Kwiaty wiosenne w donicach – jak udekorować wejście do domu?

Wejście do domu oraz jego najbliższa okolica to nasza wizytówka. Zawsze powinna prezentować się czysto, schludnie i elegancko. Kwiaty wiosenne w donicach będą teraz idealną dekoracją tego miejsca.

Jak udekorować wejście do domu? Oczywiście najprostszym i najbardziej efektownym rozwiązaniem jest ustawienie pojemników z kwitnącymi kwiatami. Mogą to być byliny, niewielkich rozmiarów krzewy lub rośliny sezonowe. Teraz najpiękniej zaprezentują się kwiaty wiosenne w donicach. Momentalnie zrobi się radośnie, odświętnie i świeżo. Przygotowanie takiej aranżacji zamieńmy w przyjemność. Zaprośmy do pracy członków rodziny, aby wspólnie stworzyć niepowtarzalną dekorację.

 

Fot. iBulb

 

Dobór roślin

Must have takiej dekoracji stanowią rośliny cebulowe. Cechują je intensywne, bajeczne kolory kwiatów oraz świeża zieleń ulistnienia. Przed domem wspaniale zaprezentują się szafirki, cebulice, puszkinie, krokusy. Ciepła dodadzą żonkile, które dostępne są w wielu, często mało znanych odmianach. Przy wejściu do domu nie może zabraknąć również hiacyntów. Ich intensywnie słodki, zniewalający zapach będzie unosił się w powietrzu.

 

kwiaty wiosenne w donicach

Fot. M. Ćwikła

 

Bylinami wręcz symbolizującymi wiosnę są pierwiosnki. Dostępne są w bardzo wielu, radosnych kolorach. Oprócz znanego i najczęściej występującego pierwiosnka bezłodygowego, kompozycję można wzbogacić innymi gatunkami, np. ząbkowanym, wyniosłym czy japońskim. Tworzą one także rozetę liści, ale ich kwiatostany ukazują się na sztywnych, wzniesionych pędach, jak widać na zdjęciu poniżej. Takie kwiaty wiosenne w donicach tworzą bardzo ciekawą i różnorodną dekorację, a przecież to wciąż jeden rodzaj rośliny.

 

pierwiosnki w donicach

Fot. Flower Council of Holland

 

Wszędobylskie bratki

Tworząc wiosenne dekoracje nie sposób pominąć bratki. Obecnie występują w niezliczonej ilości odmian, zróżnicowanych pod względem wielkości kwiatów i w prawie wszystkich możliwych kolorach. Mogą być jednobarwne, dwubarwne lub z kontrastowo zabarwionym oczkiem. Niestraszny im przymrozki, zniosą nawet wiosenne opady śniegu. To co je wyróżnia pośród wiosennych kwiatów – to bardzo długi czas kwitnienia. Gdy cebulowe kwiaty wiosenne w donicach już przekwitną, bratki nadal będą zdobiły wejście do domu. W donicach z powodzeniem mogą zostać aż do momentu sadzenia kwiatów letnich.

 

Bratki w ogrodzie

Fot Wilfried Overwater, stylizacja Elize Eveleens. Flower Council of Holland

 

Ciekawe zestawienia roślin

Kwiaty wiosenne dają dużo możliwości. Zastanawiając się jak udekorować wejście do domu?, najpierw należy podjąć decyzję ile zamierzamy przygotować donic. Czy to będzie jedna duża, dwie czy może więcej, ale mniejszych. Ustawiając przed domem jedną dużą donicę, warto wybrać do niej kilka gatunków – dzięki temu dekoracja będzie ciekawa i różnorodna. Różnicujemy ją pod względem wysokości kwiatów i kolorów, choć bardzo interesująco może wyglądać dekoracja złożona z wielu gatunków, ale w tym samym kolorze, np. niebieskim. Osiągniemy ją zestawiając ze sobą niebieskie szafirki, hiacynty, cebulice i bratki.

Decydując się na dwie donice, zdecydowanie lepiej będą w nich wyglądały tylko dwa gatunki roślin (po jednym w każdej). Dzięki temu unikniemy wizualnego nieładu i natłoku kolorów.

To samo dotyczy kompozycji składających się z wielu pojemników – w każdym sadzimy jeden gatunek roślin, w jednym określonym kolorze. Dzięki temu, kwiaty wiosenne w donicach będą tworzą spójną i atrakcyjną dekorację.

 

cebulowe w ogrodzie

Fot. Flower Council of Holland

 

Wybór donicy, a styl

Opisywane kwiaty wiosenne wspaniale zaprezentują się w każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Charakteru dodają dopiero donice. To one definiują styl, do którego będą pasowane przygotowane przed nas dekoracje. W nowoczesnych przestrzeniach idealnie sprawdzą się pojemniki z betonu czy stali. Klasyczne, ceramiczne donice wspaniale odnajdą się w ogrodach rustykalnych, a w wiejskich – wszelkie pojemniki i kosze z wikliny. Natomiast proste donice w intensywnych kolorach, np. czerwonym, szafirowym czy fioletowym, wbrew pozorom, mają dość szerokie możliwości zastosowania. Świetnie zaprezentują się zarówno w nowoczesnych, wiejskich jak i awangardowych miejscach, ale również i takich, które są zaniedbane. Dzięki swoim intensywnym, rzucającym się w oczy barwom, przykują wzrok i sprawią, że ogród wyda się ciekawszy w odbiorze. Tak wyeksponowane kwiaty wiosenne w donicach dodadzą mu nuty artyzmu.

 

Bratki w koszu wiklinowym

Fot. Flower Council of Holland

 

Jaki wybrać kolor osłonki

Kolor donicy zawsze ma bardzo duże znaczenie, ale w przypadku kwiatów wiosennych, że względu na ich intensywne barwy, w szczególności. Staramy się dobierać osłonki na zasadzie kontrastu, aby kompozycja nie wyglądała mdło. Jeżeli zależy nam na szczególnym wyeksponowaniu roślin, zwłaszcza, gdy ich kwiaty są bajecznie kolorowe, warto wybrać pojemnik w kolorze neutralnym i nie rzucającym się w oczy.

 

Fot. iBulb

 

Sposób ustawiania donic

Donice z wiosennymi kwiatami można ustawić tuż przy drzwiach wejściowych, na schodach lub wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. Ustawiając je w szeregu, wybieramy takie same pojemniki lub kilka rodzajów i tworzymy z nich sekwencje. Na schodach ciekawie zaprezentują się kwiaty wiosenne w donicach takich samych, ale zróżnicowanych pod względem ich szerokości i wielkości, dzięki czemu uzyskamy nieregularną kompozycję jak np. na zdjęciu poniżej. Na ganku, tuż przy wejściu można postawić kilka identycznych donic lub różne pod względem wysokości i szerokości. Taki zabieg daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Zazwyczaj w ten sposób tworzymy kompozycje z dwóch lub trzech donic – każda innej wielkości.

 

kompozycje z bratków

Fot. Flower Council of Holland

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, iBulb, Flower Council of Holland

Dodaj komentarz

Instagram