Artykuł sponsorowany
Podłogi na ogrzewanie podłogowe
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu to kwestia kluczowa dla zachowania odpowiedniego poziomu komfortu. Coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe. Czy może być instalowane pod każdy rodzaj podłóg i jakie kryteria musi spełniać taka posadzka?
Ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne. Nie wymaga montażu grzejników, które zajmują miejsce i nie zawsze prezentują się atrakcyjnie. Podłogi są przyjemnie ciepłe, miło więc stąpać po nich nawet boso. Następuje także korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc nie trzeba go rozgrzewać do wyższych temperatur. Zarówno temperatura podłogi (maks. 29-35°C), jak i czynnika grzejnego (systemu ogrzewania) zazwyczaj nie przekracza wartości 55°C. Sprzyja to komfortowi cieplnemu i zwiększa jakość powietrza w pomieszczeniach. Zanim zdecydujemy się na montaż takiego ogrzewania, musimy się upewnić czy strop w naszym domu wytrzyma dodatkowe obciążenie i jaki rodzaj podłogi możemy zastosować na takie ogrzewanie. Zacznijmy jednak od samego ogrzewania. Mamy bowiem do wyboru ogrzewanie wodne lub elektryczne. Czym się różnią?
Wodne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wodne to w uproszczeniu rury umieszczone pod posadzką, w których przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze od 30 do 40°C. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu – dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem, po którym można chodzić.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Zwykle montowane jest w formie dodatkowego wsparcia. Bez problemu można zastosować je w istniejących już mieszkaniach czy domach, ponieważ nie wymaga aż tak radykalnych prac, jak np. montaż ogrzewania wodnego (w jego przypadku konieczne jest ingerowanie w obecny już system grzewczy). Do instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego, niezbędne jest zerwanie podłogi, co należy mieć na uwadze także w kontekście ewentualnych awarii.
Ten rodzaj ogrzewania podłogowego występuje w postaci mat grzewczych, które montuje się pod posadzką lub pod warstwą wylewki samopoziomującej. Temperaturę ogrzewania podłogowego reguluje termostat. System ten można zamontować np. podczas okresowego remontu łazienki lub kuchni, a także podczas wymiany paneli podłogowych w salonie czy sypialni.
To, ile prądu zużywa elektryczne ogrzewanie podłogowe, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału użytego do pokrycia podłogi, czy grubość izolacji pod podłogą.
Gdzie warto zastosować ogrzewanie podłogowe?
Temperatura, jaką osiągają grzejniki (50°C), powoduje wysuszanie i unoszenie wraz z ogrzewanym powietrzem cząsteczek kurzu. W przypadku ogrzewania podłogowego, ruch powietrza jest wolniejszy, co ogranicza unoszenie się drobinek kurzu. Stąd ogrzewanie podłogowe polecane jest do domów, w których mieszkają alergicy.
Ogrzewanie podłogowe to także typ instalacji bardzo energooszczędnej. Osiąga oszczędność energii cieplnej o wartości 20-30% w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Ten typ ogrzewania sprawdzi się przy zastosowaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła, np. kotłów gazowych kondensacyjnych, pomp ciepła lub kolektorów słonecznych.
Jest często stosowane w pomieszczeniach, po których chodzi się boso, np. w łazienkach. Warto je wybrać też tam, gdzie instalacja ma być niewidoczna, a estetyka jest kluczowa, np. w eleganckim salonie lub sypialni.
Podłoga na ogrzewanie podłogowe
Podłoga, która zostanie położona na takie ogrzewanie musi spełniać pewne parametry techniczne. Powinna być wykonana z materiału, który dobrze przewodzi ciepło, aby mogło szybko przenieść się do pomieszczenia – w przeciwnym razie nie rozgrzeje wnętrza. Ważnym parametrem jest także opór cieplny (R), który informuje o przenikaniu ciepła. Określa też zdolność konkretnego materiału do hamowania strat ciepła. Im opór cieplny jest niższy, tym lepiej, gdyż efektywność takiego ogrzewania wzrasta. Najmniejszy opór cieplny mają kamień i płytki ceramiczne (w tym gres). Bardzo dobrymi parametrami charakteryzują się także wykładziny elastyczne i panele podłogowe winylowe, a następnie panele laminowane. Największy opór cieplny wykazuje drewno. Wpływ na szybkość rozgrzewania pomieszczenia ma także grubość zastosowanego materiału. Posadzka kładziona na ogrzewanie podłogowe musi być odporna na działanie podwyższonej temperatury oraz dobrze znosić jej zmiany. Powinna cechować ją elastyczność i musi też dobrze znosić rozszerzanie i kurczenie się. Podłoga wykonana z nieodpowiedniego materiału nie będzie dobrze ogrzewała pomieszczenia, poza tym, może ulec uszkodzeniu.
