Świąteczna dekoracja stołu

Jakie są tegoroczne trendy? Co proponują styliści? Świąteczna dekoracja stołu musi być przecież bardzo elegancka i wyjątkowa. Oto najnowsze propozycje przygotowane specjalnie na tę okazję.

Przede wszystkim liczy się dobry pomysł i konsekwencja w doborze barw i klimatu, jaki chcemy osiągnąć. Wszystko jest dozwolone. Możemy postawić na klasyczne nakrycie stołu lub bardziej niekonwencjonalne. Nie trzeba bać się mieszać naczyń i kolorów, wykorzystywać nietypowe materiały. Świąteczna dekoracja stołu powinna jednak nawiązywać do reszty wystroju pomieszczenia.

Niestandardowa dekoracja

Trawa pampasowa to uniwersalna ozdoba, która podbiła serca stylistów wnętrz. Duńska marka BoConcept proponuje wykorzystanie tego naturalnego materiału do świątecznych dekoracji. Tym razem jednak trawy nie mają trafić do wazonów, a stworzyć fantazyjną kompozycję, którą można powiesić nad wigilijnym stołem. Właściwie przygotowana, będzie bardzo efektownym akcentem, który z pewnością zostanie na długo zapamiętany. Na stronie BoConcept zamieszczony został nawet tutorial, który pozwoli samodzielnie wykonać kwiatową chmurę.

 

dekoracja świątecznego stołu

Dekoracja wisząca z trawy pampasowej. www.boconcept.pl

 

Ozdoby zawieszane nad stołem są bardzo modne. Taką też proponuje Zara Home. Do jej wykonania styliści użyli rodzimych gatunków roślin, wśród których wyróżnia się dzika marchew. Ta świąteczna dekoracja stołu jest utrzymana w stonowanych odcieniach beżu i złota. Kryształowe szkło nadaje aranżacji elegancji. Monochromatyczną kolorystykę przełamuje czerwień świec.

 

świąteczna dekoracja stołu

Aranżacja utrzymana w monochromatycznych odcieniach beżu, przełamana czerwienią świec to propozycja Zara Home. www.zarahome.com

 

Stylowa czerń

Czarny kolor we wnętrzach budzi sporo kontrowersji – z jednej strony jest bardzo elegancki
i ponadczasowy, z drugiej – w nadmiarze może być odrobinę przygnębiający. Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing Polska podpowiada jak wprowadzić czerń do swojej aranżacji, aby wnętrze zachwycało świąteczną wyjątkowością, przytulnością i elegancją? “Zrezygnuj z tzw. „total black look” – jeśli stawiasz na czarne meble, łącz je z jasnymi dodatkami i tekstyliami. Zadbaj o blask. Czyli łącz czarny z elementami mieniącymi się i odbijającymi światło, które wprowadzą do aranżacji energię. Wybieraj proste formy. Dekoracje świąteczne w stylu Black & White to doskonała propozycja dla minimalistów – wymieniając tradycyjną, świąteczną paletę barw na czerń, odkrywamy na nowo świat klasycznych kształtów, materiałów i geometrii. Postaw na jedną dużą dekorację. Ta w stylu Black & White jest na tyle intensywna, że niekiedy wystarczy wprowadzać ją w drobnych elementach. Stroik na stole, albo piękna czarna gwiazda zawieszona w oknie.”

 

świąteczne dekoracje

Świąteczna aranżacja proponowana przez Westwing. www.westwing.pl

 

W bieli i czerwieni

Na świątecznym stole bardzo oryginalnie zaprezentuje się kamionkowa zastawa z kolekcji Pulve z delikatnym wzorem w nieregularne kropki. Subtelny dekor zastawy podkreślić można ustawiając ją na drewnianych tacach. Przykrycie stołu marszczonym obrusem doda całej stylizacji prostoty i naturalnego wdzięku. Świąteczną dekorację stołu ożywią gałązki z soczystymi, czerwonymi owocami np ognika, róży czy ostrokrzewu ustawione w szklanych wazonach w szklanych wazonach lub doniczkach z iglakami.

 

świąteczna aranżacja

Świąteczna dekoracja stołu proponowana przez VOX. www.vox.pl

 

Z leśnym motywem

Decydując się na wzorzysty obrus, jak ten widoczny na zdjęciu poniżej, idealnym uzupełnieniem dla niego będzie gładka porcelana. Prosta, biała zastawa z delikatnym złotym i srebrnym dekorem to tegoroczna propozycja home & you. Miłym akcentem będą maleńkie bukieciki przygotowane dla każdego z gości. Do ich wykonania można użyć gałązek jodły, zaschniętych kwiatów i szyszek.

 

piękny obrus na święta

Propozycja przygotowana przez stylistów home & you. www.home-you.pl

 

Bieżniki i serwety

Tworząc świąteczną dekorację stołu, nie musimy trzymać się sztywno stosowania tradycyjnych obrusów. Renata Mikuś, stylistka sklepu internetowego Dekoria.pl radzi: “Nowoczesną alternatywą tradycyjnych obrusów mogą być również wąskie bieżniki lub ozdobne serwety. Wprowadzą one do aranżacji lekkość i pozwolą wyeksponować kolor blatu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wzorzysty bieżnik położyć na gładkim obrusie i stworzyć w ten sposób elegancką kompozycję.”

 

świąteczne bieżniki

Na świątecznym stole zamiast klasycznego obrusa można położyć bieżnik. www.dekoria.pl

 

Rośliny w roli głównej

Piękną ozdobą każdego świątecznego stołu będą naturalne rośliny. Bardzo popularnymi stały się poinsecje. W okresie świąt Bożego Narodzenia goszczą niemal w każdym domu. Rośliny te można wykorzystać również do dekoracji stołu. Do tego celu wybieramy egzemplarze niewielkich rozmiarów lub można odciąć 1 czy 2 gałązki z większego egzemplarza i wstawić do wody. Podczas tej czynności należy jednak unikać kontaktu z wydzielającym się z rośliny sokiem, gdyż zawiera on m.in. lateks. Sok ten może wołać podrażnienia skóry i błon śluzowych. Poinsecji nie należy również jeść, gdyż można ulec zatruciu.

 

dekoracje z poinsecji

Wśród świątecznych dekoracji nie może zabraknąć poinsecji. Źródło: Stars for Europe

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram