kompozycje wiosenne na balkon

fot. thejoyofplants.co.uk, stylizacja Elize Eveleens – Klimprodukties

Kompozycje wiosenne na balkon

Są radosne, kolorowe, energetyczne. Kompozycje wiosenne na balkon zdecydowanie poprawią nastrój. Wystarczy na nie spojrzeć.

Pierwsze rośliny doniczkowe, które w sezonie pojawiają się na balkonie budzą w nas wyjątkowe emocje. Świeża soczysta zieleń roślin cebulowych oraz nietuzinkowe piękno ich kwiatów są nam bardzo bliskie. Ich widok sprawia radość, emanuje optymizmem. Dlatego szczególnie teraz, gdy jest nam ciężko, targają nami emocje, czujemy się sfrustrowani i zmęczeni, starajmy się otaczać pięknymi, kolorowymi i pachnącymi kwiatami. Ich radosne kolory dobrze wpływają na naszą psychikę. Poprawiają nastrój, sprzyjają optymistycznym myślom.

kwiaty wiosenne

Fot. Homebook.pl

Wielogatunkowa kompozycja

Po ciepłej i bezśnieżnej zimie mamy dość chłodną wiosnę. Nadal jest zbyt zimno na błogie przesiadywanie na balkonowym fotelu. Dlatego kompozycje wiosenne na balkon muszą być tak przygotowane, aby móc je podziwiać zarówno przebywając na zewnątrz mieszkania jak i w środku. Do wykonania dekoracji możemy wybrać jedną bądź kilka okazałych donic. Ustawiamy je tak, aby były doskonale widoczne przez okno. Dzięki temu, nawet w brzydki i zimny dzień będziemy mogli cieszyć się widokiem pięknych kwiatów. Ciekawy efekt osiągniemy tworząc wielogatunkowe kompozycje, jak widać na zdjęciu poniżej. Ich kolory uzupełniają się nawzajem, a różnorodność sprawia, że kompozycja dłużej będzie atrakcyjna. Gdy jedne kwiaty będą już przekwitały, inne dopiero zaczną się rozwijać.

dekoracja na balkon

Fot. Wilfried Overwater, stylizacja Elize Eveleens – Klimprodukties. thejoyofplants.co.uk

Moc cebulek

Szczególnie piękne kompozycje wiosenne na balkon tworzą rośliny cebulowe. Zniewalająco pachnące hiacynty, słoneczne narcyzy, energetyczne szafirki, smukłe tulipany. Wszystkie zachwycają, poprawiają nastrój. Do ich wyeksponowania może posłużyć np. nieużywany stół balkonowy. Po zakupie koniecznie należy je przesadzić do dekoracyjnych doniczek. Ustawiamy je dowolnie, aby utworzyły wesołą, wielokolorową dekorację.

rośliny cebulowe na balkonie

Fot. Saskia van Osnabruggen, stylizacja Judith Baehner. thejoyofplants.co.uk

Bratki w roli głównej

Bratki do wyjątkowe kwiaty. Ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Dostępne są niemal w każdym kolorze, różnych wielkościach kwiatów. Są bardzo łatwe w uprawie, znoszą nawet długotrwałe przesuszenie i kwitną niemal cały rok. Można je swobodnie łączyć z dowolnymi kwiatami sezonowymi, a także z bylinami. Na zdjęciu poniżej bardzo ciekawa kompozycja bratka wielkokwiatowego Black King o pięknych czarnych, atłasowych płatkach i żółtych środkach z delikatnymi granatowymi smużkami oraz niezapominajki. Niezapominajka rozjaśnia i dodaje niepowtarzalnego uroku temu zestawieniu. Takie kompozycje wiosenne na balkon wyglądają subtelnie i elegancko.

wiosenne kompozycje

Fot. M. Ćwikła

Można zdecydować się także na same bratki. Poniżej mniej oficjalna dekoracja. Do jej przygotowania można wykorzystać niemal każde wolne naczynie. Kolorowe miski, garnuszki czy filiżanki. Przed posadzeniem kwiatów należy jednak koniecznie wsypać na spód „doniczek” keramzyt lub żwirek, aby zapewnić roślinom drenaż. Zwykłe doniczki mają na spodzie otwór, przez który może odpłynąć nadmiar wody. Naczynia kuchenne nie mają go i po pewnym czasie kwiaty mogłyby zacząć gnić.

bratki na balkonie

Fot. Wilfried Overwater, stylizacja Elize Eveleens. thejoyofplants.co.uk

W sielskim klimacie

Na letnie kwiaty jest jeszcze zbyt wcześnie. Pelargonie, surfinie czy fuksje wystawiamy na balkon dopiero wtedy, gdy skończą się przymrozki. Są zbyt podatne na niskie temperatury i panujące obecnie niskie temperatury w nocy zniszczyłyby je. Dlatego decydując się na kompozycje wiosenne na balkon z udziałem pelargonii, musimy mieć się na baczności i w razie nadchodzących przymrozków schować je na noc do mieszkania.

Widoczna na zdjęciu poniżej dekoracja wygląda niezwykle urokliwie, wprowadza w sielski klimat. Osiągnięto ją dzięki odpowiedniemu doborowi roślin oraz starym, dekoracyjnym puszkom. Metal pod wpływem wilgoci ulega korozji, dlatego przed posadzeniem, taką puszkę należy wyłożyć folią, następnie na dno wsypujemy keramzyt i sadzimy kwiaty.

wiosenne kwiaty na balkon

Fot. Pelargonium for Europe

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła i serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram