Gwiazda betlejemska – jak ją pielęgnować?

Choć pochodzi z Meksyku, trudno sobie wyobrazić bez niej Świąt. Mówi się, że gwiazda betlejemska to importowany symbol Bożego Narodzenia.

W grudniu trudno oprzeć się i nie kupić choć jednej gwiazdy betlejemskiej. Kolorowe przykwiatki tej rośliny, kształtem przypominające gwiazdy i bujne zielone liście, wnoszą do wnętrz blask i świąteczną atmosferę. Obecnie, te zimowe piękności, dostępne są w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Aż trudno uwierzyć, że niemieckim producentom udało się wyhodować odmiany przystosowane do ogrzewanych pomieszczeń dopiero w latach 50. XX wieku.

 

 

Kupujemy Poinsecję

Zdrowa, świeża roślina ma okazałe, ciemno zielone liście bez uszkodzeń i plam. Liście nie mogą opadać, ani być poskręcane. Kwiaty poinsecji są małe i niepozorne. Tworzą niewielkie grupy na szczycie pędów i mają kilka milimetrów średnicy. Zdrowe, są zielono-żółte i zaokrąglone. Jeśli są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że poinsecja nie jest świeża i jej przykwiatki wkrótce zaczną opadać. Ziemia powinna być wilgotna.

 

 

Gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na zimno, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno wybierać roślin stojących przy drzwiach czy na zewnątrz sklepu! To ciepłolubna roślina, która nie lubi podmuchów wiatru ani temperatury poniżej 15 C. Dlatego na czas transportu powinna być zapakowana w papier (ale ostrożnie, aby nie uszkodzić gałązek i liści!) i jak najszybciej należy przenieść ją do ogrzewanego pomieszczenia. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby roślina odniosła trwałe uszkodzenia.

 

 

Pielęgnacja

Poinsecja lubi wilgotne podłoże, ale nie wolno przesadzić z wodą. W zupełności wystarcza podlewanie co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. Warto też pamiętać, że im mniejsza roślina, tym częściej należy ją podlewać. Warto natomiast zraszać poinsecję (omijając kwiaty) zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu panuje suche powietrze.

 

 

Gdy zauważysz, że liście żółkną i opadają, oznacza to, że podłoże jest zbyt wilgotne, natomiast gdy liście skręcają się i zasychają – roślina wymaga częstszego zraszania.

Warto postawić ją w jasnym miejscu, w którym nie ma przeciągów. Idealna temperatura to 15-22 C. Gwiazda betlejemska nie wymaga nawożenia.

 

 

źródło „Stars for Europe”

One Comment

Beatareply
Grudzień 1, 2021 12:01 pm

Absolutnie przecudowne kwiaty! Jak dla mnie są najlepszym symbolem nadchodzących świąt 😉

Dodaj komentarz

Instagram