Płytki ceramiczne i gres
Jednym z najbardziej polecanych materiałów do stosowania na ogrzewanie podłogowe są płytki ceramiczne i gres. Świetnie przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury, a także ich wahania. Same w sobie są zimne, dlatego połączenie ich z ogrzewaniem podłogowym stanowi doskonały duet.
Podłoga kamienna
Kamień długo utrzymuje ciepło i równomiernie je rozprowadza. Odznacza się także najwyższym współczynnikiem przewodzenia cieplnego. Co więcej, taka posadzka umożliwia montaż kabli i mat grzewczych w warstwie kleju mocującego tę podłogę, co daje krótszą drogę cieplną i szybsze nagrzewanie posadzki. Ze względu na koszt surowca jest jednak dość rzadko stosowana.
Panele winylowe
Panele winylowe są bardzo cienkie i wykonane z polichlorku winylu – doskonale więc przewodzą ciepło i bardzo szybko nagrzewają się. Dzięki tym cechom mogą być stosowane jako zamiennik płytek ceramicznych. To materiał, który bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewanie podłogowe.
Panele laminowane
W przypadku paneli podłogowych laminowanych istotne znaczenie ma to, na jaki typ ogrzewania mają zostać położone. Jest to materiał, który nie lubi nagłych skoków temperatury. Właśnie dlatego w kontakcie z taką podłogą lepiej sprawdzi się ogrzewanie wodne, gdyż proces jego nagrzewania się jest wolniejszy od ogrzewania elektrycznego. Poza tym warto mieć na uwadze, że większość paneli słabo przewodzi ciepło. Przed zakupem paneli należy koniecznie sprawdzić czy producent dopuszcza położenie ich na ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie wszystkie się do tego nadają. W przeciwnym razie, w razie jakichkolwiek uszkodzeń posadzki, producent odmówi naprawy gwarancyjnej.
Stałe podgrzewanie lepiej znoszą panele z zatrzaskami, gdyż ich krawędzie nie wymagają sklejania i podłoga może swobodnie pracować pod wpływem działania różnic temperatur. Zdecydowanie ciepło najlepiej będą oddawały panele, które zostaną przyklejone całą powierzchnią do podłoża.
Podłogi drewniane
Drewno słabo przewodzi ciepło płynące z ogrzewania podłogowego i niszczy się pod wpływem jego działania. To materiał higroskopijny, czyli podatny na zmianę wymiarów pod wpływem warunków wilgotności powietrza, ponieważ wchłania parę wodną z powietrza i oddaje ją przy spadku wilgotności. Nieustannie pracuje – rozszerza się i kurczy. Może to doprowadzić do zniszczenia podłogi. Dlatego decydując się na podłogę drewnianą, warto wybrać podłogę o warstwowej konstrukcji, na przykład deski trójwarstwowe. Składają się one z warstwy spodniej, przeciwprężnej, która ułożona jest poprzecznie w stosunku do warstwy wierzchniej. Dzięki temu łatwiej przebiega cyrkulacja powietrza. Taka podłoga cechuje się większą stabilnością i lepszą przenikalnością. Do zastosowania na ogrzewanie podłogowe należy wybierać takie gatunki drewna, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a niskim współczynnikiem skurczu oraz długim czasem wyrównywania poziomu higroskopijnego. Takie cechy posiada zwłaszcza drewno egzotyczne, takie jak teak, merbau, iroko, wenge, doussie czy jatoba. Z rodzimych gatunków są to np. dąb i klon. Następnie należy zwrócić uwagę na grubość materiału oraz sposób jego układania. W przypadku litych desek występuje bowiem zdecydowanie większe ryzyko deformacji i zniszczenia podłogi. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy producent dopuszcza położenie danej posadzki na ogrzewanie podłogowe.
Więcej informacji: www.leroymerlin.pl