Rys. M. Ćwikła

Dobry projekt ogrodu – dlaczego jest taki ważny?

Zima to najlepszy czas na zaplanowanie ogrodu. Jakie posadzić w nim rośliny? Gdzie zorganizować miejsce do wypoczynku? Jak poprowadzić ścieżki? Kluczem do sukcesu jest dobry projekt ogrodu.

Im zimniej, wietrzniej i szaro, tym bardziej marzymy o cieple, wspaniałych kolorach i zapachach lata. Snujemy plany o pięknych rabatach, nowych meblach wypoczynkowych i błogim lenistwie w promieniach słońca. To dobrze. Teraz, gdy rośliny są w spoczynku, a ziemię pokrywa śnieg, jest czas na jego planowanie. Zrób dobry projekt ogrodu, aby móc ruszyć z pracami w terenie, gdy tylko będzie to możliwe.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Projekt – dlaczego jest taki ważny?

Ogród jest naszym azylem przed zgiełkiem, hałasem, pośpiechem, szarą codziennością. Ma służyć odpoczynkowi, koić zmysły, ładować dobrą energią. Ma uwalniać i wnosić do naszego życia harmonię, a nie ograniczać i szufladkować. Pracując w nim, sadząc i pieląc, w pełni obcujemy z naturą. Ogród i praca w nim daje nam satysfakcję. Ale żeby móc czerpać z niego wszystkie korzyści i cieszyć się jego pięknem, ogród trzeba dobrze zaplanować. Musi być zarówno ładny jak i funkcjonalny. Musi znaleźć się w nim miejsce na odpoczynek, zabawę, część użytkową, składowanie odpadów. Trzeba rozmieścić oświetlenie i nawadnianie. Urządzanie ogrodu nie polega na kupowaniu wszystkich roślin jakie nam się spodobają i sadzeniu ich gdzie popadnie, nie zwracając uwagi na ich wymagania siedliskowe, wygląd i możliwości komponowania z innymi gatunkami. Miejsce dla każdej z nich musi zostać zaplanowane.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Dlaczego projekt warto zlecić architektowi?

Wykonanie dobrego projektu ogrodu to proces bardzo złożony i wymagający dużej znajomości roślin oraz ich wymagań. Można spróbować zrobić to samemu, ale o wiele prościej i szybciej powierzyć tę pracę architektowi krajobrazu. Żywopłot ze znanych wszystkim roślin iglastych, kilka różaneczników i grupka tulipanów to zdecydowanie za mało, aby stworzyć piękny, zapierający dech w piersiach ogród. Roślinność gra w nim bardzo ważną rolę, dlatego musi zostać dokładnie zaprojektowana pod względem wymagań siedliskowych i natężenia oświetlenia, wzrostu, wyglądu, pory kwitnienia i owocowania oraz możliwości, jakie daje w zestawieniu z innymi gatunkami.

Co ważne, posadzone w ogrodzie rośliny muszą zostać dobrane w ten sposób, aby o każdej porze roku tworzyły atrakcyjne i harmonijne kompozycje, w tym również zimą. Oprócz podobnych wymagań, dobieramy je pod względem pokroju, koloru i wielkości liści oraz jak te liście zmieniają się w poszczególnych porach roku, barwy kwiatów oraz pory ich kwitnienia, zapachów, wyglądu owoców.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Program ogrodu

Architekt wykona dla nas najpierw koncepcję ogólną, w której zaproponuje podział przestrzeni, wyodrębni program. Biorąc pod uwagę preferencje i upodobania użytkowników ogrodu, przygotuje najlepsze możliwości jego urządzenia, aby mógł powstać naprawdę dobry projekt ogrodu. Gdzie umiejscowić miejsce do wypoczynku – na tarasie, w cieniu rozłożystego drzewa czy cichym zakątku ogrodu, na wyniesieniu czy obniżeniu terenu, w połączeniu z paleniskiem, a może całą ogrodową kuchnią i altaną?

 

Aranżacja miejsca do wypoczynku przygotowana przez Westwing. www.westwing.pl

 

Czy przyda się jakiś element wodny, np. kaskada, oczko wodne albo staw, w którym będziemy hodować rybki… Gdzie zlokalizować plac zabaw i jak go wyposażyć, aby dzieci nie nudziły się? A może w obecnej sytuacji warto spróbować swoich sił w uprawie własnych warzyw i wydzielić w ogrodzie niewielki teren pod warzywnik? Potrzebny będzie też kompostownik i pomieszczenie do przechowywania narzędzi. Im więcej informacji przekażemy architektowi, tym lepszy i pełniejszy program będzie mógł zaproponować.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Komunikacja

Komunikacja odgrywa w ogrodzie bardzo ważną rolę. W końcu wszystkie elementy trzeba ze sobą jakoś połączyć, w każde miejsce trzeba dojść. Nawierzchnie nie mogą jednak zdominować przestrzeni, a mają jedynie ułatwić przemieszczanie się po ogrodzie i dać możliwość dotarcia w dane miejsce w najprostszy sposób. Urozmaicić można je pod względem użytych materiałów oraz rysunku nawierzchni. Mogą wyznaczać również osie widokowe i granice pomiędzy poszczególnymi elementami programu ogrodu.

 

www.cerrad.pl

Nawierzchnie z oferty Cerrad. www.cerrad.pl

 

W dobrym projekcie ogrodu, po wyznaczeniu komunikacji oraz elementów stałych, koniecznie trzeba zaplanować również oświetlenie, aby korzystanie z ogrodu po zmroku było bezpieczne. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu i podświetleniu można także tworzyć sceny, dzięki którym ogród wieczorem będzie również atrakcyjny wizualnie.

 

Oświetlenie ogrodowe Plast-Met. www.plast-met.pl

 

Elementy dodatkowe

Zróżnicowanie terenu wprowadza do ogrodu urozmaicenie. Sprawia, że ogród wydaje się większy i ciekawszy. Murki oporowe naturalnie dzielą przestrzeń, wyznaczają granice. Za wyższą przegrodą można ukryć mało atrakcyjne miejsce lub takie, które chcemy zachować dla siebie, aby pozostało niewidoczne dla przechodniów czy osób odwiedzających dom. Niewątpliwą dekoracją ogrodu są rzeźby. Miejsce, w którym zostaną ustawione nie może być przypadkowe. Musi być widoczne i reprezentacyjne, aby można je było z daleka podziwiać.

 

Ławeczka ogrodowa z kolekcji Kingston. www.gloster.com

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram