Jaki wybrać kwietnik na rośliny?

To produkt funkcjonalny i obecnie bardzo modny. Odpowiednio dopasowany kwietnik na rośliny będzie stanowił miłą dla oka dekorację. Jakie są jego zalety i jaki wybrać model?

Rośliny przede wszystkim dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Działają uspokajająco i redukują stres. Mają zbawienny wpływ na mikroklimat panujący w pomieszczeniu. Pełnią również funkcję dekoracyjną. Warto je więc odpowiednio wyeksponować. Do tego celu znakomicie nadadzą się kwietniki.

 

kwietnik wiszący na trzy doniczki

Triflora marki Umbra to metalowy kwietnik wiszący z trzema doniczkami wykonanymi z melaniny. Można go mocować do sufitu lub ściany. www.garneczki.pl

 

Zalety kwietników

Kwietniki na rośliny są atrakcyjne wizualnie. Wyglądają lekko, nie przytłaczają więc wnętrza, za to robi się w nim przytulnie. Ich stylistyka jest na tyle zróżnicowana i bogata, że znakomicie wpiszą się w każdy styl. Zajmują też niewiele miejsca. To świetna alternatywa dla tradycyjnych ozdób i bibelotów. Poza tym kwietniki są mobilne. W razie potrzeby łatwo je przestawić w inne miejsce. W sprzedaży najczęściej można dostać produkty wykonane z metalu, drewna, ceramiki, różnych plecionek , bambusu, skóry lub tworzyw sztucznych.

 

kwietniki stojące

Kwietniki z oferty sklepu Fabryka Form. www.fabrykaform.pl

 

Dlaczego warto uprawiać rośliny w kwietnikach?

Dzięki nim rośliny prezentują się elegancko i są dobrze widoczne. Odpowiednio dobrany kwietnik będzie tworzył wraz z rosnącą w nim rośliną piękną dekorację. Nie wolno jednak zapominać o zaletach, jakie zyskuje sama roślina. Przede wszystkim kwietnik zapewnia roślinom równomierny dostęp do światła. Chroni je również przed ewentualnym atakiem zwierząt domowych, utrudnia także małym dzieciom dostęp do liści i ziemi, ale nie tylko. Zdecydowana większość roślin nie lubi być dotykana. Te ustawione np. na regałach z książkami czy półkach z bibelotami są narażone na dotykanie ich za każdym razem gdy chcemy sięgnąć po jakąś książkę, puzderko czy inny drobiazg bądź chcemy zetrzeć kurz. Kwietnik na rośliny zapewnia im pewną izolację i spokój.

 

kwietniki wiszące z plecionek

Wiszące kwietniki wykonane z naturalnych plecionek. www.agatameble.pl

 

W jaki sposób dobrać odpowiedni kwietnik do rośliny

W zależności od gatunku, rośliny mają różne preferencje dotyczące oświetlenia, potrzebnej przestrzeni, wielkości donicy. Rodzaj kwietnika należy dopasować właśnie do tych potrzeb. Wysokie kwietniki na nóżkach będą odpowiednie dla gatunków przewisających. Z kolei niskie – dla roślin wyższych. Te o długich pędach i pnące najlepiej zaprezentują się w modelach kwietników przytwierdzanych do ściany lub wiszących. Pozostaje jeszcze decyzja czy to ma być kwietnik na jedną roślinę czy kilka.

 

kwietnik na rośliny

Wiszące doniczki duńskiej marki Hübsch. www.bonami.pl

 

Pojedyncze kwietniki stojące

To idealny sposób, aby wyeksponować jedną efektowną roślinę np. o ciekawym ubarwieniu liści. Zajmuje niewiele miejsca, więc taki kwietnik na rośliny świetnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Jego wysokość należy dobrać do wielkości rośliny. Mniejszy okaz o kulistym bądź lekko przewisającym pokroju bardzo ładnie będzie prezentował się w kwietniku na wyższych nóżkach. Im roślina większa i wyższa, tym kwietnik powinien być niższy, aby zachować odpowiednie proporcje. Duże rośliny jak np. bananowce czy wysokie palmy nie potrzebują kwietników. Wystarczy im dekoracyjna donica ustawiona np. na niskiej platformie/podstawce z kółkami, dzięki czemu roślinę będzie można łatwo przesunąć podczas sprzątania.

 

kwietnik stojący na rośliny

Kwietnik stojący z oferty Westwing. www.westwing.pl

 

Kwietniki mieszczące kilka roślin

W sprzedaży dostępne są różne modele kwietników w zależności w jaki sposób rośliny mają być na nim ustawione. Obecnie bardzo modne są kwietniki przypominające skrzynki na nóżkach. Są przystosowane do uprawy kilku roślin w jednej donicy. W takich kwietnikach, ze względu na uprawę roślin w jednej donicy, należy uprawiać gatunki o podobnych wymaganiach glebowych i wodnych lub takie same gatunki.

 

Kwietnik na kilka roślin

Kwietnik Marsylia dostępny jest w różnych wysokościach. www.leroymerlin.pl

 

Bardzo popularne są kwietniki, które zapewniają każdej roślinie oddzielne miejsce. Mogą tworzyć one platformę na której są wydzielone miejsca na poszczególne doniczki. Tego typu kwietniki idealnie sprawdzą się do uprawy niskich roślin i sukulentów.

Zdecydowanie bardziej popularne są modele wielopoziomowe. Ustawienie donic na różnych poziomach zapewnia kwiatom potrzebną do wzrostu przestrzeń. Tego typu kwietnik na rośliny gwarantuje im także dostęp do światła, gdyż nie stoją jedna obok drugiej w zbitej masie. Nie muszą więc o nie walczyć. Są również lepiej wyeksponowane.

 

kwietnik na kilka roślin

Metalowy kwietnik Tillo polskiej marki Bujnie. Boczne skrzydełka są ruchome. www.mebloscenka.pl

 

Kwietniki na rośliny mogą przybierać różne ciekawe kształty i formy. Interesującą propozycją są np. te przypominające drabiny. Na każdym stopniu może zawisnąć lub stanąć roślina.

 

kwietnik w kształcie drabiny

Kwietnik z doniczkami na pięć roślin. Mocuje się go do ściany. www.ikea.pl

 

Kwietniki wiszące

Są obecnie szalenie modne. Szczególnie popularne są makramy wykonywane ze sznurków czy włóczek. W nowoczesnych wnętrzach świetnie odnajdują się kwietniki ze stali malowanej proszkowo. Taki kwietnik na rośliny to idealny model do uprawy gatunków o długich, przewisających pędach, aby mogły swobodnie rosnąć.

 

kwietniki makramy

Kwietniki wyplatane ze sznurka. www.vox.pl

 

Kwietniki ścienne

Po latach przerwy kwietniki wiszące mocowane do ściany wracają do łask. Modne są szczególnie te o minimalistycznej, czystej formie. Zazwyczaj wykonywane są ze stali malowanej proszkowo. Najbardziej popularne są kwietniki mieszczące od jednej do trzech roślin.

 

kwietnik ścienny

Geometryczny kwietnik ścienny z linii shape it!, oddający strukturę plastra miodu. www.pakamera.pl

 

W sprzedaży dostępne są także kwietniki modułowe, z przygotowanym miejscem na większą ilość roślin. Tego typu modele jak np. ten widoczny na zdjęciu poniżej, można zestawiać ze sobą po kilka tworząc zielone ściany. To idealne rozwiązanie polecane do dużych mieszkań lub wnętrz komercyjnych.

 

kwietniki modułowe

Kolekcja kwietników M:OD składa się z 3 modułów, które można ze sobą dowolnie zestawiać tworząc z nich geometryczne wzory. www.euforma.pl

 

Nietuzinkowe rozwiązania

Miłośnicy flory z pewnością wykorzystają każdy skrawek miejsca, aby móc postawić na nim kolejną roślinę. Producenci wychodzą naprzeciw i proponują coraz bardziej interesujące i nietuzinkowe rozwiązania. Ciekawy produkt wprowadziła marka USM. Są to regały ze specjalnymi miejscami na doniczki, aby uprawa roślin w domu mogła zajmować jeszcze więcej miejsca.

 

regał na rośliny

Regał marki USM przystosowany do uprawy roślin. www.mood-design.pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram