Wrocławskie wnętrza po 1945 roku
wykład
wtorek 25 lutego 2020
g. 18:00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
bernardyńska 5
W ramach cyklu Blok #3 | Rezemiosło zapraszamy na ostatni wykład z serii wydarzeń towarzyszących wystawie “Władysław Wincze. Wnętrza”. Wykład poprowadzi Iwona Kałuża.
Cytując za Władysławem Wincze „lata 1954-1956 to okres znacznych inwestycji budowlanych Wrocławia. W tym czasie rozpoczęto prace nad rekonstrukcją zniszczonej dzielnicy staromiejskiej, a przede wszystkim Starego Rynku. Wówczas też powstają wielkie realizacje budowlane w śródmieściu a głównie wzdłuż ul. Świdnickiej i pl. Tadeusza Kościuszki. W dużym śródmiejskim osiedlu mieszkaniowym (w Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej) znalazło miejsce szereg nowych punktów usługowych i handlowych”*. Przestrzeni, które w znacznej mierze projektowane przez nową generację plastyków stały się powojennymi elementami wizualności miasta.
Co inspirowało projektantów ówczesnych wnętrz? Czy możemy znaleźć wspólny mianownik opisujący główne tendencje widoczne we wrocławskich aranżacjach pomieszczeń, które powstawały tuż po II wojnie światowej?
Wykład zaprezentuje wybrane realizacje restauracji, kawiarni i sklepów, które projektowane przez samego pedagoga, jak i jego pierwszych absolwentów na trwałe wpisały się w krajobraz powojennego Wrocławia.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/196018508303415/
Źródło: serwis prasowy Muzem Architektury we Wrocławiu