Kreatywność do sześcianu, czyli zaskakująca kolekcja Cube od Pinio
Kiedy nad tworzeniem kolekcji mebli dziecięcych czuwają projektanci z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, możemy spodziewać się naprawdę interesujących efektów. Cube chce być w zgodzie z rytmem dziecięcej codzienności i całym domowym życiem. Najmłodszym daje przestrzeń do nieskrępowanej zabawy i kreatywnego rozwoju, a opiekunom pewność, że korzystają z mebli bezpiecznych, funkcjonalnych oraz ponadczasowych. Jak nowa propozycja od Pinio spełnia swoje – niełatwe – zadanie?
Misja: dotrzymać kroku
Podstawowym założeniem kolekcji jest wygodna, swobodna modułowość, więc to my decydujemy o ostatecznym kształcie mebla. Dla przykładu – na lub pod szafę możemy dodać moduł z szufladami lub drzwiami. W ofercie jedynie podstawowe meble (łóżko, komoda, szafa) posiadają w komplecie nóżki. Pozostałe elementy pomyślane są właśnie jako moduły do samodzielnej aranżacji według bieżących potrzeb. Bryły występują w dwóch różnych szerokościach.
Pinio nie zapomniało jednak, że meble – chociaż muszą być funkcjonalne z punktu widzenia rodziców – powinny współgrać przede wszystkim z dzieckiem. Zmniejszono nieco ich gabaryty, więc większość szafek i szuflad jest na wyciągnięcie ręki. Także szafy 2- oraz 3-drzwiowe są niższe niż te ze standardowej oferty Pinio. Pokój staje się zatem przytulną przestrzenią, skrojoną na miarę jego mieszkańca. To z kolei oznacza, że daje dziecku poczucie sprawczości i uczy samodzielności. Ze zwykłego użytkownika może stać się małym kreatorem.
Design child friendly, czyli jaki?
Zespół z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu postanowił zerwać z mitem, że radosny, dziecięcy pokój oznacza koniecznie feerię intensywnych barw i korowód gadżetów. Projektanci wyszli naprzeciw najnowszym, designerskim trendom: postawili na jasne szarości, minimalistyczną kompozycję, delikatne akcenty kolorystyczne i przyjazną fakturę. Ale też puszczają do nas oko.
Wzrok przyciągają asymetryczne sekwencje barwnych uchwytów z bukowego drewna. Różne wysokości pozwalają swobodnie korzystać z mebli dzieciom i dorosłym, a dodatkowo ciekawie przełamują klasyczną linię bryły. Uchwyty powstały w naszym zakładzie z resztek drewna bukowego, które wcześniej służyło do produkcji innych elementów meblarskich. Dzięki temu odzyskujemy cenny, naturalny surowiec. Nóżki z kolekcji Cube są także bukowe, więc meble będą wyglądać estetycznie nawet po latach codziennego użytkowania – komentuje Michał Błaszak, brand manager Pinio.
Produkujemy meble dla dzieci, dlatego priorytetem są dla nas bezpieczeństwo oraz wygoda najmłodszych. Przy Cube udało nam się szczególnie dobrze połączyć najnowszą wiedzę na temat psychofizycznego rozwoju dziecka z modnym wzornictwem. Chcieliśmy zadbać, aby najmłodsi nie byli przebodźcowani nadmiarem barw, form, deseni. Żeby aranżacja z Cube sprzyjała dziecięcej koncentracji i chwilom relaksu. Meble są więc nie tylko utrzymane w stonowanym stylu, ale też na tyle pojemne, aby ukryć kosze z zabawkami i wprowadzić nieco potrzebnego ładu do dziecięcej przestrzeni – opowiada Anna Błaszak, manager operacyjny Pinio.
Dla dziecka, dla rodziny, dla domu
Kolekcja Cube inteligentnie znosi granicę między meblami „dziecięcymi” i „dla reszty domu”. Tak zwane meble-satelity – stanowiące część kolekcji – mają na tyle elegancki, powściągliwy styl, że spokojnie mogą stać w salonie czy na korytarzu i nie zaburzą estetyki pomieszczeń. Do takich satelitów należą wieszak, stolik oraz krzesełko.
Cała kolekcja jest lekka (wykonana z płyty meblowej laminowanej o ograniczonej emisji formaldehydów oraz litego drewna bukowego lakierowanego), a drzwi i szuflady posiadają wysokiej jakości systemy cichego zamykania. Pinio doskonale zdaje sobie sprawę, że dla dziecięcych mebli nie ma taryfy ulgowej – powinny być poręczne, ułatwiać utrzymanie porządku, pozwalać na bezpieczną eksplorację przestrzeni, rozwijać kreatywność, ale też sprzyjać skupieniu. Wiele wskazuje na to, że korzystanie z kolekcji Cube będzie przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i opiekunów, i to przez długie lata.
Źródło: Drewnostyl