Jesienne sadzenie drzew i krzewów

Jesień to idealna pora na sadzenie drzew i krzewów bez bryły korzeniowej. Dlaczego jest to właściwy termin i jakie gatunki warto sadzić w tym czasie?

Początek listopada to dobry termin na jesienne sadzenie drzew i krzewów. Gleba jest wtedy dostatecznie wilgotna i rośliny przyjmują się łatwo i szybko. Przed nastaniem mrozów zdążą się aklimatyzować oraz częściowo zregenerować uszkodzone w czasie wykopywania korzenie i wytworzą nowe. A gdy przyjdzie wiosna, wcześniej rozpoczną wegetację i wzrost.

Szpadel do prac w ogrodzie marki Juco. www.juco.com.pl

Co sadzimy jesienią

Późną jesienią sadzimy drzewa i krzewy, które zrzucają liście na zimę i są sprzedawane bez bryły korzeniowej. To znaczy, że ich korzenie są gołe. Rośliny te zwykle nie mają też już liści, gdyż zakończyły okres wegetacji. Zwykle można kupić je taniej niż te z bryłą (czyli w donicach), dlatego w takiej formie warto kupować zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy zakupić większą ilość roślin.

W tym czasie możemy sadzić różne gatunki drzew, takie jak brzozy, dęby, jarząby, klony czy lipy. Można sadzić też drzewka owocowe oraz krzewy.

Drzewka powinny mieć prosty pień i uformowaną koronę, a krzewy – równomiernie rozgałęzione pędy. Przed zakupem sprawdzamy również stan korzeni. Powinny być zdrowe i nieuszkodzone.

 

Przygotowanie podłoża i rośliny do sadzenia

Zanim posadzimy roślinę, należy sprawdzić czy jej korzenie są zdrowe. Te, które są chore bądź połamane, obcinamy ostrym sekatorem. Następnie wstawiamy ją do wiadra z wodą, aby mogła się napoić. W tym czasie, w miejscu, w którym roślina zostanie posadzona, najpierw usuwamy chwasty i ew. ściągamy darń. Po oczyszczeniu gleby wykopujemy dołek. Powinien być dwa razy większy od szerokości systemu korzeniowego rośliny. Jeżeli gleba jest słaba, wzbogacamy ją kompostem w proporcji 1:1 lub obornikiem (5-10 l/mkw).

Ze względu na brak bryły, korzenie takich roślin dość szybko wysuszają się, dlatego nie można odkładać sadzenia w czasie. Najlepiej zrobić to zaraz po ich zakupie. Jeżeli czynność tę musimy odwlec np. o kilka dni, zadołujmy rośliny w cienistym miejscu.

 

narzędzia do jesiennych prac w ogrodzie

Grabie wachlarzowe do usuwania liści, ściętej trawy, filcu i innych odpadów ogrodowych. Umożliwiają zmianę zakresu pracy od 35 do 52 cm. www.gardena.pl

 

Sadzenie roślin

W listopadzie nie doskwiera już upał, ale na jesienne sadzenie drzew i krzewów warto wybrać pochmurny i mglisty dzień. Takich prac należy unikać natomiast przy dużym wietrze i bardzo słonecznej pogodzie.

Roślinę umieszczamy w dołku tak, aby luźno mieściły się w nim jej korzenie. Nie można ich podwijać ani łamać. Należy zwrócić również uwagę na głębokość sadzenia. W przypadku drzewek, szyjka korzeniowa (czyli miejsce pomiędzy korzeniami a pniem) powinna być odkryta. W tym miejscu kora jest delikatna i jeżeli zakryjemy to miejsce ziemią, może zacząć gnić, przez co drzewko stanie się podatne na choroby grzybowe i fizjologiczne. Gy posadzimy roślinę zbyt płytko, może stać się mniej odporna na mróz i wiatr. Poza tym może mieć gorszy dostęp do składników pokarmowych i wody.

Korzenie przysypujemy ziemią etapami i zagęszczamy ją, natomiast po całkowitym zasypaniu, mocno ugniatamy, aby roślina trzymała się stabilnie. Na koniec roślinę intensywnie podlewamy. Jesienią wokół rośliny nie formujemy miski tylko kopczyk.

 

jesienne sadzenie drzew i krzewów

Do sadzenia większych roślin używamy szpadla. www.fiskars.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram