Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Przed nami szczególnie radosne Święta – pełne wiosennych kolorów i świeżości, z nastrojem oczekiwania, odnowy i odrodzenia. Jak udekorować dom na Wielkanoc, aby było w nim odświętnie i elegancko?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze Święto w chrześcijaństwie. Celebrujemy je szczególnie uroczyście. I choć w tym roku spędzimy je zapewne nieco inaczej i w mniejszym gronie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umilić je pięknymi ozdobami. Jak udekorować dom na Wielkanoc? Oto tegoroczne najmodniejsze propozycje.

 

na wielkanocnym stole

Naczynia ceramiczne wykonane i malowane ręcznie przez artystki z Manufaktury w Bolesławcu. www.manufakturawboleslawcu.com

 

Na wielkanocnym stole

Podczas Świąt centrum naszej uwagi przede wszystkim skupia się na stole. Dlatego jego nakrycie i końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. Podczas jego dekorowania należy przywiązać uwagę do każdego szczegółu. Ustawiamy elegancką, świąteczną zastawę. Jej wybór będzie determinował styl i charakter, jaki będziemy chcieli osiągnąć – rustykalny, klasyczny czy minimalistyczny… Charakter podkreślą tekstylia. Obrus pełni bowiem rolę bazy, która będzie dobrym tłem dla pozostałych elementów dekoracyjnych. Chcesz poeksperymentować, wypróbować coś nowego? Zamiast rozkładać obrus równo na stole, można go fantazyjnie udrapować, jak widać na aranżacji przygotowanej przez stylistów Westwing.

 

aranżacja świątecznego stołu

Aranżacja stołu świątecznego przygotowana przez stylistów westwing.pl. www.westwing.pl

 

Wielkanoc to Święta bardzo radosne – i taka też może być zastawa stołowa. Wybierając talerze w różnych kolorach i kształtach uzyskamy ciekawy, wielobarwny efekt. Taki zabieg nieco odświeży wygląd stołu i doda mu nowoczesnego sznytu. Jeśli jednak obawiasz się zbyt kolorowych rozwiązań, wybierz jeden element, który będzie się wyróżniał na tle jasnej porcelany. Można też pójść o krok dalej i zaszaleć z barwami oraz ich zestawieniem. Ułożenie zastawy oraz połączenie kolorystyczne może nawet przypominać jajko. Dlaczego nie? W końcu to wyjątkowy czas i aranżacja stołu także może zostać potraktowana w sposób szczególny i wesoły.

 

ciekawa aranżacja stołu

Aranżacja przygotowana przez architektów Decoroom. www.decoroom.eu

 

Motywy wielkanocne

Zastanawiając się jak udekorować dom na Wielkanoc i w jaki sposób nakryć stół, nie sposób pominąć motywów związanych z symboliką tych Świąt, czyli zajączków, kurczaczków, baranków, jajek. Aby jednak uniknąć monotonii i natłoku dekoracji, tak ozdobione talerzyki powinny stanowić jedynie dodatek zastawy.

 

atrakcyjna zastawa na święta

Aranżacja przygotowana przez stylistów H&M. www.hm.com.pl

 

Dekoracja stołu zajmuje szczególne miejsce. Oprócz zastawy zwykle ustawia się drobne ozdoby oraz kwiaty. Nikogo nie zdziwią więc figurki kicających zajączków, pięknych pisanek czy przycupniętych kurczaczków. Bogatą dekorację, widoczną na zdjęciu poniżej proponuje marka Miloo Home.

 

jak udekorować dom na Wielkanoc

Dekoracja świątecznego stołu przygotowana przez dekoratorów Miloo Home. www.miloohome.pl

 

Zapraszamy na deser

Na świątecznym stole nie może zabraknąć wspaniałych wypieków: mazurków, serników i oczywiście bab. Które, jak dawniej wierzono, powinny być sporych rozmiarów, gdyż im większa baba wielkanocna, tym zapowiada się bardziej udany rok. Oczywiście podajemy je na pięknych paterach. Idealnie zaprezentują się te wykonane z kryształu.

 

naczynia na desery

Kryształowa patera na porcelanowej nodze. Cena 306,61 zł. www.hutajulia.com

 

Pisanki

Na wielkanocnym stole szczególne miejsce zajmują potrawy i dekoracje nawiązujące do tradycji i symboliki. Najważniejszym z nich jest jajko, symbol życia, odradzania się i zmartwychwstania. Źródło i początek wszystkiego. Serwujemy je w różnych daniach oraz w postaci dekoracji. Zastanawiając się jak udekorować dom na Wielkanoc koniecznie trzeba je uwzględnić. Najbardziej cieszą oko pisanki wykonane własnoręcznie. Można je wykonywać na różne sposoby – gotować jajka w łupinach cebuli, malować, oklejać, a także tworzyć z różnych materiałów, np. papieru, modeliny czy drewna.

 

pisanki

Aranżacja z oferty Vox. www.vox.pl

 

Pisanki układamy na dekoracyjnych talerzach i paterach, możemy je także wieszać na gałązkach wstawionych do wazonu czy przymocować nad stołem. Ciekawym pomysłem są też wieńce udekorowane różnymi jajeczkami. Taką ozdobę można wykonać samemu lub kupić gotową.

 

dekoracja wielkanocna

Dekoracja świąteczna Lights4fun. www.lights4fun.co.uk

 

Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Miłym akcentem będą figurki zajączków ustawione na komodzie. Bardzo elegancko zaprezentują się te w kolorze białym. Ciekawym uzupełnieniem będą pisanki, świece i ozdoby z papieru. Dekoracje wykonane z naturalnym materiałów, w kolorach inspirowanych barwami ziemi proponuje w tym roku home&you.

 

Jak udekorować dom na Wielkanoc

Dekoracje świąteczne z oferty home&you. www.home-you.pl

 

We wnętrzu utrzymanym w klasycznym stylu czy boho idealnie zaprezentują się z kolei dodatki wykonane z porcelany i przezroczystego szkła.

 

dekoracje wielkanocne

Porcelanowe figurki zajączków z oferty marki Ella James. www.ellajames.co.uk

 

Urok naturalnych kwiatów

Kwiaty to bardzo ważny element świątecznego wystroju mieszkania. W końcu mamy wiosnę! Przyroda budzi się do życia. Zaczynają kwitnąć pierwsze wiosenne kwiaty. Zastanawiając się jak udekorować dom na Wielkanoc, na komodach i stolikach koniecznie ustaw kilka donic z hiacyntami, narcyzami, szafirkami czy pierwiosnkami. Momentalnie zrobi się wiosennie, a pomieszczenie wypełni ujmujący zapach kwiatów. Do wazonu można też wstawić kilka gałązek brzozy lub jabłoni czy wiśni i powiesić na nich wykonane ręcznie pisanki.

 

jak udekorować mieszkanie na Wielkanoc

Fot. M. Ćwikła

 

Kwiaty powinny być również ozdobą wielkanocnego stołu. Wygląd bukietu zależy od stylu, w jakim udekorujemy stół. W klasycznej wersji pięknie zaprezentuje się bogaty bukiet tulipanów lub narcyzów. Wybieramy do nich odpowiedni wazon, najlepiej kryształowy lub szklany. We wnętrzach mniej formalnych i rustykalnych idealną ozdobą będą gałązki bazi, brzozy i kwitnących wiśni lub jabłoni.

 

wazony szklane

Kwiaty cięte bardzo ładnie zaprezentują się w eleganckich, szklanych wazonach. www.krosno.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm, M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram