Dalie w ogrodzie

Dalie są piękne i niezwykle okazałe. Nic dziwnego, że należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych kwiatów.

Te ogrodowe piękności pochodzą z Ameryki Środkowej. Do Europy przywędrowały dopiero w XVIII wieku z Meksyku, gdzie rosły na dziko i odznaczały się małymi walorami zdobniczymi. Dzięki intensywnym pracom hodowlanym, uzyskano paletę roślin o niewiarygodnej różnorodności – zarówno pod względem kolorystyki kwiatów jak i ich kształtów. Obecnie dalie w ogrodzie zajmują bardzo ważne miejsce.

Różnorodność kwiatów

Spośród innych roślin wyróżniają je piękne i bardzo zróżnicowane kwiaty. Dostępne są niemal we wszystkich kolorach z wyjątkiem czysto niebieskiej. Mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Nie sposób opisać wszystkie ich odmian. Wśród sadzonych w ogrodach najczęściej wybierane są dekoracyjne, pomponowe i pojedyncze, choć niezwykle pięknie prezentują się również kaktusowe.

 

 

Ciekawe odmiany

Niezwykle uroczo wyglądają dalie pomponowe. Mają języczkowate kwiaty, które są ułożone bardzo równo dachówkowato, przez co sprawiają wrażenie, jakby zostały zrobione z papieru. Dorastają do ok. 100 cm. Doskonale nadają się na kwiat cięty.

Bardzo ciekawą odmianą jest dalia kaktusowa, której kwiaty zupełnie różnią się od pomponowej. Przede wszystkim są większe, płatki ułożone luźno, języczkowate zwinięte w rurkę i ostro zakończone. Te dalie dorastają do ok. 110-120 cm.

Na szczególną uwagę zasługują również dalie dekoracyjne. Są bardzo okazałe i szeroko rozpostarte o bardzo regularnym wyglądzie. Występują w różnych kolorach. Dorastają również do ok 100-110 cm.

 

 

Dobre towarzystwo

Dalie sadzimy po kilka odmian obok siebie lub łączymy z innymi bylinami bądź roślinami jednorocznymi. Kolory dalii dobieramy do barwy dominującej na rabacie. Kolory kwiatów powinny ze sobą harmonizować. Idealnie więc, gdy rośliny sąsiadujące mają barwy bliskie lub pochodne kolorom dalii. Świetnie prezentują się z mieczykami, chryzantemami, kosmosem czy szałwią omączoną.

 

 

Preferowane stanowisko

Dalie lubią miejsca nasłonecznione. Idealne będą dla nich wystawy południowe, choć tolerują również półcień. Dobrze rosną na glebie średnio wilgotnej i średnio żyznej oraz zdrenowanej. Nie lubią natomiast miejsc zbyt wilgotnych i podmokłych, ale preferują obfite podlewanie. Gdy kwitną należy je dodatkowo również nawozić. Ze względu na wysokość, większość odmian dalii wymaga w czasie kwitnienia podpór.

 

 

Uprawa i pielęgnacja

Dalie w ogrodzie sadzimy w postaci bulwiasto zgrubiałych korzeni po ustąpieniu wiosennych przymrozków, czyli zwykle w połowie maja. Są to rośliny mało wymagające. Jedynymi zabiegami w ciągu roku jest ewentualne podlewanie i zasilanie nawozami zasobnymi w potas. W razie potrzeby dalie należy palikować, aby nie przewracały się. Przekwitłe kwiaty usuwamy, co sprzyja dalszemu obfitemu kwitnieniu. Dalie w zasadzie nie chorują. Należy chronić je jedynie przed ślimakami i ślinikami. Po pierwszych przymrozkach jesiennych należy ściąć pędy i wykopać karpy. Pozostawiamy je wraz z przyciętymi pędami do przeschnięcia. Następnie usuwamy ziemię i przenosimy do suchego i chłodnego pomieszczenia (zabezpieczonego przed mrozem). Jeżeli jest w nim bardzo sucho, karpy należy nakryć piaskiem lub torfem. Zimą regularnie sprawdzamy karpy czy nic się z nimi nie dzieje i ewentualnie chore rośliny usuwamy.

 

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram