Śródziemnomorski klimat w mieszkaniu
Te wnętrza są ciepłe i przytulne, pełne słońca, ale też bardzo różnorodne, tak samo jak bogata jest kultura tego regionu i zamieszkujący go ludzie. Jak więc uzyskać śródziemnomorski klimat we wnętrzu?
Polacy chętnie sięgają po motywy zaczerpnięte z okolic basenu Morza Śródziemnego. Nic dziwnego. Wnętrza te charakteryzują się ciepłą i przytulną atmosferą. Są przyjazne, dobrze się w nich odpoczywa, wywołują pozytywne emocje i spokój. Te wnętrza sprawiają wrażenie mniej formalnych. Każdy czuje się w nich dobrze. Przypominają o mile spędzonych wakacjach, słońcu i beztrosce, a my chcemy jak najdłużej zachować klimat słonecznego i gorącego południa.
Mimo, że styl śródziemnomorski obejmuje całe południe Europy i północne wybrzeże Afryki, we wszystkich tych krajach można odnaleźć cechy charakterystyczne tylko dla danego regionu, które bardzo różnią się od siebie. Stąd śródziemnomorski klimat w mieszkaniu można odzwierciedlić w różny sposób.

Zestaw miseczek na przekąski Amforea hiszpańskiej firmy Doiy. Wykonane z gliny. Cena 255 zł. www.czerwonamaszyna.pl
Kobalt i biel wprost z greckich wysp
Greckie wnętrza są proste, dominują w nich naturalne materiały jak drewno, kamień, ceramika. Bardzo często wykorzystywany jest marmur. Grecy lubią biesiadować i spędzać czas w gronie najbliższych. Wybierają więc wygodne i funkcjonalne meble. Bardzo ważną rolę w domach odgrywa światło, a dominującymi kolorami jest biały i niebieski.

Wnętrze domu we Wrocławiu zaprojektowane przez architektów z pracowni Finchstudio. Fot Alexandra Dermont z Ayuko Studio. www.finchstudio.pl
W zasadzie nie sposób wyobrazić sobie greckiego domu bez tych kolorów. Są znakiem rozpoznawczym. Intensywne błękity przechodzące w głęboki kobalt i oślepiająca wręcz biel dają poczucie czystości i przejrzystości. Aranżację dopełniamy roślinami w ceramicznych donicach – drzewkami oliwnymi, cytrusowymi oraz pelargoniami.
Włoskie palazzo
Włosi lubią łączyć stare z nowym. W ich domach znajdziemy mnóstwo pamiątek i starych mebli obok których stoją inne, na wskroś nowoczesne i minimalistyczne. Spokój i tradycja idzie w parze z dynamiką i nieoczywistymi zestawieniami. Dominują kolory ziemi, choć pojawiają się też inne, zupełnie odmienne barwy, tworząc zaskakujące kompozycje. Nie brakuje tu dzieł znanych projektantów, Włochy to przecież kolebka designu. Powstają tu najsłynniejsze projekty, a Włosi wyznaczają trendy w urządzaniu wnętrz. Uwielbiają swobodę, nonszalancję, ale mają też słabość do luksusu, lubią być modni.
W takich regionach jak np. Alpy, Toskania, przeważa tradycyjny wystrój domów i zdecydowanie dominują stonowane kolory ziemi. Bordo, miedź, złamane pomarańcze i ciepłe brązy oraz butelkowa zieleń uzupełniają się na wzajem. Charakterystycznymi elementami są podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi, ściany malowane na jednolity kolor oraz widoczne belki na suficie.
Prowansalskie pastele
Sielskie krajobrazy południowej Francji, niespieszny tryb życia, słońce i unoszące się aromaty lawendy i ziół wnoszą spokój i ukojenie. Śródziemnomorski klimat w mieszkaniu zaczerpnięty wprost z wybrzeży Francji sprzyja wyciszeniu. Dominują tu jasne, pastelowe, wręcz rozbielone kolory. Lekkie fiolety lawendy, piaskowe odcienie kamieni, jasne drewno, błękit nieba. Mile widziane są drewniane, postarzane meble (w stylu shabby chic), płytki imitujące stare drewno, plecione dodatki. W łazience idealnie zaprezentuje się wolnostojąca wanna oraz dekoracyjna konsola z umywalką. Całość dopełni armatura w stylu retro i lustro w postarzanej ramie.
Kolory Hiszpanii
W odróżnieniu od Francji, w Hiszpanii dominują żywe kolory: zieleń, turkus, pomarańcz, żółć, czerwień. Bardzo widoczne są tutaj wpływy islamskie, mauretańskie i gotyckie. Na szczególną uwagę zasługują płytki ceramiczne. Ich niezwykłe wzory to prosty sposób na hiszpański akcent w domu. Te same stosujemy także na tarasie, dzięki czemu zacieramy granicę pomiędzy domem, a ogrodem. Na ścianie warto zastosować też strukturę. Charakterystyczne są również łuki i wnęki.
Ekspert Katarzyna Fotek, architekt Decoroom radzi:
Dla wprowadzenia do kuchni klimatu z regionów Hiszpanii czy Portugalii, kluczowa będzie odpowiednia kolorystyka i dobór charakterystycznych detali. Jasne pomieszczenie, w którym przeważają naturalne barwy i ziemiste tonacje będzie nawiązaniem do piaszczystych wybrzeży i murów przybrzeżnych miasteczek. Z kolei intensywne akcenty dekoracji czy wzorzystych mozaik doskonale oddają radosny, pełny życia klimat tychże regionów. Należy pamiętać o dobrym doświetleniu, w czym pomogą duże okna oraz przeszklenia, jeśli oczywiście mamy miejsce na takie rozwiązania. Dla uzyskania efektu śródziemnomorskiego wnętrza warto też wprowadzić elementy z naturalnego drewna (najlepiej gatunki egzotyczne), kamienia oraz elementy z kutego metalu. Surowość aranżacji nadadzą naturalne materiały, jak len i bawełna, o wyrazistych teksturach i delikatnie „spranych” włóknach oraz wiklinowe kosze, subtelne plecionki czy rośliny w kolorowych donicach. Czasem wystarczą dość luźne inspiracje w postaci wzorzystych kafelków i wspomniana wyżej kolorystyczna mieszanka, by podczas letniego śniadania z aromatyczną kawą i kawałkiem ciasta cytrynowego poczuć się jak na hiszpańskim wybrzeżu…
Na wyspach jest kolorowo. Tu bardzo ważne miejsce zajmuje turystyka. Pod turystów również przygotowywane są mieszkania, gdzie w parze idą prostota, funkcjonalizm i wygoda. Życie toczy się wokół wody, pięknej przyrody i słońca.

Kuchnia Franke. Na zdjęciu są widoczne urządzenia: piekarnik, zlewozmywak, bateria, płyta grzewcza i okap z podstawowej linii Smart. www.franke.pl/ks
Orient Maroka
Śródziemnomorski klimat w mieszkaniu to również orient Maroka. Odtworzenie takiego wnętrza w naszych warunkach jest dość trudne. Wiąże się ono bowiem z przeniesieniem atmosfery suku – czyli muzułmańskiego targu: jego kolorów, zapachów, tkanin, barwnej ceramiki.
Najbardziej charakterystycznym elementem będą wzorzyste, orientalne płytki ceramiczne, które można położyć zarówno na podłodze jak i na ścianie. Wśród motywów zwraca uwagę tzw. marokańska koniczyna. Dominują wyraziste i kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Występują energetyczne czerwienie, żółcie, turkusy, kobalt, indygo czy chłodne błękity. Takie wnętrza kochają tkaniny. Nie może w nich zabraknąć dywanów, kilimów, pięknych zasłon i oczywiście poduszek dekoracyjnych. Można pokusić się także na baldachim nad łóżkiem.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm