Jesienne rabaty

Piękne, malownicze rabaty, atrakcyjne o każdej porze roku to marzenie niejednego posiadacza ogrodu. Jakie gatunki wybrać, aby kompozycja była atrakcyjna również jesienią?

Współczesne rabaty są kwintesencją angielskiego stylu sztuki ogrodniczej. Dzięki nim można wprowadzić do ogrodu wiele gatunków roślin i uzyskać wspaniały efekt wielobarwności, zmieniający się w wraz z porami roku. Jednak dopiero na początku XX wieku zaczęły się pojawiać piękne, wysmakowane i przemyślane rabaty. Duży wkład w ich rozwój i wygląd wniosła Gertrude Jekyll. Ta angielska architekt krajobrazu i autorka 15 pozycji książkowych oraz ponad 1000 artykułów na temat ogrodów pokazała w jaki sposób można wykorzystać nie tylko kwiaty, ale również trawy, fakturę liści i łodyg, a także pokrój roślin. Dalszy rozwój rabat stał się również możliwy dzięki importowi różnych gatunków roślin oraz hodowli gatunków mieszańcowych.

Atrakcyjna rabata

Tworząc rabatę należy zadbać o to, aby nadać jej wyrazisty charakter. Można to osiągnąć poprzez mocne zaakcentowanie stylu oraz poprzez określony dobór roślin. Podstawą kompozycji może być np. kolorystyka roślin. Powinna cechować ją także równowaga, aby o każdej porze roku była atrakcyjna – zarówno wiosną, latem, jesienią, jak również zimą. Dlatego podczas tworzenia bardzo ważna jest znajomość cyklów życiowych poszczególnych gatunków. Dobierając rośliny koniecznie należy zwrócić uwagę także na pokrój roślin, które chcemy posadzić oraz do jakiej wysokości mogą urosnąć. Bardzo ważne są także potrzeby roślin, aby móc zapewnić im optymalne warunki rozwoju (rodzaj gleby, jej odczyn, wilgotność, nasłonecznienie).

 

 

Astry górą

Trudno sobie wyobrazić obficie kwitnący i pełen wdzięku ogród jesienią bez astrów. Liczą one aż 600 gatunków, z czego najbardziej popularne są właśnie te jesienne. Możemy wybrać niskie lub wysokie, w różnych odcieniach fioletów, róży i niebieskości. Wszystkie lubią słoneczne stanowiska. Świetnie komponują się np. z rozchodnikiem wielkim, miskantami, jeżówkami.

 

 

Dostojne dalie

Na jesiennej rabacie nie może również zabraknąć dalii. Ze względu na wysokość tych kwiatów (ok. 100 cm i więcej) sadzimy je z tyłu rabaty. Będą stanowiły piękne tło dla innych, niższych roślin. Również preferują słoneczne stanowiska, dlatego dobrze będą się czuły z astrami np. novae-angliae, chryzantemami czy niższymi krzewami.

 

 

Zawsze piękna

Niektóre z roślin, nawet gdy już przekwitną, nadal są atrakcyjne. Niekwestionowaną królową przekwitniętych kwiatostanów jest hortensja. Pięknie prezentuje się na każdym etapie kwitnięcia, co można zauważyć na zdjęciach załączonej galerii:

 

 

Urok zaschniętych kwiatów

Choć nie tak okazałe jak hortensja, ale bardzo ciekawie wyglądają przekwitnięte kwiaty jeżówki. Nie ścinamy ich po przekwitnięciu, chyba że chcemy wydobyć z nich nasiona. Takie przekwitnięte kwiaty bardzo ładnie komponują się z trawami. Rabata zyskuje inny wymiar.

 

 

Pięknie przebarwiające się liście

Rabatę tworzą nie tylko byliny, rośliny cebulowe, bulwiaste czy jednoroczne. Warto posadzić na niej krzewy, oczywiście te o mniejszych rozmiarach. Jesienią wspaniale zaprezentują się te o pięknie przebarwiających się liściach, jak np. trzmielina oskrzydlona. Bardzo ładnie będzie wyglądała zarówno w towarzystwie bylin jak i traw. Na zdjęciu z kolei na drugim planie widoczna jest fotergilla, która dopiera zaczyna przybierać jesienne barwy.

 

 

Dekoracyjne trawy

Całość kompozycji dopełnią trawy ozdobne. Latem tworzą jedynie zielone uzupełnienie dla kwitnących roślin. Ich urok zaczyna wydobywać się dopiero jesienią, by w pewnym momencie przejąć dowodzenie. Pięknie uzupełniają się nawzajem, ale bardzo ładnie komponują się również z astrami, hortensjami oraz krzewami o atrakcyjnym jesiennym zabarwieniu liści.

 

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

 

2 komentarze

Ogrodolandiareply
Wrzesień 19, 2023 8:43 pm

Podczas zakładania rabaty oczywiście ważne są potrzeby roślin, ale również ich odpowiedni dobór kolorystyczny, wedle uznania 🙂 Nam szczególnie przypadły do gustu rabaty bylinowe, są cudowne!

adminreply
Wrzesień 20, 2023 9:18 am

Tak, są piękne! Byliny warto łączyć z trawami ozdobnymi. Dłużej będą atrakcyjne:)

Dodaj komentarz

Instagram