Jeżówki – kwiaty uwielbiane przez owady

Kochamy je za piękne i długo kwitnące kwiaty, małe wymagania i łatwość uprawy. Uwielbiają je również owady. To byliny wszechstronne – dobrze wpisują się w każdy styl ogrodu.

Jeżówki przywędrowały do nas z Ameryki północnej. Porastały tam prerie i widne lasy. U nas zadomowiły się bardzo dobrze. Wręcz trudno się bez nich obejść. To wspaniale, że moda na te kwiaty uwielbiane przez owady, znów powróciła.

Idealne miejsce

Jeżówki lubią ciepłe i nasłonecznione stanowisko. Półcień również tolerują, ale urosną nieco niższe i będą miały mniejsze kwiaty. Preferują średnio wilgotne i raczej żyzne, przepuszczalne gleby np. piaszczysto-gliniaste. Nie znoszą natomiast suchych, lekkich i piaszczystych. Planując posadzenie jeżówek w większej grupie, idealnym będzie dla nich miejsce, na którym wcześniej rosły np. rośliny okopowe lub motylkowe.

Uprawa i pielęgnacja

Sadzonki jeżówek uzyskuje się z podziału roślin matecznych. Kupujemy je w centrum ogrodniczym bądź dzielimy sami z własnych roślin. Rozsadzamy je wiosną. Plantację można również uzyskać poprzez wysiew nasion do gruntu. Siejemy je w kwietniu. Rośliny zakwitną w następnym roku. W Polsce najczęściej spotykaną jest jeżówka purpurowa. Najczęściej dorasta do 70-100 cm, ale może osiągnąć nawet do 150 cm. Jej kwiaty mają piękne języczkowe płatki w kolorze od różowego do czerwonopurpurowego, które otaczają pomarańczowobrązową główkę. Kwitnie od lipca do końca września, czasami nawet dłużej. Jeżówki to kwiaty uwielbiane przez owady – niemal bez przerwy są oblegane przez motyle, pszczoły i bąki. Po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, aby nie rozsiewały się. Jeżówki są bylinami dosyć krótkotrwałymi, dlatego nasadzenia odnawiamy co ok. 3-4 lata.

Ulubione towarzystwo

Jeżówki sadzimy na rabatach złożonych z bylin, choć bardzo efektownie wyglądają również w połączeniu z dekoracyjnymi trawami czy krzewami. Najładniej prezentują się w kompozycjach z astrami, liatrą kłosową, pysznogłówką ogrodową i płomykami różowymi lub białymi.

Można również stworzyć ciekawą kompozycję z samych jeżówek. W tym celu sadzimy rośliny o różnej wysokości (z przodu sadzimy rośliny niższe, a z tyłu wyższe) i różnych kolorach kwiatów.

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram