Lawenda

Jest niezwykle urokliwa, pachnąca i uwielbiana przez owady. Jak pielęgnować lawendę, żeby jak najdłużej móc cieszyć się widokiem jej kwiatów?

Widok pól lawendy na południu Europy jest zachwycający. Na szczęście w naszym klimacie też daje sobie radę. Wystarczy odpowiednie stanowisko oraz właściwa pielęgnacja i też możemy podziwiać jej wyjątkowy urok. Lawenda to roślina, którą z pewnością warto mieć w swoim ogrodzie.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Za co kochamy lawendę?

Lawenda ma regularny, kulisty pokrój i bardzo ładne, srebrzystoszare, wąskie i zimozielone łodyżki oraz ulistowienie. Pięknie wyróżnia się na tle innych roślin. Od czerwca do sierpnia pojawiają się kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany, w kolorze niebieskofioletowym do lila. Wyglądają niezwykle urokliwie, przez co stały się także ulubiony motywem wielu dekoracji w mieszkaniach. To wspaniała roślina dla zapylaczy. Uwielbiają ją owady. Na kwiatach lawendy można spotkać roje pszczół, motyle, trzmiele. Lawendowy miód jest bardzo aromatyczny i bogaty w smaku. Lawenda jest również bardzo ceniona za jej piękny aromat. Całe krzewinki lawendy wydzielają bardzo ładny, intensywny zapach, który zwiększa się podczas gorących, słonecznych dni, wiejącego wiatru oraz poprzez dotyk rośliny. Olejek pozyskiwany z lawendy można wykorzystywać do aromaterapii, od dawna stosuje się go także w kosmetyce. Z ususzonych kwiatów można tworzyć różne dekoracje, suche bukiety, woreczki zapachowe, a także herbatki czy mydełka.

 

Fot. Thejoyofplants.co.uk

 

Wymagania siedliskowe

Dla lawendy należy wybrać stanowisko nasłonecznione, ciepłe, do gorącego. W takim miejscu będzie lepiej kwitła oraz intensywniej pachniała. Gleba powinna być sucha do średnio wilgotnej oraz dobrze zdrenowana, wapienna, piaszczysta lub żwirowato-gliniasta. Lawenda dobrze rośnie na niezbyt żyznej glebie.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Podstawowe cięcie wykonujemy wiosną. Nadajemy roślinie kształt i pobudzamy ją do wzrostu. W tym celu skracamy zeszłoroczne gałązki (nie można dopuścić do nadmiernego zdrewnienia gałązek). Młode, słabo rozkrzewione rośliny przycinamy przynajmniej o połowę, aby wypuściły jak najwięcej nowych pędów u podstawy. Dzięki temu ich korona będzie gęsta. Przycinamy też chore, uszkodzone lub wybujałe gałązki.

Ścinamy także przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu zabiegowi, lawenda zakwitnie ponownie.

Wiosną rozkładamy wokół rośliny warstwę kompostu. Na zimę lawendę warto zabezpieczyć, aby nie przemarzła. W tym celu po pierwszych przymrozkach, gdy ziemia już zmarznie, obkładamy ją słomą lub suchymi liśćmi, a koronę – stroiszem.

 

 

 

Dobre miejsce

Lawendę sadzimy przede wszystkim w miejscach, w których przebywamy, aby ich piękny aromat umilał pobyt w ogrodzie. Delikatny dotyk pędów lawendy i podmuch powietrza tworzony przy przechodzeniu obok rośliny potęguje jej zapach. Dlatego najlepszym miejscem będzie obrzeże tarasu i placu wypoczynkowego, wzdłuż przejścia do furtki czy obwódki rabat. Pięknie komponuje się z różami.

 

Fot. Thejoyofplants.co.uk

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła, thejoyofplants.co.uk

Dodaj komentarz

Instagram