Jak usprawnić podlewanie roślin doniczkowych?

Rośliny balkonowe bardzo źle znoszą suche i upalne dni. To samo dotyczy długotrwałych ulew. W jaki sposób zapewnić im optymalne warunki do uprawy i jak usprawnić podlewanie roślin doniczkowych, aby rosły zdrowo i pięknie kwitły?

 

W doniczkach rośliny mają ograniczony dostęp do wody. Niewielka pojemność naczynia sprawia, że podczas upałów gleba szybko wysycha i rośliny narażone są na jej niedobór. Z kolei podczas długotrwałych deszczów, ziemia mocno nasiąka wodą i nasze uprawy mogą zacząć gnić. Takie wahania wpływają bardzo niekorzystnie na stan roślin – gorzej rosną, stają się podatne na choroby i szkodniki. Dlatego staram się u siebie nieustannie usprawniać podlewanie roślin doniczkowych i optymalizować ilość dostarczanej im wody. W tym sezonie miałam okazję przetestować Hydrobox, którego zadaniem jest magazynowanie wody. Czy się sprawdził?

Co to jest Hydrobox?

Jest to elastyczna mata przestrzenna, pełniąca funkcję wewnętrznego szkieletu. Zawiera superabsorbent, który magazynuje wodę. Całość pokryta jest włókniną. Dostępny jest w różnych rozmiarach oraz w dwóch kształtach. Jego współtwórcą jest dr Krzysztof Lejcuś. Naukowiec pragnął wynaleźć panaceum na niepokojącą sytuację hydrologiczną na świecie i jej wpływ na rozwój roślinności. Prace nad Hydroboxem trwały ponad 7 lat. Hydrobox szybko zyskał uznanie instytucji naukowych na całym świecie. Został nagrodzony za innowacyjność w Polsce, Belgii i Malezji.

 

 

Jak to działa?

Hydroobox chłonie wodę. Gdy spadnie deszcz, włączymy system nawadniający lub podlejemy nasze rośliny, HYDROBOX pochłonie cały jej nadmiar. Korzenie roślin, dzięki hydrotropizmowi, czyli reakcji ruchowej rośliny wywołanej obecnością wody, przerastają do wnętrza Hydroboxu. Wykorzystując siłę ssącą, potrafią za pomocą włośników pobrać do 95 % zgromadzonej w Hydroboxie wody. Powinien więc bardzo usprawnić podlewanie roślin doniczkowych zarówno tych na balkonie jak i w domu.

 

przekrój przez Hydrobox

Rys. Hydrobox

 

Co zyskujemy?

Producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu Hydroboxu możemy zmniejszyć podlewanie roślin doniczkowych o 2x. Co więcej, podlewają się same nawet wtedy gdy nas nie ma. Szybciej rosną, mają bogatsze ubarwienie i ulistnienie oraz wzmocniony system korzeniowy. Zwiększa się również ilość przyjętych sadzonek. Oszczędzamy też 50% wody. Hydrobox zmniejsza straty wody, wynikające z procesu parowania nawet o 75,3%. Rośliny są chronione przed wysuszeniem oraz odporne na stres wodny. Zapobiega powstawaniu nieprzepuszczalnej warstwy. Co ważne, jest to produkt wielokrotnego użytku – można go swobodnie i bezpiecznie wyjąć z gleby i ponownie zastosować.

 

 

Zastosowanie Hydroboxu w praktyce

Przed użyciem Hydrobox trzeba namoczyć w wodzie. Ja zostawiłam go na ok. 20 min, aby dobrze nią nasiąknął. Następnie umieściłam go na dnie doniczki (pod spód nie zastosowałam już żadnej warstwy drenującej). Na Hydroboxie ustawiłam rośliny, a następnie obsypałam je ziemią i na koniec podlałam. Zastosowałam go w kilku skrzynkach balkonowych oraz w dwóch doniczkach z roślinami, które stoją w domu. Są to paproć i bazylia, a więc rośliny, które lubią wilgotne podłoże. Z kolei na balkonie od strony południowej rosną pelargonie z bidensami, a od zachodniej – pelargonie z komarzycą. Moje rośliny sadziłam miesiąc temu, gdy dość często padał deszcz i nie było jeszcze upałów. Czy faktycznie zdał egzamin i usprawnił mi podlewanie roślin doniczkowych?

Efekt działania Hydroboxu

Rośliny na balkonie

W pierwszym tygodniu od posadzenia, dość często padał deszcz i skrzynek z Hydroboxami nie podlewałam wcale. Regularnie sprawdzałam glebę, ale nie była przesuszona. W tym czasie rośliny w skrzynkach bez Hydroboxu podlałam 2x. W późniejszym czasie, gdy zrobiło się cieplej, te z Hydroboxami podlewałam zazwyczaj 3x na dwa tygodnie, natomiast skrzynki bez Hydroboxu – co 2 dni. W upalne dni pelargonie rosnące bez Hydroboxu podlewam codziennie. Z kolei rośliny w skrzynkach z Hydroboxem – co 2 dni.

 

Rośliny w domu

W mieszkaniu rośliny mają zapewnione bardziej stabilne warunki do wzrostu. Nie są narażone na bezpośrednie działanie palącego słońca, wysokich temperatur, deszczu i wiatru. Podlewam je regularnie 1x w tygodniu. Wsadzam rośliny do naczynia z wodą i zostawiam na ok. 30-40 min, aby Hydrobox wchłonął jak najwięcej wody. Rosną zdrowo i szybko. Bazylia zaczyna przybierać imponujący rozmiar. Obie rośliny mają ładnie wybarwione liście, bez żadnych skaz.

Dla porównania, inną bazylię, która rośnie w doniczce bez Hydroboxu muszę podlewać codziennie lub co drugi dzień.

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolona z efektów. Dzięki Hydroboxowi rośliny podlewam rzadziej, gdyż w upalne dni pobierają wodę, która jest w nim zmagazynowana, natomiast gdy pada deszcz, wchłania wodę i gleba nie jest tak mokra jak w przypadku doniczek, w których nie ma Hydroboxu.

Rośliny pobierają z niego tyle wody, ile potrzebują i kiedy potrzebują, co efektywnie zwiększa ich przyrosty oraz kondycję. Dzięki niemu rośliny łatwiej utrzymać w dobrej kondycji.

Więcej informacji na temat tego produktu znajdziecie na www.hydrobox.pl

Tekst i zdjęcia: M. Ćwikła, grafika: Hydrobox

 

Dodaj komentarz

Instagram