Czym przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie stymuluje kwitnienie i owocowanie. Dzięki niemu drzewka zdrowo rosną oraz zyskują harmonijny kształt. Czym przycinać drzewa owocowe? Jakie wybrać urządzenia?

Drzewa owocowe przycinamy, kiedy rośliny są w czasie pełnego uśpienia, czyli zanim przyjdzie odwilż. W tym roku, ze względu na panujące wysokie temperatury jak na tę porę roku, zabieg ten jest szczególnie trudny. Wybieramy w miarę zimne i pochmurne dni, aby z powstałych ran nie wypływały soki. Dodatkowo, przycięte konary warto posmarować specjalną maścią ogrodniczą, która ułatwi gojenie ran i zapobiegnie zakażeniu rośliny czynnikami chorobotwórczymi.

Dlaczego należy przycinać drzewa owocowe?

Niecięte drzewa osiągają duże rozmiary. Zbyt liczne gałęzie zagęszczają koronę, a te, które znajdują się w jej wnętrzu, cierpią na brak światła i powietrza, wskutek czego słabną i padają ofiarą chorób. Takie drzewa również słabiej owocują. Na nieprzycinanych drzewach pojawiają się wilki (czyli bardzo silne, nieowocujące pędy, zabierające innym dużą część soków i psujące sylwetkę drzewa).

Pilarki spalinowe

Do usuwania grubych konarów idealne będą pilarki spalinowe. Dzięki dużej mocy urządzenia, szybko i łatwo uporamy się z każdym konarem. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim urządzenie musi być bezpieczne i niezawodne. Połączony układ sterowania ssaniem/zatrzymywaniem ułatwia uruchamianie piły i zapobiegnie jej zalaniu. Zastosowanie odśrodkowego układu filtrowania powietrza zmniejsza zużycie urządzenia i pozwala wydłużyć czas między operacjami czyszczenia filtra. Pilarka powinna być również wygodna w użytkowaniu.

Pilarka spalinowa marki Husqvarna. www.husqvarna.com

Nożyce do cięcia gałęzi

Do usuwania gałęzi używamy nożyc. Są mocne i ostre. Dzięki niewielkiej wadze są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Precyzyjnie szlifowane ostrze z nieprzywierającą powłoką gwarantuje dokładne cięcie, a kowadło podtrzymuje gałąź zapobiegając uszkodzeniu kory. Przy zakupie warto również sprawdzić, czy nożyce mają odbojniki – chronią stawy. Bardzo wygodne w użytkowaniu są nożyce teleskopowe. Posiadają one ramiona z możliwością wydłużenia o ok. 25cm, dzięki czemu pozwalają na cięcie nawet oddalonych gałęzi przy jednocześnie mniejszym nakładzie sił.

Klasyczne nożyce EasyCut 680. Dzięki niskiej wadze i znakomitej ergonomii cięcie gałęzi jest wyjątkowo lekkie. Dostępne w wersji do świeżych gałęzi i twardego drewna. www.gardena.com

Sekatory

Niewielkie sekatory są niezwykle wygodne i niezastąpione przy usuwaniu cienkich, niewielkich i nisko położonych gałązek. Mają dwa oszlifowane ostrza, które nasuwają się na siebie w trakcie pracy, przez co cięcie jest proste i precyzyjne. Górne ostrze jest węższe i ostrzejsze. Ergonomiczna rękojeść ma idealnie leżeć w dłoni. Warto wybrać narzędzie, które ma u góry zamek – ułatwia zablokowanie sekatora i jego bezpieczne przechowywanie.

Sekator z mechanizmem PowerGear, który zwiększa trzykrotnie siłę cięcia. Precyzyjnie szlifowane ostrza oraz powłoka PTFE redukuje tarcie i gwarantuje efektywne cięcie. www.fiskars.pl

Piły ręczne

Grubsze konary można usuwać również piłą ręczną. Jej główną zaletą jest lekkość i niska cena. Z takim urządzeniem poradzi sobie nawet drobna i słaba osoba. Piła ręczna do użytku jednej osoby ma mieć wygodny i dobrze wyprofilowany uchwyt. Stalowe ostrze jest trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu, taką piłę z powodzeniem można stosować do cięcia twardych materiałów, bez obawy o złamanie ostrza.

Piła do gałęzi. Długość ostrza 36 cm. Cena 9,99 zł. www.leroymerlin.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram