Niebieski we wnętrzach
To kolor, w którym dobrze się mieszka. Wnosi do mieszkania świeżość, relaksuje, uspokaja. Poza tym niebieski we wnętrzach dobrze adaptuje się. Świetnie odnajduje się w różnych aranżacjach.
Niebieski od zawsze uchodził za chłodny, prawie niematerialny. Symbolizuje spokój, duchowość, pewność siebie i pragnienie stabilizacji. We wnętrzach daje wrażenie otwartości. To kolor uniwersalny. Pasuje niemal do wszystkiego, szczególnie odcienie złamane, jakby przykurzone czy spłowiałe. Świetnie współgra również z szeregiem innych barw, od delikatnych i spokojnych, do radosnych i bardziej nasyconych. Niebieski we wnętrzach wnosi do pomieszczeń tak bardzo potrzebny powiew świeżego powietrza i odrobinę natury.
Inspirujący Błękit – powiew świeżego powietrza
Heleen van Gent
Creative Director z Global Aesthetic Center firmy AkzoNobel
Kolor, jakim jest Inspirujący Błękit, pomoże nam w nadchodzącym roku czerpać pełnymi garściami z nowych pomysłów i marzyć o przyszłości. Ten odcień odzwierciedla bezkresne niebo znajdujące się nad nami i daje nam przestrzeń, żebyśmy mogli na nowo określić rolę naszego domu, przyrody, sztuki i otworzyli się na nowe możliwości. Wierzymy, że należy wspierać ludzi w ich rozwoju i wyrażaniu siebie poprzez kolory.
Tło idealne
Niebieski we wnętrzach idealnie sprawdza się jako tło. Stosując go na ścianie dodaje przestronności i świeżości. Sprawia, że wnętrze staje się przyjazne w odbiorze i wpływa pozytywnie na samopoczucie. W zależności od jego odcienia zbudować można różny nastrój. Na zdjęciu poniżej ściana została pomalowana Aegean Teal 2136-40 z oferty Benjamin Moor. To kolor roku 2021 tej marki. Uspokajające działanie wzmacnia w połączeniu z zielenią. Stosowanie tych dwóch pokrewnych barw koi nerwy i sprzyja relaksowi. To idealne zestawienie polecane do sypialni. Z kolei dodatek bieli rozjaśnia kompozycję oraz nadaje jej świeżości.
Z kolei ciemniejsze i bardziej nasycone odcienie niebieskiego jak np. Midnight z oferty Beckers Designer Collection to wspaniałe tło dla barw komplementarnych jak np. żółty i pomarańczowy, ale też czerwony. Wspaniale uwydatnia je, dzięki czemu kompozycja staje się dynamiczna i pełna życia.
W towarzystwie bieli
Te dwa kolory tworzą duet doskonały, beztroskie połączenie. To wspomnienie lata, pięknej pogody białych obłoków na niebie. Dzięki temu zestawieniu wnętrze nabiera świeżości i letniego chłodu. Dekoracje z udziałem tych kolorów szczególnie polecane są na lato, do apartamentów wakacyjnych czy mieszkań ulokowanych w nadmorskich kurortach, ale z powodzeniem można zastosować je we własnym domu i cieszyć się wakacyjnym klimatem przez cały rok. Oba kolory pochodzą z chłodnej palety barw, dlatego warto dodać odcienie z przeciwnego bieguna, jakimi są ciepłe odcienie drewna.
Eksperymentować można z różnymi odcieniami niebieskiego. W takich zestawieniach wspaniale prezentują się także granaty. W połączeniu z białymi dodatkami tworzą bardzo wyraziste kompozycje.
Ten duet kolorystyczny można stosować na różne sposoby – niebieski we wnętrzach nie musi stanowić jedynie tła. Można potraktować go jako silny akcent, np. w postaci sofy. W takim przypadku, pozostałe elementy wyposażenia niech uzupełniają go i eksponują. Miłym dla oka dodatkiem będą rośliny i elementy w jasnych, delikatnych odcieniach brązu.
To również wspaniałe zestawienie kolorystyczne do łazienki. Wnosi powiew czystości i świeżości.
Efektowny dekor
Niebieski można stosować także w postaci dekorów i pojedynczych akcentów. Wspaniałą dekoracją będzie zastosowanie na ścianie naturalnego agatu. Ten kamień szlachetny jest odmianą chalcedonu, stąd wyróżnia się dużą twardością i wytrzymałością. Na zewnątrz jest niepozorny, czasem nijaki. Całe piękno kryje w środku. Niepowtarzalna feeria barw i kilkuwymiarowe warstwy z cudnymi prześwietleniami sprawiają, że agaty – odpowiednio oświetlone i wyeksponowane – zachwycająco się mienią.
Armatura w kolorze nieba? Czemu nie! Tak zastosowany niebieski we wnętrzach przełamie monotonię, a kuchnia zyska ciekawy element dekoracyjny. Elastyczna wylewka baterii Zumba dostępna jest w różnych kolorach. Gdy niebieski znudzi się, można ją łatwo wymienić na inną.
Niebo nocą
Różnorodność odcieni niebieskiego pozwala na szerokie zastosowanie tego koloru oraz zestawianie go praktycznie z każdą inną barwą. Zgaszone granaty przywodzące na myśl zachmurzone niebo nocą, jego bezkres, kosmos. Wnoszą do pomieszczenia nieco chłodu, szczyptę tajemnicy, ale dzięki nim możemy wyeksponować inne kolory i dekory.
Niebieski we wnętrzach daje nieograniczone możliwości. Rozmyte granaty w połączeniu z szarościami oraz jasnymi przetarciami przypominają nieco jesienną, nostalgiczną mozaikę barw skąpaną w strugach deszczu. Projektanci widocznej na zdjęciu poniżej kolekcji Grunge rozmieścili wszystkie barwy i swobodnie pomieszali je, niczym malarz przed naniesieniem farb na płótno. Intrygujący dodatek stanowią artystyczne nakropienia w intensywnym kolorze czerwonym. W takim otoczeniu bardzo stylowo zaprezentują się ceramiczne dodatki w głębokim odcieniu brązu czy meble ze złotymi akcentami.
Niebo pod stopami
Wrażenie bezkresnego nieba można osiągnąć także stosując odpowiednie wykończenie podłogi. Im mniej oczywiste, tym lepiej. Taki efekt dają płytki z kolekcji Color Crush. Interpretują labradoryt – minerał ceniony ze względu na swoje metaliczne refleksy, które w najpiękniejszych i najrzadszych okazach prezentują niezwykle szeroką gamę kolorów, w tym odcienie niebieskiego i brązu. Podstawą projektu kolekcji są skany autentycznych minerałów. Zespół projektantów Opoczno stworzył wzór, który zachwyca melanżem żył, załamań i rozświetleń oraz niezwykłą grą kolorów. Tworzą one finalnie mocny, spójny rysunek podkreślony wyjątkowym odcieniem granatu.
Z głową w chmurach
Niebo i zjawiska pogodowe od dawna inspirują artystów i są tematem wielu znakomitych projektów. Same obłoki, ze względu na wizualną lekkość, bardzo często wykorzystywane są przy tworzeniu oświetlenia. Tym razem udekorowano nimi ceramiczne naczynia. Ten wykonany ręcznie talerz Cumulusy z beżowej kamionki jest szkliwiony subtelnie błyszczącym szkliwem i ozdabiany chmurkami.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm