Montaż okien i drzwi w nowoczesnym wydaniu
Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy dzieło – przy wymianie wyrobów stolarki budowlanej „kropkę nad i” stanowi dobry montaż. Dzięki prawidłowej instalacji, okna, drzwi i bramy garażowe zachowują deklarowane przez producenta parametry użytkowe i zapewniają komfortową eksploatację. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik pozwala na sprawne przeprowadzenie prac i szczelne połączenie na styku stolarka-mur. Jakie rozwiązania montażowe wybrać?
W świetle nowych Warunków Technicznych, które weszły w życie od początku 2021 roku, dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej zyskuje jeszcze mocniej na znaczeniu. Energooszczędność okien, drzwi zewnętrznych czy też bramy garażowej zależy zarówno do parametrów samych produktów, jak i sposobu ich zamontowania. Wymiana tego typu rozwiązań to również ważny, pierwszy etap termomodernizacji budynku. Inwestycja powinna być więc przeprowadzona w taki sposób, aby uwzględniać dalsze prace związane z izolacją cieplną ścian zewnętrznych i zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscach, gdzie stolarka łączy się z materiałem ociepleniowym.
Dobre praktyki
Każda inwestycja ma swoją specyfikę, monterzy dostosowują więc sposób prowadzenia prac montażowych do danej sytuacji. Istnieje jednak zestaw dobrych praktyk oraz ogólne zasady sztuki budowlanej, które są uniwersalne i stosowane przez profesjonalne ekipy monterskie. Podstawą jest zatem odpowiednie przygotowanie otworu okiennego lub drzwiowego. Powinien być on dokładnie oczyszczony z zanieczyszczeń (pyłu, gruzu i innych elementów), wygładzony, a ewentualne ubytki wypełnione. Przy wymianie stolarki konieczny jest też precyzyjny demontaż starych wyrobów, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego, w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak laser czy niwelator. Przy trudniejszych i bardziej wymagających inwestycjach (jak np. stolarka wielkoformatowa) stosowany jest także skaning 3D. – Wymiana istniejącej stolarki, szczególnie w starszym budownictwie to duże wyzwanie związane z dopasowaniem współczesnych produktów do ścian i otworów, które w przeszłości wykonywano często bez należytej staranności i dokładności. Brak kątów prostych, pionów i poziomów to w starszym budownictwie w zasadzie norma, stąd warto wziąć pod uwagę tę kwestię, przygotowując się do wymiany. Dla przykładu, dla bram garażowych, z racji ich wymiarów i zamykanej powierzchni, nawet niewielkie odchyłki węgarków od pionu przy szerokości otworu pod bramę, np. 5000 mm powodują, iż poprawna regulacja i doszczelnienie bramy w zasadzie nie są możliwe – mówi Dariusz Poloczek, Ambasador kampanii „WYMIANA STOLARKI+DOBRY MONTAŻ”, ekspert z firmy Hörmann.
Systemowe rozwiązania
Na przestrzeni ostatnich lat wyroby stolarki budowlanej bardzo się rozwinęły. Dziś są to nowoczesne rozwiązania, które poza bardzo dobrymi parametrami termicznymi, zapewniają również wygodę użytkowania, np. dzięki możliwości podłączenia do systemu SMART HOME. Wraz z rozwojem produktów zmianom uległy również techniki instalacji okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Niemalże standardem jest więc obecnie stosowanie montażu warstwowego z użyciem taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej, a także izolatora cieplnego i akustycznego w postaci pianki poliuretanowej.
Dla monterów dostępne są kompletne systemy montażowe zawierające wszystkie niezbędne elementy. Do wykonania szczelnego połączenia na styku stolarka-mur ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór materiału izolacyjnego, który wypełni szczelinę dylatacyjną. Przy wymianie stolarki najczęściej wykorzystuje się piankę poliuretanową jednoskładnikową – najlepiej postawić na produkt wysokiej jakości, czyli gęsty i o małym przyroście, który zapewnia właściwe uszczelnienie. Przy tego typu pracach można również zastosować płynne membrany, pozwalające na przeprowadzenie montażu warstwowego nawet w sytuacjach, gdzie wcześniej nie było to możliwe.
Technika montażu uzależniona jest m.in. od konstrukcji budynku, rodzaju ściany, w której zamontowana zostanie stolarka, czy też grubości planowanego materiału ociepleniowego. Ważnym czynnikiem jest także ewentualna instalacja osłon okiennych, jak rolety, żaluzje czy refleksole. W związku z rosnącymi wymaganiami w zakresie energooszczędności budynków, na znaczeniu zyskuje montaż w warstwie izolacji termicznej, z wysunięciem okna lub drzwi poza lico muru. Ważne jest tu stabilne i wytrzymałe zamocowanie stolarki z użyciem elementów dobrze przenoszących duże obciążenia wywołane m.in. parciem wiatru oraz ciężarem samego wyrobu. Jednocześnie powinny one być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła (jak np. profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej). Monterzy mogą korzystać z kompletnych systemów zawierających profile, kliny, klej montażowy, wkręty i taśmy uszczelniające. Użycie tej techniki montażu pozwala na sprawne wykonanie szczelnej ramy wokół okna lub drzwi i zamknięcie otworu w krótkim czasie, bez konieczności wcześniejszego tynkowania ościeża.
– Wymiana stolarki jest najczęściej spowodowana jej wiekiem, niedogodnościami związanymi z użytkowaniem lub też inwestycją w termomodernizację całego budynku. Aby prawidłowo wykonać montaż nowych okien, muszą być one dobrane wielkością, tak, aby szczelina dylatacyjna była odpowiednia (w przypadku dużego węgarka konieczne może być dodatkowe poszerzenie po obwodzie okien). To istotne, gdyż nowa stolarka będzie miała lepsze parametry izolacyjności termicznej, a więc będzie cięższa (np. 3 szyby zamiast 2), dlatego też musi być właściwie podparta i zamontowana mechanicznie. Montaż powinien być wykonany w sposób szczelny, warto też rozważyć eliminacje mostków linowych, montując okna w warstwie izolacji, co zdecydowanie obniży ryzyko występowania przykrych konsekwencji w postaci rozwoju grzybów i pleśni – mówi Tadeusz Romański, Ambasador kampanii „WYMIANA STOLARKI+DOBRY MONTAŻ” z firmy Sklep.Grupa MAGNUM.eu.
Kompleksowa usługa
Przy termomodernizacji budynku można pozyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” lub też innych, realizowanych przez samorządy lokalnych programów wsparcia. Dla firm sprzedających wyroby stolarki budowlanej dobrym rozwiązaniem może być zapewnienie odbiorcom usługi, nie tylko w postaci produktu wraz z montażem, lecz także z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie. Dla inwestorów związane z tym formalności są zazwyczaj czasochłonne, docenią więc kompleksową ofertę, która zdejmuje z nich część tych obowiązków.
Jakość prac montażowych, na równi z parametrami zamontowanego wyrobu, przekłada się na ograniczenie strat ciepła i satysfakcję odbiorców. W dobie Internetu, gdzie na forach internetowych i w wyszukiwarkach szybko można znaleźć opinię o danym wykonawcy, zadowolony klient jest najlepszym ambasadorem każdej firmy.
Źródło: POiD