Choinka – symbol Świąt Bożego Narodzenia

Choinka to najbardziej rozpoznawalny symbol świąt Bożego Narodzenia. Piękna, dostojna, w centrum uwagi. Stoi i zachwyca. Tylko jaką wybrać, naturalną czy sztuczną? A może zdecydować się na bardziej śmiałe i niestandardowe rozwiązanie?

Choinka jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się XVI w. Jej tradycja narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka do domu i ubierano ozdobami wykonanymi z papieru i jabłkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter. Co ciekawe, początkowo w Niemczech, choinki były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu. W Polsce zaczęły pojawiać się w okresie zaborów, na przełomie XVIII i XIX w. Najpierw tradycja przyjęła się w miastach, a nieco później na wsi, wypierając polską ozdobę, jaką była podłaźniczka, jemioła czy dekorowany snop zboża (Diduch).

 

jaka choinka na święta

Choinka i ozdoby z oferty Miloo Home. www.miloohome.pl

 

Sztuczna czy naturalna?

Naturalne choinki są piękne i niepowtarzalne, a ich delikatny zapach ma również właściwości zdrowotne. Dzieje się tak za sprawą zawartych w iglakach naturalnych olejków eterycznych, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. – Zapach świerku ma działanie odprężające i relaksujące. Z kolei aromat sosny wzmacnia odporność organizmu, koi bóle reumatyczne oraz udrażnia drogi oddechowe. Jodła natomiast wykazuje działanie przeciw grzybom, wirusom i bakteriom, dzięki czemu jesteśmy mniej podatni na zachorowania – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market. Żywe choinki są również bardziej ekologiczne niż sztuczne. Obecnie drzewka pochodzą z legalnych plantacji. Są to iglaki uprawiane specjalnie na okazję świąt Bożego Narodzenia. Decydując się na ich zakup, w żaden sposób nie szkodzimy środowisku.

 

żywa choinka

Naturalne drzewko w donicy po Świętach przenosimy do chłodnego pomieszczenia, a wiosną można posadzić je w ogrodzie. www.miloni.pl

 

Tymczasem sztuczne choinki – uważane przez wielu za bardziej ekologiczne – mają negatywny wpływ na otoczenie. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nich szkodliwych związków, które wydzielane są do atmosfery już podczas ich produkcji, a w późniejszym czasie również przy utylizacji. Zaletą ich jest trwałość. Zakupione drzewko pozostaje na lata. Nie trzeba co roku kupować nowej choinki, nie sypią się z niej również igły.

Niestandardowe choinki

Nie możesz się zdecydować którą wybrać? Zależy Ci, żeby Twoja choinka była oryginalna i niezwykła? A może oprócz pięknej, okazałej choinki masz ochotę ustawić dodatkową? Możesz podejść do tematu symbolicznie lub wystarczy zebrać kilka patyczków, szyszek, garść łupin po orzechach lub ścinki kolorowego papieru i wyczarować własne, jedyne w swoim rodzaju drzewko.

 

Niestandardowa choinka z oferty IKEA. www.ikea.pl

 

Ciekawą propozycją są też niestandardowe choinki, które coraz częściej pojawiają się w ofertach firm. Warto wybierać te wykonane z naturalnych materiałów, zwłaszcza z drewna. Można je przystroić samymi lampkami, ozdobami wykonanymi własnoręcznie np. z papieru lub tradycyjnymi bombkami.

 

choinka ze sklejki

Choinka ze sklejki, z naturalnego drewna brzozowego. Dostępna w różnych rozmiarach. www.pakamera.pl

 

Oto kilka pomysłów na niestandardową choinkę w domu:

  • Drzewko modrzewiowe przybrane miniaturowymi poisencjami i bombkami. Poisencje wsadzono do szklanych pojemniczków wypełnionych wodą, aby nie zwiędły. Fot. „Stars for Europe”

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram