Jaką wybrać kosiarkę do trawy?

Trawnik wymaga stałej pielęgnacji i regularnego koszenia. Jaką wybrać kosiarkę do trawy, aby najlepiej odpowiadała koszonej powierzchni oraz naszym wymaganiom?

Trawnik kosimy zwykle co ok. 7-10 dni. Zabieg ten lepiej wykonywać częściej niż rzadziej, gdyż trawy nie można przycinać zbyt mocno. Jej długość skracamy o ok. 1/3 długości. Jeżeli z jakiegoś powodu nie była koszona przez dłuższy czas, do żądanej wysokości przycinamy ją w dwóch, a nawet w trzech etapach z kilkudniowymi odstępami. W przeciwnym razie, murawa może odchorować, a nawet możemy ją wypalić. Zabieg najlepiej wykonywać pod wieczór lub przed deszczem, aby silne promienie słoneczne nie zaszkodziły jej.

Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu do koszenia jest bardzo ważny. Rodzaj kosiarki należy dopasować do wielkości terenu trawnika, jego ukształtowania oraz wyposażenia w źródła zasilania. Należy pamiętać, że im teren koszenia jest większy, tym potrzebny jest mocniejszy sprzęt. Kosiarka powinna być także wygodna w użytkowaniu. Dlatego, jeżeli jest taka możliwość, przed zakupem najlepiej sprawdzić urządzenie osobiście.

Kosiarki elektryczne

Poleca się je do koszenia niewielkich powierzchni trawnika. Są zasilane prądem, wymagają więc dostępu do źródeł zasilania w niewielkiej odległości od pracującego urządzenia (chyba, że zastosujemy przedłużacz). Podczas pracy trzeba uważać na rozwinięty kabel, aby przez przypadek nie wjechać na niego ani go nie poplątać. Poza tym te kosiarki mają mniejszą moc od urządzeń spalinowych. Są jednak od nich tańsze i łatwiejsze w konserwacji. Poza tym są ciche i nie wydzielają spalin.

 

kosiarki elektryczne

Kosiarka elektryczna z oferty marki Gardena. www.gardena.pl

Kosiarki z akumulatorem

Posiadają wszystkie zalety kosiarki elektrycznej, jak również dają więcej swobody, gdyż dzięki akumulatorowi nie potrzebują kabla. Trzeba mieć jednak na uwadze, że akumulator trzeba co jakiś czas naładować, dlatego to również idealne urządzenie do koszenia niewielkich trawników. W przeciwnym razie trzeba robić przerwy na ładowanie akumulatora lub kupić zapasowy.

 

kosiarki akumulatorowe

Kosiarka akumulatorowa Collector 140 AE (z 40-litrowym koszem na trawę) marki Stiga. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na skoszenie 350 mkw trawnika. www.stiga.pl

Kosiarki spalinowe

Są głośne, spaliny wydzielają nieprzyjemny zapach i są droższe od elektrycznych, ale mają o wiele więcej mocy. Świetnie poradzą sobie z trawnikiem na większej powierzchni oraz tym bardziej zaniedbanym. W trakcie pracy nie trzeba martwić się o leżący kabel czy ładowanie akumulatora. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na wielkość kół. Dobrze żeby tylne były większe. Niektóre urządzenia mają dodatkowy napęd – dzięki niemu wysiłek włożymy jedynie w zmianę kierunku jazdy lub jej spowalnianie. Przy sporych spadkach terenu warto wybrać model na nierówny teren.

 

kosiarki spalinowe

Kosiarka spalinowa marki Scheppach, polecana do trawników o powierzchni do 3 000 mkw. www.langelukaszuk.pl

Podkaszarki

Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie wiedzie kosiarka lub trudno nią manewrować, a więc przy krawężnikach, murkach, pomiędzy krzewami czy wokół drzew, a także na terenie ze spadkiem. Mogą być zasilane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Elektryczne są lżejsze i bardziej ciche, ale tak jak w przypadku kosiarek elektrycznych, konieczne jest doprowadzenie kabla z prądem. Podczas pracy trzeba więc zachować ostrożność.

 

 

podkaszarki

Podkaszarka z oferty sieci Jula. www.jula.pl

 

Traktorki koszące

To najlepsze urządzenia do koszenia dużych powierzchni trawiastych. Świetnie poradzą sobie nawet z kilkuhektarową łąką. Duża moc i wytrzymałość maszyny pozwala na wielogodzinne działanie. Poza tym są bardzo wygodne, mają też wiele dodatkowych funkcji. Praca nimi to przyjemność. Są jednak drogie i duże. Decydując się na zakup takiego urządzenia, trzeba przewidzieć dla niego odpowiednie pomieszczenie, w którym będzie przechowywane.

 

traktorki koszące

Traktorek koszący dostępny w marketach Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

 

Roboty koszące

Jaką wybrać kosiarkę do trawy gdy nie mamy za bardzo czasu na ciągłe bieganie z nią po trawniku? W tym przypadku idealnym urządzeniem będzie robot koszący. Zapewnia utrzymanie stałej wysokości trawnika, a także poprawia jego kondycję. Pracuje regularnie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dzięki częstemu koszeniu, ścina drobne przyrosty trawy, której ścinki spadają na glebę, zamieniając się w organiczny nawóz bogaty w azot. Trawa lepiej się krzewi i zadarnia glebę, przez co chwasty mają mniejszą szansę aby w niej wyrosnąć. Co więcej, np. roboty z oferty Husqvarny wyposażone są w czujnik pogody, który dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych, odpowiednio go skracając w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie tak intensywnie. Potrafią także wyrównać różnice w wysokości murawy, kosząc po spirali w miejscu, gdzie wykryją wyższą trawę. Mogą kosić zarówno na płaskim terenie jak i zróżnicowanym. Swobodnie pokonują wąskie przejścia. Świetnie dają sobie radę ze średniej wielkości trawnikami. Dzięki pracy robota zyskujemy ok. kilku godzin wolnego czasu w tygodniu. Są jednak drogie i o ich zakupie warto pomyśleć już na etapie zakładania ogrodu. Unikniemy wtedy dodatkowych prac związanych np. z podkaszaniem krawężników czy wyższych ograniczników rabat (na potrzeby robota koszącego wszelkie krawężniki powinny znajdować się na wysokości trawnika).

 

Jaką wybrać kosiarkę

robot koszący z oferty marki Husqvarna. www.husqvarna.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

2 komentarze

franekreply
Czerwiec 21, 2021 12:43 pm

Praktyczne info

Magdalena Ćwikłareply
Czerwiec 23, 2021 6:57 am

Cieszę się, że okazało się dla Ciebie przydatne:)

Dodaj komentarz

Instagram