Podlewanie ogrodu

Woda jest dla roślin niezbędna. Decyduje o ich życiu, zdrowiu i wzroście. Dlatego podlewanie ogrodu jest bardzo ważne. Jaki sposób jest najlepszy i najbardziej racjonalny?

Wody słodkiej na naszej planecie jest coraz mniej. Jak podaje Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, nasz kraj jest w grupie państw, którym grozi poważny deficyt wody. Bez naszej pomocy, wiele roślin w ogrodzie może nie dać sobie rady. Dotyczy to szczególnie tych, które mają większe wymagania dotyczące wody i nieznoszących suszy, roślin młodych – zwłaszcza niedawno posadzonych, trawników oraz roślin sadowniczych. Podlewanie ogrodu to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak trzeba to robić racjonalnie, aby rośliny zostały nawodnione, a jednocześnie nie marnotrawić cennej wody.

 

kwiaty w ogrodzie

 

Pora podlewania

Podlewanie ogrodu powinno odbywać się wczesnym rankiem lub wieczorem. Rano nie jest jeszcze zbyt gorąco, a rośliny zdążą się napić i obeschnąć przed nadchodzącym upałem. Wieczorem natomiast rośliny są bardzo spragnione wody po całym dniu, temperatura spada, a słońce nie grzeje i nie poparzy roślin. Nie należy natomiast podlewać roślin w czasie upału. Może wtedy dojść do poparzenia roślin (krople wody na liściach działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne). Stają się bardziej podatne na ataki bakterii i grzybów. Poza tym podczas upału rośliny korzystają mniej efektywnie z dostarczonej wody, ponieważ ich komórki nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobór.

 

ogrody

Fot. M. Ćwikła

 

Częstotliwość podlewania

Podlewamy rzadziej, a obficiej. Wtedy woda sięgnie wgłąb ziemi i rośliny będą mogły dostatecznie napoić się. Unikamy natomiast podlewania małą ilością wody, a często, ponieważ przy niewielkiej ilości wody będzie ona dostępna tylko w górnej warstwie gleby. Rośliny przystosowując się do takiego sposobu podlewania zaczną wytwarzać płytki system korzeniowy (aby wyłapywać wodę), wrażliwy na okresy suszy. Poza tym, gdy nawodniona zostanie płytka warstwa ziemi, szybciej wyschnie. Natomiast w przypadku roślin w pojemnikach najlepiej, gdy wewnątrz pojemnika ziemia jest wilgotna, a na powierzchni lekko obeschnięta. Za duża ilość wody może doprowadzić do rozprzestrzeniania się chorób grzybowych bądź gnicia korzeni, za mała zaś powoduje więdnięcie roślin, zahamowanie wzrostu i obniżenie jakości liści i kwiatów. Rośliny podlewamy, gdy warstwa wysuszonego podłoża sięga ok. 2 cm głębokości.

 

podlewanie ogrodu

Fot. M. Ćwikła

 

Sposób podlewania

Roślin nie należy podlewać silnym strumieniem wody. Taki sposób podlewania może doprowadzić do uszkodzeń delikatnych części rośliny jak kwiaty czy liście. Strumień wody powinien być rozproszony, przypominający padający deszcz. Podczas podlewania staramy się nie moczyć liści, tylko lać wodę pod rośliny. Delikatny deszczyk jest miły, ale nie dla wszystkich roślin. Wiele gatunków jest wrażliwych na moczenie liści, np. pomidory. Zatrzymująca się woda na liściach sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych.

 

podlewanie pomidorów

fot. M. Ćwikła

 

Woda do podlewania

Rośliny nie przepadają za lodowatą wodą z wodociągu. Lepsza będzie dla nich odstana. Idealna jest deszczówka. To stosunkowo niedrogie i proste w realizacji rozwiązanie w dłuższej perspektywie przyniesie spore korzyści dla naszego portfela i środowiska naturalnego. Gromadzenie i wykorzystanie wody opadowej może więc okazać się dobrą inwestycją. Podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 mkw. można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej. Czy to dużo? Zdecydowanie tak. Dla porównania – na umycie samochodu zużywamy jej około 50 litrów. Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane. W większości przypadków nie wymaga wykonywania kosztownych instalacji – tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową. Warto wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn. Sprawdzi się więc w nawadnianiu ogrodu. Większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Będzie więc odpowiednia, aby podlewać trawnik, rośliny w ogrodzie, jak i te w pojemnikach ustawionych na tarasie czy balkonie. Z odpowiednią pompą i filtrem może zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodu.

 

pompy do deszczówki

Pompa do deszczówki z oferty Gardena, model 40001. www.gardena.pl

 

Podlewanie automatyczne

Podlewanie ogrodu można wykonywać na dwa sposoby: automatycznie lub ręcznie przy pomocy konewki czy węża ogrodowego podłączonego do zraszacza lub pistoletu zraszającego. Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej efektywne jest automatyczne. Dzięki niemu, o stałej porze, rośliny otrzymają optymalną ilość wody, a właściciel ogrodu oszczędza czas i wiele pracy. Taką instalację najwygodniej jest zaprojektować i zamontować na etapie planowania ogrodu, ale można też wykonać ją w już istniejącym. W dużych ogrodach lub gdy nie ma dostatecznie wysokiego ciśnienia wody do zasilenia całego systemu, powierzchnię ogrodu należy podzielić na tzw. sekcje nawadniania ze sterowaniem wielokanałowym. Służy ono do nawadniania różnych obszarów ogrodu niezależnie od siebie, np. trawnika, donic na tarasie czy rabat za pomocą różnego rodzaju zraszaczy. Wykorzystanie sterowników nawadniania daje nie tylko komfort, ale także oszczędności wody, poprzez nawadnianie w czasie gdy parowanie wody jest najmniejsze, a tym samym jej wykorzystanie najefektywniejsze. Podłączenie do sterownika nawadniania czujnika wilgotności, spowoduje, że nawadnianie nie będzie się odbywało przy zbyt dużej wilgotności gleby i unikniemy niepotrzebnej i kosztownej straty wody.

 

podlewanie automatyczne

Grafika przedstawiająca różne rodzaje zraszaczy w automatycznym systemie podlewania. www.gardena.pl

 

Mikronawadnianie

Jest to najbardziej efektywny sposób podlewania. Woda, kropelka po kropelce wsiąka w ziemię tuż przy roślinie. Nie ma strat wody, liście nie są moczone. Taki system świetnie sprawdza się się do nawadniania skalniaków, żywopłotów i roślin sadzonych w szpalerach, warzyw oraz roślin w szklarniach i tunelach foliowych. Można go rozbudowywać i dostosowywać do aktualnych potrzeb i warunków.

 

podlewanie kropelkowe

Podlewanie kropelkowe jest najbardziej skuteczną metodą nawadniania roślin. www.leroy-merlin.pl

 

Podlewanie trawnika

Do podlewania trawnika warto zastosować system zraszaczy wynurzalnych. Są to urządzenia, które na czas podlewania wynurzają się, a po skończonej pracy znikają pod ziemią i są niewidoczne. Taki system jest łatwy w montażu, a bogata różnorodność dostępnych zraszaczy pozwala dopasować odpowiednie rodzaje urządzeń w zależności od rodzaju gleby czy ich umiejscowienia w ogrodzie.

 

  • Zraszacze wynurzalne do podlewania trawnika z oferty Leroy Merlin. www.leroy-merlin.pl

 

Podlewanie ręczne

Bieganie po ogrodzie z konewką jest dość męczące i czasochłonne, ale z pewnością sprawdzi się w przypadku roślin kubłowych, szczególnie tych ustawionych na tarasie czy przy wejściu do domu.

 

designerskie konewki

Konewki marki Nordal dostępne w Aga Martin. www.agamartin.com

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram