inspiracje do ogrodu

 

Ciemierniki

Są piękne, łatwe w uprawie i co najważniejsze, kwitną zimą, gdy inne byliny jeszcze śpią. Ciemierniki to must have w każdym ogrodzie.

Ciemierniki pięknie ożywiają ogród zimą. Ich pojedyncze kwiaty, w kolorze od zielonego, poprzez biały, różowoczerwone i purpurowe z daleka wyglądają jak zamrożone. Warto sadzić je blisko domu, aby podziwiać je jak najczęściej.

 

inspiracje do ogrodu

 

Idealne miejsce

Ciemierniki lubią stanowisko półcieniste lub cieniste i chłodne. Idealne będzie dla nich miejsce w otoczeniu krzewów lub pod drzewami. Dobrze rosną na glebach średnio wilgotnych, próchnicznych, gliniastych i wapiennych. Unikamy ekspozycji południowych, narażonych na intensywne promienie słoneczne.

Pierwsze kwiaty mogą być narażone na uszkodzenia przez mróz, dlatego można je chronić przykrywając kloszem. Z kolei po przekwitnięciu należy usuwać stare, brzydkie liście. Raz do roku, jesienią, warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym lub można rozłożyć wokół nich warstwę dobrze przekompostowanego obornika. Roślin nie przesadzamy. Mogą rosnąć na tym samym miejscu nawet przez dziesiątki lat.

 

projektowanie ogrodów Warszawa

 

Piękne kwiaty

Termin kwitnienia uzależniony jest od temperatur panujących późną jesienią – im wyższa jest temperatura i więcej dni słonecznych, tym ciemierniki zakwitną wcześniej. A kwitną pięknie. Kwiaty tworzą szeroki kielich, pochylony do dołu, który zaczyna zielenieć w chwili tworzenia nasion. Najczęściej można spotkać je w kolorze białym, potocznie nazywane różą Bożego Narodzenia, ale są również zielonożółtawe, purpurowoczerwone, czasem z fioletowymi plamkami lub żyłkami. Sama roślina natomiast tworzy dość niską, gęstą kępę, o pełzających kłączach podziemnych.

 

inspiracje do ogrodu

Fot. Małgosia Ćwikła

projektowanie ogrodów Warszawa

 

Zalecane połączenia

Ciemierniki wspaniale sprawdzają się w nasadzeniach naturalistycznych. Warto je sadzić w sąsiedztwie takich krzewów jak oczar wirginijski, kalina bodnantska, leszczynowiec chiński, leszczyna pospolita. Pięknie komponują się również z epimedium, przylaszczką, miodunką, a także z roślinami cebulowymi, jak kokoryczą, przebiśniegami i śnieżycami.

 

 

Uwaga – roślina trująca!

Niestety wszystkie części ciemierników są trujące. Bezpośrednie spożycie grozi zatruciem. Również ich sok może powodować powstawanie pęcherzy na skórze, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne przy tych bylinach należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

 

 

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram