Rekuperacja – korzyści dla domowników
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością. Zapewnia zdrowie i świeże powietrze w domu, ale jej zalet jest znacznie więcej. Poznajmy je razem.
Prawdopodobnie jednym z głównych powodów posiadania rekuperacji są oszczędności. Zgadza się. Odzysk ciepła to także odzysk pieniędzy, które przy wentylacji grawitacyjnej po prostu ulatują przez komin. – Współczesne domy są szczelne i dobrze izolowane. Dają możliwość pełnej kontroli nad dostępem powietrza z zewnątrz. Rozwiązaniem pozwalającym w pełni cieszyć się zaletami „domów-termosów”, a jednocześnie eliminującym związane ze szczelnością problemy, jest rekuperacja. W procesach budowlanych kontrolowana i regulowana wymiana powietrza jest koniecznym uzupełnieniem technologicznym. Pozwala domownikom cieszyć się ogrzanym i oczyszczonym, świeżym powietrzem o określonej wilgotności – mówi Roland Stańczyk, z pracowni RS STUDIO PROJEKTOWE.
Pierwsze oszczędności na etapie budowy
Zauważalne oszczędności można odczuć już na etapie samej budowy, bo instalacja rekuperacji pozwoli na montaż mniejszych grzejników czy pieca grzewczego o mniejszej mocy. To dlatego, że budynek z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła ma blisko o 45% mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Niweluje to także potrzebę inwestowania w budowę drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej czy zakupu droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
Jest wiele drobiazgów, o których zazwyczaj nie myślimy na etapie decyzji zakupowej o rekuperacji, a które wyraźnie poprawiają komfort mieszkania np. brak zaparowanych okien czy luster w czasie kąpieli lub gotowania. Nie trzeba także martwić się o kwestie nieprzyjemnych zapachów, bo rekuperacja radzi sobie z nimi świetnie. I wreszcie – nie ma potrzeby otwierania okien wiosną czy latem i wpuszczania nieproszonych gości, takich jak muchy czy komary. Domowników bowiem nie opuszcza wrażenie świeżości i uczucie, że wnętrze domu jest cały czas przewietrzone.
Zyskujesz zdrowie
Rekuperacja w domu ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Docenimy to zwłaszcza, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. Nawiewane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu zawiera mniej alergenów i pyłków. Wentylacja zapewnia bardzo skuteczną wymianę powietrza.
Kolejną zaletą korzystania z rekuperacji jest mniejsza emisja CO2, co ma pozytywny wpływ na naszą planetę, ale i zdrowie domowników – Dwutlenek węgla powstaje w procesach spalania i oddychania. W małych stężeniach nie jest niebezpieczny dla organizmu. Problem pojawia się gdy przekracza stężenie 0,12%. Organizm manifestuje wtedy takie objawy jak: uczucie duszności, zwiększoną liczbę oddechów oraz niepokój. Z toksycznych gazów nie należy zapominać też o tlenku azotu, który powstaje z łączenia się azotu z tlenem np. podczas palenia tytoniu oraz w pomieszczeniach, które wyposażone są w kominki grzewcze. Znów kluczową rolę ogrywa prawidłowa wentylacja. Gdy jej brakuje, wysokie stężenie tego gazu powoduje zmniejszenie możliwości obronnych organizmu przed chorobami zakaźnymi – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.
Idealnie ukryte
– System rekuperacji przewidziany i zaprojektowany przed budową domu, nie ingeruje w architekturę wnętrz. Może być niemal niewidoczny. Przykładem jest rekuperacja VASCO, która pozwala prowadzić kanały wentylacyjne także w warstwach posadzkowych – tłumaczy Roland Stańczyk, z pracowni RS STUDIO PROJEKTOWE.
System VASCO zaprojektowany został z myślą o domach jednorodzinnych tak, aby wentylacja pracowała w nich cicho, ale przede wszystkim była całkowicie ukryta, bez konieczności zabudów sufitowych czy ściennych, które psują estetykę wnętrz i zmniejszają przestrzeń użytkową.
Wszystkie elementy kanałów do rekuperacji VASCO EasyFlow: kanały, rozdzielacze, kolana rozprężne mają jednolitą wysokość 6 cm. Dzięki temu najlepszym sposobem na wykonanie wentylacji dla domu jest schowanie tych kanałów w warstwie styropianu układanego na podłodze piętra. Wtedy w przestrzeni najważniejszych pomieszczeń: salonu, holu, kuchni, gabinetu – nie będzie żadnych zabudów. Jedyne co się pojawia to estetyczne osłony zaworów dekoracyjnych Smiley perfekcyjnie wykonane i malowane proszkowo na biało, które w razie potrzeby można też pomalować farbą ścienną na kolor sufitu. Kanały EasyFlow mają wytrzymałość mechaniczną na obciążenie występujące w warstwach podłogowych i dzięki temu wylewka cementowa lub anhydrytowa może być wykonywana bezpośrednio na nich.
Źródło: Vasco