Jak ożywić ogród w listopadzie

Gdy opadną już liście z drzew, przekwitną ostatnie jesienne kwiaty, w ogrodzie momentalnie robi się smutno i szaro. Co wtedy? Jak ożywić ogród w listopadzie i rozweselić otaczający nas ponury krajobraz?

Na panującą słotę nie ma rady, ale wystarczy stała efektowna dekoracja lub ustawienie w pobliżu domu kilka kolorowych przedmiotów, jak np. meble, wesołe figurki, skrzynki czy ciekawe lampy i od razu robi się przyjemniej.

Zdaniem eksperta

Marta Chowańczak, Marketing Manager marki Tikkurila

“Długotrwała ekspozycja na deszcz i śnieg w okresie jesienno-zimowym sprawia, że drewno w ogrodzie może szybko niszczeć. By stanowiło efektowną dekorację przestrzeni wokół domu, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych. Wybór produktu do ochrony i dekoracji drewna zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli celem jest zachowanie naturalnego wyglądu drewna i podkreślenie charakterystycznego rysunku słojów, dobrym rozwiązaniem będą odpychające wilgoć wodorozcieńczalne oleje Tikkurila Valtti, które zapewnią transparentne krycie. Satynowe wykończenie da z kolei lakierobejca Tikkurila Valtti Plus Complete. Skutecznie zaimpregnuje drewno, chroniąc je przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV czy pleśni nawet do 12 lat. Produkty z serii Tikkurila Valtti są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, przy konserwacji ogrodowego drewna nie musimy decydować się tylko na zachowawcze brązy. Nutę koloru na jesień wniosą choćby produkty w odcieniach zieleni, czerwieni czy błękitów.”

 

Meble ogrodowe pokryte lakierobejcą Tikkurila Valtti Plus Complet. www.tikkurila.pl

 

Rzeźby pokryte patyną rdzy

Modne są dekoracje pokryte patyną rdzy. Wykonane z cienkiego arkusza blachy, a następnie poddawane obróbce w celu przyspieszenia procesu rdzewienia, pasują niemal do każdego stylu. Późną jesienią ładnie wyglądają w towarzystwie ozdobnych traw lub na tle zwartej grupy roślin iglastych. Te mniejsze, zazwyczaj wbija się po prostu w ziemię, więc można je ustawiać w dowolnym miejscu w ogrodzie.

 

Rzeźbiarska interpretacja pietruszki krowiej kołyszącej się lekko na wietrze. Dostępna w trzech rozmiarach. Cena 95 £/szt. www.gardenartandsculpture.co.uk

 

Lustrzane odbicie

W większych założeniach warto pokusić się na bardziej okazałe rzeźby. Takie, które będą widoczne na dużej powierzchni trawnika czy okazałej rabacie. Pamiętamy jednak, że koniecznie muszą pasować do stylu, w jakim urządzony jest ogród. Aby robiły wrażenie, wcale nie muszą odznaczać się wymyślnymi kształtami. Wystarczy np. kula jak na zdjęciu poniżej. W tym przypadku, efektem przyciągającym wzrok jest zastosowanie polerowanej stali nierdzewnej, która pełni funkcję lustra odbijającego zarówno obraz jak i promienie słoneczne. To dobre rozwiązanie na problem jak ożywić ogród w listopadzie. Taka rzeźba może mieć również funkcję oświetlenia, dzięki czemu będzie atrakcją również wieczorem.

 

Rzeźba ogrodowa Kernel. Średnica kuli 100 cm. Możliwość zamówienia rzeźby w innym rozmiarze. www.davidharber.co.uk

 

Ceramiczne rękodzieła

O tej porze roku w ogrodzie atrakcyjnie będą wyglądały również różnego rodzaju ozdoby z ceramiki. Ciekawe dekoracje tworzy artystka Helen Ormerod. Choć z daleka wyglądają jak wieże ułożone z pomalowanych na różne kolory kamieni – są to ozdoby wykonane z ceramiki, a następnie malowane i szkliwione. Trzeba przyznać, że przykuwają uwagę. Dlatego taką dekorację warto usytuować bliżej domu, najlepiej na otwartej przestrzeni, aby była dobrze wyeksponowana.

 

Dekoracja ogrodowa wykonana z ceramiki. Wysokość 108 cm. Cena 210 £. www.helenormerodceramics.co.uk

 

Króliczki w ogrodzie

W przypadku, gdy zależy nam tylko na tymczasowej dekoracji, aby umilić sobie dzień bądź organizujemy w domu przyjęcie i chcemy zrobić wrażenie na gościach, można ustawić w ogrodzie przenośne ozdoby. W tym celu idealnie sprawdzą się krzesełka Rabbit firmy Qeeboo. Dostępne są w różnych kolorach i wielkościach. Z pewnością zwrócą uwagę. Bardzo ciekawie zaprezentują się również te w kolorze białym. Ustawione pomiędzy drzewami i krzewami będą wyglądały jak dobre białe duszki. Krzesełka opcjonalnie można stosować również jako lampy.

 

Krzesełka Rabbit marki Qeeboo. Cena 899 zł. www.dutchhouse.pl

 

Efektowna lampa

O tej porze roku wieczory są coraz dłuższe. Dlatego warto zadbać o efektowne oświetlenie ogrodu. Dzięki światłu ogród zyska nowe oblicze. Te elementy, które za dnia są mało atrakcyjne, wieczorem – dzięki odpowiedniemu oświetleniu – mogą stać się pierwszoplanowe. Oprócz standardowych latarenek, które zwykle montowane są wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu, można ustawić dodatkowe lampy. Z pewnością na tarasie bardzo efektownie zaprezentuje się lampa Stand Up, przypominająca wydłużoną łezkę. Wystarczy popchnąć lampę w jedną stronę, by zaczęła kołysać się na boki zwiększając nastrojowy klimat.

 

Lampa Stand Up marki Authentics. www.czerwnamaszyna.pl

 

Iluminacje świetlne

Jak ożywić ogród w listopadzie? Nic prostszego, jak zamontować w ogrodzie kolorowe lampy, które wieczorem będą oświetlały teren w różnych barwach. Takich lamp nie montujemy wzdłuż chodnika, ani nie stosujemy jako podstawowe źródło światła przy wejściu do domu. Traktujemy je jako wesołe akcenty. Tego typu lampy montujemy w reprezentacyjnych miejscach w ogrodzie, aby były widoczne i robiły wrażenie. Ustawione w pewnych odległościach od siebie, ciekawie zaprezentują się np. na przekwitniętej rabacie lub wśród dekoracyjnych traw.

 

Lampy Square Space. www.fabbian.com

 

Meble w bajecznych kolorach

Większość mebli ogrodowych już jest schowana, ale te z polietylenu mogą jeszcze nacieszyć oko. W smutnej o tej porze roku i poszarzałej przestrzeni ogrodu, niesamowite wrażenie zrobią Faituttotu od Serralunga. Wspaniałe, soczyste kolory tych mebli ożywią każdy nawet najciemniejszy zakątek ogrodu. Systemy modułów do swobodnego komponowania wykończone są ręcznie lakierem akrylowym lub poliuretanowym, a następnie wypiekane. Podstawa i blat natomiast wykonane są z drewna, aby zapewnić wytrzymałość.

 

Meble Faituttotu marki Serralunga. Projekt Ettore Sottsass. www.ciatdesign.com

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

 

Dodaj komentarz

Instagram