Rośliny w domu – jak zapewnić im odpowiednie warunki?
Jakie wybrać rośliny, aby dobrze rosły w mieszkaniu? Jakie zapewnić im warunki i jak o nie dbać? O tym musisz wiedzieć zanim zaczniesz uprawiać rośliny w domu.
Domowe dżungle są bardzo modne, ale i zdrowe. Rośliny dobrze wpływają na nasze samopoczucie, pomagają również oczyszczać powietrze. Czas ożywić mieszkanie odrobiną zieleni. Aby jednak rośliny w domu rosły zdrowo i były piękne, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki: przestrzeń, światło, glebę i… towarzystwo.

Za troskliwą opiekę rośliny odwdzięczą się bujnym wzrostem i pięknym wybarwieniem liści. www.bonami.pl
Przestrzeń
Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonej rośliny, trzeba wziąć pod uwagę czy dysponujemy odpowiednią przestrzenią w domu. Musimy zapewnić jej dostateczną ilość miejsca, aby mogła swobodnie rosnąć, zarówno w szerz jak i w górę. W końcu nie wszystkie rośliny zmieszczą się na parapecie okiennym czy regale na książki. Takie gatunki jak np. bananowiec, monstera, alocasia, figowce czy palmy wymagają przestrzeni. To idealne rośliny do wyeksponowania w przestronnym salonie. Nie są natomiast polecane do uprawy w małych mieszkaniach. W sprzedaży jednak zazwyczaj dostępne są młode rośliny o niewielkich rozmiarach i łatwo ulec ich urokowi. Problem powstaje, gdy w mieszkaniu robi się dla nich mało miejsca. Dlatego decydując się na zakup nieznanego gatunku warto najpierw o nim poczytać lub spytać sprzedawcę.
W ciemnym kącie czy na słonecznym parapecie?
Roślin nie można generalizować. Poszczególne gatunki mają różne wymagania dotyczące zapotrzebowania na światło. Jedne lubią pełne słońce, inne lekko rozproszone światło, a niektóre wolą stać z dala od okien. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ to, ile będzie docierało do nich światła dziennego, ma bardzo duże znaczenie. W przeciwnym razie rośliny w domu bardzo szybko zaczną marnieć.
Z dala od intensywnych promieni słońca warto ustawić skrzydłokwiat, sansewierię, chamedorę wytworną, epipremnum czy zielistkę. Świetnie będą się czuły w pomieszczeniach usytuowanych od północnej strony, w przedpokojach czy korytarzach.
Z kolei pustynne kaktusy i sukulenty uwielbiają ciepło i słońce. Będą wdzięczne za ustawienie ich na parapetach od strony południowej. Kochają suche powietrze i światło.
Wilgotność powietrza
Większość roślin tropikalnych preferuje wysoką wilgotność powietrza. Dlatego te rosnące w naszych domach wymagają zraszania, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Oprócz tego warto co jakiś czas delikatnie przecierać liście miękką, wilgotną szmatką. Skrzydłokwiat, philodendron, monstera, maranta, epipremnum, aglonema to bardzo popularne i często pojawiające się gatunki w naszych domach. Wilgotne środowisko preferują także paprocie, więc z powodzeniem można je uprawiać np. w łazience. Paprocie należy trzymać z dala od okna i grzejników. Nie lubią też zimnych przeciągów oraz gorącego i suchego powietrza – w rezultacie ich liście mogą brązowieć i marszczyć się.
Odpowiednie podłoże
Bardzo ważne jest także zapewnienie roślinom odpowiedniego podłoża. Sukulenty i kaktusy sadzimy w lekkim podłożu przeznaczonym specjalnie dla tych roślin. Większość gatunków tropikalnych preferuje wilgotne lecz przepuszczalne gleby. O wymagania glebowe warto spytać sprzedawcę, aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu. Od wiosny do jesieni rośliny w domu należy systematyczne nawozić preparatami dedykowanymi do danej grupy roślin lub gatunku.
Epifity
Są to gatunki rosnące na innych roślinach, które wykorzystują jako podpory, natomiast odżywiają się samodzielnie. Najczęściej uprawianymi epifitami w domach są storczyki. To dlatego nie rosną one w „zwykłym podłożu”, a jedynie w korze. Epifitami są także łosie rogi, guzmania, oplątfy, zanokcica gniazdkowa, a także anturium. W przypadku tych roślin, używamy specjalnego podłoża dedykowanego epifitom.

Storczyki w naturalnym środowisku rosną na drzewach. Dlatego należy zapewnić im przezroczyste doniczki i szklane osłonki, aby ich korzenie miały dostęp do światła. www.leroymerlin.pl
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm