Ławka w ogrodzie

Ławka to jeden z najstarszych mebli ogrodowych. Można na niej spocząć na chwilę lub rozsiąść się wygodnie i podziwiać otaczający krajobraz. Ławka w ogrodzie to mebel dla każdego.

Dawniej w Polsce ławeczki ustawiano przed domem, by móc chwilę odpocząć w trakcie ciężkiej pracy, porozmawiać z sąsiadem. Takie zadanie pełni również dzisiaj. Siadamy na niej gdy chcemy na chwilę zapomnieć o trudach dnia, pokontemplować piękno przyrody czy z kimś porozmawiać. Ławka w ogrodzie to mebel wyjątkowy. Laurent Graff w książce Szczęśliwe dni pisze: „Człowiek siedzący na ławce nie należy już do rzeczywistości, a w każdym razie się od niej odcina. To proste siedzisko czyni zeń poetę i porusza jego horyzonty. Jeśli istnieje jakieś miejsce, które nie podlega tumultowi świata, jest nim właśnie ławka.”

Odpowiednio wyeksponowana będzie stanowiła również atrakcyjny element wyposażenia ogrodu.

Przykłady ławek ogrodowych w galerii:

  • Drewniana ławka z oferty sklepu Czerwona Maszyna. www.czerwonamaszyna.pl

Magiczne miejsce

Miejsce usytuowane w zacisznym ustroniu z pięknym widokiem na ogród to idealne miejsce na ustawienie ławki. Z tyłu możemy otoczyć ją zieloną ścianą roślin. W ten sposób stworzymy przyjemne i przytulne miejsce wypoczynku. Idealnie nadadzą się do tego celu krzewy i byliny. Wybierając pachnące gatunki dodatkowo umilimy sobie odpoczynek wdychając upojne aromaty roślin. Mogą to być np. lilaki, jaśminowce, piwonie, lawenda, róże, lilie, maciejka… Możemy postawić również niewielki trejaż, który obsadzimy pnączami. Pamiętać należy jednak, aby rośliny nie rosły zbyt blisko ławki – nie powinny jej zasłaniać ani zarastać.

Ławka w ogrodzie powinna zostać ustawiona w miejscu, z którego roztacza się ładny widok. Może to być piękna rabata bylin, oczko wodne, łąka kwietna, dalszy plan ogrodu lub krajobraz wychodzący poza niego. Możemy ją również ustawić wszędzie tam, gdzie nie zmieści się stół i obszerne fotele. Efektowny model można ustawić samodzielnie, np. na łące kwietnej lub pod rozłożystym drzewem, aby z każdej strony była widoczna.

Dodaj komentarz

Instagram