Łazienka. Domowa strefa relaksu
Łazienka to miejsce, które nie służy jedynie higienie. To także domowa strefa relaksu sprzyjająca wyciszeniu i ukojeniu zmysłów. Jak ją zaaranżować?
Po całym dniu pracy, zmęczeni i zestresowani potrzebujemy chwili spokoju i wyciszenia. Wchodząc do łazienki postaraj się zostawić za sobą troski, domowy harmider, niedokończone obowiązki. Po zamknięciu drzwi skup się na sobie. Nie spiesz się. Ciesz się chwilą zarezerwowaną tylko dla siebie i swojego ciała. Kąpiel rozluźniająca mięśnie, szum wody i cisza uwalniają od stresu. Ta chwila odosobnienia, zapach ulubionych kosmetyków, powolne wklepanie kremu po kąpieli regenerują i zdecydowanie poprawiają nastrój. Aby poczuć się lepiej, wystarczy domowa strefa relaksu.
Miejsce relaksu
Łazienka to przede wszystkim miejsce, w którym wypoczywamy, powinna więc sprzyjać relaksacji i uwalniać od stresu. Unikajmy więc nadmiaru bodźców – codziennie jesteśmy nimi bombardowani, w domu stwórzmy więc prawdziwą oazę spokoju. Sięgnijmy po stonowane barwy – złamane biele, kolory ziemi, szarości. Postawmy także na naturalne materiały, które są przyjazne dla naszego organizmu. Drewno, kamienie oraz prosta dekoracyjna ceramika stworzą harmonijne połączenie. W roli dekoracji najlepiej sprawdzą się naturalne rośliny, szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie ma dostęp do naturalnego światła.
Prosta i funkcjonalna
Domowa strefa relaksu powinna zostać urządzona prosto i funkcjonalnie. Aranżując ją trzymajmy się zasady – im mniej tym lepiej. Zrezygnujmy więc z nadmiernych zdobień, zbędnych mebli, niepotrzebnych półeczek, mnóstwa drobiazgów. Wybieramy meble o nieskomplikowanych bryłach, aby każdy przedmiot miał w szafce swoje miejsce. Unikanie nadmiaru nie oznacza jednak, że pomieszczenie będzie surowe i ascetyczne. Mile widziane są delikatne, subtelne ozdoby, najlepiej nawiązujące do natury, przyrody. Dodadzą łazience ciepła.
Kolory i światło
Na ściany wybierzmy jasne, pastelowe kolory. Warto zastanowić się nad pomalowaniem ścian odporną na specyficzne warunki farbą (płytki mogą dać wrażenie zimna). Można pokusić się także o glazurę imitującą drewno. Wybieramy stonowane barwy ziemi, zaczerpnięte wprost z natury.
Unikamy ostrego i zimnego oświetlenia, na rzecz bardziej rozproszonego i ciepłego, rozmieszczonego w kilku miejscach.
Kwintesencją będzie łazienka z dużymi przeszkleniami (najlepiej nieosłoniętymi), które pozwolą maksymalnie wykorzystać światło dzienne.
Moc wody
Woda gra pierwsze skrzypce. To jej szum i dotyk dają nam ukojenie i witalną moc. Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie w kabinie prysznicowej deszczownicy. Da wrażenie padającego deszczu i zapewni doznania zażywania kąpieli na świeżym powietrzu.
Ale to nie wszystko. Obecnie producenci nowoczesnych kabin oraz armatury dbają o komfort i zapewnienie maksymalnego relaksu. Prysznic masuje, koi zmysły odpowiednio dobranym oświetleniem, muzyką. Możemy też wybrać model wyposażony w wytwornicę mgły czy emiter zapachów rozpylający olejki.
Ważne jest również w jaki sposób woda wypływa, jaki daje strumień, a także jak wygląda źródło. Opływowe, organiczne kształty wylewek nawiązują do natury, idealnie korespondują z pozostałymi elementami wyposażenia.
Naturalne materiały
Do urządzenia pomieszczenia warto wybrać naturalne materiały. Idealnie sprawdzą się ceramiczne płytki i drewno. Domowa strefa relaksu pięknie zaprezentuje się również w kamieniu. W tym przypadku warto sięgnąć po gresy, które do złudzenia imitują naturalne skały, a są całkowicie wodoodporne. Wiele polskich marek ma w swojej ofercie wspaniałe, wielkoformatowe gresy, jak np. nowe kolekcje z serii Grand Concept marki Opoczno. Bazują zarówno na klasycznym, dostojnym rysunku marmuru, jak i surowym, żywiołowym obliczu górskiej skały.
Piękne płytki inspirowane szlachetnymi kamieniami ma w swojej ofercie również Ceramika Tubądzin. Na zdjęciu poniżej widać najnowszą kolekcję Coma, w formacie 33 x 90 cm. Projektanci zainspirowali się nie tylko rysunkiem naturalnego onyksu i połyskującą bielą pereł, ale także nieregularnością struktury kamieni.
Dotyk drewna
Drewno wnosi do pomieszczenia ciepło. Dzięki niemu wnętrze staje się przytulne i przyjazne, sprzyjające relaksowi i odprężeniu. Drewno jest miłe i ciepłe w dotyku. Jest to materiał wyjątkowo trwały i, odpowiednio traktowany, będzie służyć przez wiele lat. Ze względu jednak na panujące warunki w łazience, nie każdy gatunek drewna może być w niej zastosowany. Idealnie sprawdzą się gatunki egzotyczne, natomiast z rodzimych polecany jest jesion, wiąz czy modrzew. W obawie, że drewno może nie wytrzymać wilgoci panującej w łazience, w miejscach bezpośredniego sąsiedztwa z wodą można zastosować materiały drewnopodobne, np. płytki ceramiczne do złudzenia przypominające naturalne drewniane deski.
Dodatki
Umiejętnie dobrane dodatki i akcesoria stanowią przysłowiową wisienkę na torcie. Nasza domowa strefa relaksu nabierze charakteru i odpowiedniego klimatu. Warto zadbać też o pachnące świece i olejki eteryczne. Unoszący się delikatny aromat ukoi zmysły. Ważne miejsce zajmują również naturalne rośliny, szczególnie gdy w łazience jest okno. Wybieramy gatunki tropikalne, lubiące wysoką wilgotność powietrza oraz te znoszące cień. W łazience nie ustawiamy kaktusów ani sukulentów.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm