Artkuł sponsorowany

Choinka na Boże Narodzenie – żywa czy sztuczna?

Co roku o tej porze zadajemy sobie to samo pytanie: Żywa czy sztuczna? Jaka choinka na Boże Narodzenie będzie lepsza, ładniejsza i nada świętom niepowtarzalnego klimatu? W tym artykule postaramy się rozwiązać ten coroczny, nurtujący problem.

Choinka na Boże Narodzenie, jako ozdoba, pojawiła się XVI w. Jej tradycja narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka do domu i ubierano ozdobami wykonanymi z papieru i jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter. Co ciekawe, początkowo w Niemczech, choinki były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. Na terenie naszego kraju zaczęły pojawiać się w okresie zaborów, na przełomie XVIII i XIX w. Najpierw tradycja przyjęła się w miastach, a nieco później na wsi, wypierając polską ozdobę, jaką była podłaźniczka, jemioła czy dekorowany snop zboża (Diduch). Oczywiście w tych czasach ustawiano w domu żywe drzewko. Teraz możemy wybierać wśród różnych gatunków naturalnych iglaków, mamy też do dyspozycji ogromny wybór sztucznych choinek.

 

 

Zalety żywych choinek

Naturalne choinki są piękne i niepowtarzalne. Wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy klimat, a ich delikatny zapach ma również właściwości zdrowotne. Dzieje się tak za sprawą zawartych w iglakach naturalnych olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Zapach świerku ma działanie odprężające i relaksujące. Z kolei aromat sosny wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe. Jodła natomiast wykazuje działanie przeciw grzybom, wirusom i bakteriom, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zachorowania. Żywe choinki są również bardziej ekologiczne niż sztuczne. Obecnie choinki na Boże Narodzenie pochodzą z legalnych plantacji i są uprawiane specjalnie na tę okazję. Decydując się na ich zakup, w żaden sposób nie szkodzimy środowisku.

Wady żywych choinek

W przeciwieństwie do sztucznych drzewek, te żywe trzeba kupować co rok. Za każdym razem jest więc nowy wydatek, choć ich cena jest o wiele niższa niż sztucznych choinek. Większe drzewka są dosyć ciężkie i w przypadku tych z grubszym pniem może być problem z wstawieniem do stojaka (zwłaszcza w przypadku osób starszych). Kolejny mankament naturalnych iglaków to opadające igły, ale to zależy od gatunku danego drzewka.

Dobór gatunku

To właśnie od gatunku rośliny zależy czy dane drzewko będzie długo cieszyło swym pięknem czy niestety zaraz po Nowym Roku trzeba będzie je wynieść z domu.

Jodła – to najbardziej wytrzymały gatunek. Igły zrzuca sporadycznie. Nie straszne jej domowe ciepło i suche powietrze. Ma przy tym ładny, równomierny pokrój i gęsto ułożone gałązki. Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są jodły kaukaskie. Szeroki wybór pod względem wysokości znajdziecie w Leroy Merlin.

Sosna – także długo znosi pobyt w mieszkaniu. Wygląda bardzo naturalnie – świetnie pasuje do surowych, nowoczesnych wnętrz. Ma jednak dość luźny pokrój, co nie każdemu może odpowiadać. Ze względu na bardzo luźno ułożone gałęzie, najładniej wygląda przystrojona samymi lampkami.

Świerk – to bardzo ładne i urokliwe drzewko. Nadaje niespotykanego klimatu. Ustrojone ozdobami wygląda pięknie, ale nawet już po kilku dniach jego igły mogą zacząć opadać. Jest bardzo nietrwały. Nie znosi domowego ciepła. Taka żywa choinka wymaga wyniesienia z domu już po Nowym Roku. W chłodniejszych pomieszczeniach może wytrzymać nieco dłużej.

Świerk Conica – młode sadzonki tej rośliny zwykle sprzedawane są w donicach. To idealna ozdoba do małych wnętrz lub stanowiąca dodatek do klasycznej, dużej choinki. Pięknie zaprezentuje się ustawiona na komodzie czy konsoli. Te świerki czasami sprzedawane są już udekorowane. Gatunek ten jest jednak bardzo wrażliwy na atak przędziorka. Pobyt w domu osłabia roślinę przez co jeszcze łatwiej ulega temu szkodnikowi.

 

 

Choinki w pojemnikach

Choinka w donicy zdecydowanie dłużej postoi w domu. W takim przypadku odpada problem ustawiania drzewka w stojaku, zakupioną roślinę można zamówić z dostawą do domu. Pozostaje ją udekorować i regularnie podlewać.

Sztuczne choinki

Wydawałoby się, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne – nie są wycinane co roku z plantacji, nie są spalane, ale zawierają szkodliwe związki, które wydzielane są do atmosfery już podczas ich produkcji, a w późniejszym czasie również przy utylizacji. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość. Zakupione drzewko pozostaje na lata. Nie trzeba co roku kupować nowej choinki, nie sypią się z niej również igły. Wybór tego typu drzewek w Leroy Merlin jest ogromny – od najmniejszych, nie przekraczających 30 cm aż do 240 cm. Choinki te różnią się także pokrojem, gęstością oraz kolorem i długością igieł.

 

 

Niestandardowe choinki

Oprócz głównej choinki, na czas świąt w mieszkaniu ustawiamy mniejsze dekoracje przypominające bożonarodzeniowe drzewko. Mogą to być figurki, rzeźby, świece, zawieszki. Ciekawą propozycją jest choinka wykonana z listewek. Z pewnością będzie stanowiła nietuzinkową ozdobę.

 

 

Więcej informacji na temat choinek: leroymerlin.pl

Dodaj komentarz

Instagram