3300-letni egipski obelisk jak nowy

Na jednym z najsłynniejszych placów Paryża, Place de la Concorde, miało miejsce niezwykłe czyszczenie: z okazji 200 rocznicy rozszyfrowania egipskich  hieroglifów 3300-letni obelisk z Luksoru został odrestaurowany i delikatnie wyczyszczony. W ramach mecenatu kulturalnego rodzinna firma Kärcher nie tylko sfinansowała kompleksową renowację tego cennego zabytku, ale i sama przeprowadziła czyszczenie.

Intensywna współpraca

– Jesteśmy bardzo dumni z naszego partnerstwa z francuskim ministerstwem kultury i cieszymy się, że możemy, dzięki naszemu know-how i zaangażowaniu finansowemu, przyczynić się do ochrony tak prestiżowego zabytku, jakim jest obelisk z Luksoru, – mówi Hartmut Jenner, prezes zarządu Alfred Kärcher SE & Co. KG. W ramach ścisłej współpracy z partnerami projektu, takimi jak regionalna dyrekcja ds. kultury Île-de-France (DRAC) w ministerstwie kultury, pod nadzorem głównego architekta ds. zabytków, François Chatillona oraz przy wsparciu naukowym ze strony laboratorium badawczego ds. zabytków, Kärcher zrealizował koncepcję renowacji zabytku. Firma przejęła tym samym zatem nie tylko finansowanie, ale także koordynację kompletnej renowacji z zachowaniem substancji 23-metrowej, ważącej 222 tony kolumny.
– Cieszymy się, że Kärcher, ramię w ramię z DRAC, przyczynia się do zachowania tego zabytku, który jest tak ważny dla Francuzów – mówi Laurent Roturier, dyrektor regionalny DRAC. 

 

Zaawansowana technologia i know-how w akcji

Aby nie uszkodzić cennej, oryginalnej powierzchni zabytkowej fasady, opracowano szeroki plan działania. Czyszczenie wykonano głównie za pomocą tzw. niskociśnieniowej obróbki mikrocząsteczkowej. Przy ciśnieniu powierzchniowym wynoszącym zaledwie 0,5 do 1 bara i odległości 15 do 20 cm można usunąć większość osadów powstałych w wyniku działania czynników atmosferycznych i emisji zanieczyszczeń. W celu ochrony przed drobnymi pyłami powstającymi w trakcie tego procesu, specjaliści wykonujący czyszczenie używali kombinezonów ochronnych oraz masek z dopływem świeżego powietrza. Cokół i spód obelisku również były czyszczone delikatną parą przy pomocy urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody. Zespół konserwatorów czyścił za pomocą specjalnych gumowych gąbek również powierzchnie na podstawie, cokole oraz złocenia i grawerunki. Konserwatorzy zajęli się także usuwaniem starych, zniszczonych fug epoksydowych, wykonywaniem nowych fug oraz umacnianiem uszkodzonych miejsc. Na koniec specjaliści od złocenia zajęli się renowacją i odnowieniem płatków złota na piramidionie na szczycie obelisku.

 

 

Historyczna okazja

Egipskie pismo hieroglificzne zostało rozszyfrowane przez francuskiego lingwistę Jeana-François Champolliona w 1822 r. Aby upamiętnić ten historyczny dzień, w tym roku we Francji organizowane są liczne wystawy i imprezy, m.in. w Luwrze i w miejscu urodzenia Champolliona, Figeac. 

Obelisk z Luksoru

Obelisk na Place de la Concorde został wykonany w XIII w. p.n.e. w okresie XIX dynastii, za czasów panowania faraona Ramzesa II. Stał on w świątyni w Luksorze w Górnym Egipcie do początku XIX w. Wicekról Egiptu, Muhamed Ali Pasza, podarował ją w 1829 r. królowi Francji Ludwikowi Filipowi. Niezwykle skomplikowany transport statkiem do Francji trwał trzy lata. Po przybyciu obelisku do Paryża, latem 1834 r., minęły kolejne dwa lata, zanim można było go ustawić w wybranym miejscu, co odbyło się na oczach ponad 200 tys. widzów, przy pomocy misternej drewnianej konstrukcji. Jest to najstarszy zabytek Paryża. 

Artystycznie wykonana plandeka na rusztowanie

Wraz z DRAC, Kärcher zaprosił studentów akademii sztuk pięknych Beaux-Arts de Paris do nadsyłania projektów plandek na rusztowanie. Wybrano propozycję artysty Jonathana Sobela. Jego projekt w kolorze żółtym (nawiązującym do znanego koloru żółtego Kärcher oraz egipskiego słońca) i szarym (paryskie niebo) przedstawia portrety Ramzesa II, Mehmeda Alego, Karola X i Champolliona, czyli czterech osób związanych z budową obelisku. Na portretach znajdują się też różne symbole, takie jak hieroglify, pieczęć Ramzesa II, obrazy rewolucji francuskiej czy statek, na którym obelisk został przewieziony do Francji. 

 

 

Mecenat kulturalny Kärcher

Producent urządzeń czyszczących Kärcher w ramach programu mecenatu kulturalnego od 1980 roku wyczyścił ponad 160 zabytków i budynków na całym świecie, przyczyniając się w ten sposób znacząco do zachowania tego ważnego dziedzictwa kulturowego. Oprócz bramy brandenburskiej w Berlinie są to statua wolności w Nowym Jorku i głowy prezydentów na Mount Rushmore. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z urzędami ds. ochrony zabytków, konserwatorami i historykami sztuki.

Źródło: Kärcher

Dodaj komentarz

Instagram