnie bardzo uważać na zastosowanie ciemniejszych rozwiązań dekoracyjnych na suficie. Wyglądają ciekawie na zdjęciach, jednak w przypadku małych czy niskich pomieszczeń mogą zamiast funkcji dekoracyjnej spowodować przytłaczający efekt. Dobrze też pamiętać o mocy sprawczej pasów – te w pionie potrafią spowodować, że pomieszczenie wydaje się wyższe, natomiast zastosowanie pasów poziomych lub poziome dzielenie ścian różnego rodzaju dekoracjami, np. sztukateriami, może pomóc nam optycznie rozciągnąć pokój, a jednocześnie obniżyć jego wysokość.”

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Ściany w tym pokoju zostały pomalowane farbą Optiva Satin Matt. www.tikkurila.pl
Lustrzana iluzja
Montaż lustra to najprostszy i najszybszy sposób jak optycznie powiększyć wnętrze. Umożliwia też skorygowanie jego kształtu. Pomaga nadać mu głębi i sprawi, że nawet niewielki oraz dość ciemny pokój wyda się przestronniejszy i jaśniejszy. Aby go doświetlić, lustro należy powiesić naprzeciwko okna. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż lustra za kanapą, co nadaje pomieszczeniu głębi. Nie poleca się jednak wieszania lustra naprzeciwko kanapy, gdyż siedząc na niej możemy poczuć się jakby ktoś nam towarzyszył i obserwował na nas.

Lustro Pond z oferty Ferm Living zainspirowane żywiołem wody, który nigdy nie jest taki sam i bez przerwy zmienia swoją postać. www.fabrykaform.pl
Unikaj dużych gabarytów
W przypadku małych wnętrz bardzo ważny jest odpowiedni dobór gabarytów mebli. Unikamy dużych, głębokich i masywnych. Wybieramy meble o lekkiej konstrukcji, geometrycznych kształtach, różnych wygięciach i wycięciach, które dodadzą wnętrzu przestrzeni. Zdecydowanie lepiej zaprezentują się mniejsze i płytsze komody oraz niewielkie stoliki kawowe (lepiej postawić dwa małe niż jeden duży). Warto zainspirować się japońskim minimalizmem i bauhausem. Należy również zachować umiar w ilości ustawianych mebli. Pomieszczenie nie powinno zostać nimi przytłoczone.
Zastanawiając się nad innymi sposobami jak optycznie powiększyć wnętrze, warto wziąć pod uwagę meble o jasnych frontach w matowym wykończeniu, a w przypadku lakierowanych, lepiej wybrać te w odcieniach bieli lub pasteli – będą odbijać światło.
Meble na smukłych nóżkach
W małych pomieszczenia warto ustawiać meble na smukłych nóżkach. Dotyczy to zarówno komód, stolików kawowych, foteli czy sof. Dzięki temu meble wydają się lżejsze. Widać też nieco więcej podłogi, co daje wrażenie przestronności. Należy natomiast unikać mebli na bardzo niskich i przysadzistych nóżkach oraz tych w pełni zabudowanych do samej podłogi.

Fotel Princeton z najnowszej kolekcji BoConcept. Dzięki wysokim i wąskim nóżkom oraz organicznie wyprofilowanemu siedzisku i oparciu wygląda lekko i elegancko. www.boconcept.pl
Subtelne dodatki
Jak optycznie powiększyć wnętrze za pomocą dodatków? W tym przypadku bardzo ważne jest zachowanie umiaru i stosowanie zasady im mniej tym lepiej, gdyż zbyt duża ilość dekoracji i bibelotów może wprowadzić do pomieszczenia nieład. Ograniczamy ich ilość, kolory oraz desenie. Zdecydowanie lepiej postawić na jakość. Dobieramy niewielkie i mało rzucające się w oczy dodatki, ale dobrych marek i podkreślające unikatowość pomieszczenia. Tym sposobem możemy powiększyć optycznie jego gabaryty. Bardzo duży wybór ciekawych i nietuzinkowych dekoracji można znaleźć w Nuumo.eu. To świetne miejsce dla osób, które od produktów home&design oczekują wysokiej jakości i niebanalnej estetyki, połączonych z inteligentną funkcjonalnością. Świetnym przykładem jest widoczny na zdjęciu poniżej wazon Charnel marki Bloomingville. Jego kształt podąża za nowym trendem tego sezonu, w którym kobiece ciało stanowi podstawę wielu wzorów. Doskonale sprawdzi się jako samodzielna dekoracja lub w połączeniu z kwiatami.

Wazon Charnel marki Bloomingville. Wykonany z kamionki. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, boho oraz minimalistycznych. www.nuumo.eu
Odsłoń okna
W małych pomieszczeniach trzeba zadbać o ich odpowiednie doświetlenie, szczególnie gdy okna nie są byt duże lub wychodzą na północ. Jak optycznie powiększyć wnętrze w takim przypadku? Lepiej zrezygnować z dekoracji okien firankami i pozostać jedynie przy zasłonach. Wybieramy jasne tkaniny i unikamy dużych oraz wielobarwnych wzorów. Zdecydowanie lepiej zaprezentują się tkaniny jednolite lub w drobne i subtelne wzory.
Odpowiednie oświetlenie
Za pomocą światła można kreować przestrzeń. To samo dotyczy małych pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu i nakierowaniu światła, można łatwo i dość tanio powiększyć optycznie pokój. W takim przypadku lepiej zastosować kilka punktów świecących niż jeden. Gdy źródła światła są rozproszone, nasz wzrok naturalnie wędruje od jednego punktu świecącego do drugiego, przez co nawet nieduży pokój wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Poza tym dzięki temu dzielimy wnętrze na niewielkie strefy, co spotęguje ten efekt. Jeżeli decydujemy się na jedną lampę wiszącą, należy pamiętać, by padające z niego światło miało jasną barwę i dobrze doświetlało narożniki pomieszczenia.
Czy można osiągnąć jeszcze więcej dzięki oświetleniu? Jak optycznie powiększyć wnętrze za jego pomocą? W pokoju warto ustawić niewielką lampę umieszczoną na podłodze i skierowaną do góry przy ścianie. Skutecznie oszuka nasz zmysł wzroku nadając wrażenie głębi.

Lampa podłogowa Alton marki Nordlux na smukłej złotej podstawie. Klosz wykonany z mlecznego szkła. www.ardant.pl
Odsłoń podłogę
Dywany nadają przytulności. Dzięki nim w pomieszczeniu od razu robi się milej i cieplej. Należy jednak nie przesadzać z ich wielkością. W małym pokoju zdecydowanie lepiej sprawdzi się niewielki dywan, by odsłaniał jak najwięcej podłogi. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie wyda się przestronniejsze.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm