Loftowe wnętrze na krakowskiej dzielnicy Krowodrza
Neutralna paleta kolorów, wysokie sufity, otwarta przestrzeń i sypialnia na stalowej antresoli, a do tego grzejniki w stylu vintage. Tak prezentuje się 55-metrowe mieszkanie zlokalizowane w starym lofcie na krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Architekt Magdalena Załoga z pracowni Lokal Studio inspirowała się charakterystycznymi dla tej okolicy stalowymi konstrukcjami. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem i został doceniony w konkursie VASCO Integracja.
Aranżacja mieszkania dla młodego, energicznego studenta wymagała niekonwencjonalnego podejścia. Tym bardziej, że lokal położony w starym lofcie o ponad 4-metrowej wysokości, musiał stać się w pełni funkcjonalnym wnętrzem z wydzieloną strefą do nauki i wypoczynku. Architekt Magdalena Załoga podeszła do tematu odważnie, proponując inwestorowi koncepcję inspirowaną lokalizacją oraz historią budynku.
Odpowiednio wydzielona przestrzeń
Jedynym osobnym pomieszczeniem w tym nietuzinkowym mieszkaniu jest łazienka. W pozostałej, otwartej części ulokowano salon połączony z aneksem kuchennym oraz sypialnię. Niestandardowa wysokość pomieszczenia pozwoliła na wydzielenie strefy prywatnej na stalowej antresoli. Swoje miejsce znalazło tam drewniane łóżko, półki na książki oraz biurko.
Loftowy charakter wnętrza podkreśla surowy, betonowy sufit, a także oszczędna kolorystyka. Dominującą, czarno-białą paletę przełamuje pastelowozielona lodówka SMEG oraz akcenty naturalnego drewna.
Dekoracje i dodatki w stylu retro
Industrialna stylistyka kładzie nacisk na funkcjonalność, szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań. Tej zasady trzymała się również arch. Magdalena Załoga, ograniczając do minimum wszelkie dodatki. Dekoracyjną rolę przejęły takie elementy wystroju, jak stylizowane oprawy oświetleniowe oraz widoczne elementy instalacji elektrycznej.
Niewątpliwą ozdobę wnętrza stanowią także żeberkowe grzejniki firmy VASCO Group. Wykonane ze stali pokrytej bezbarwnym lakierem pięknie dopełniają charakter mieszkania. Forma i proporcje stylizowanego na retro modelu Vintage 50 doskonale współgrają z czarną konstrukcją regałów i antresoli, a także z innymi elementami wykończeniowymi.
Biel, czerń i metal
Grzejnik Vintage 50 odnajdziemy też w łazience, konsekwentnie utrzymanej w surowej stylistyce. Białe kafelki, motyw szachownicy na podłodze oraz wyraziste, czarne dodatki w postaci szafki pod umywalkę, armatury i grzejnika tworzą spójną koncepcję, harmonizującą z industrialnym stylem mieszkania.
Projekt Magdaleny Załogi zdobył pierwszą nagrodę w kategorii realizacja 11. edycji konkursu VASCO Integracja. Celem konkursu jest wybór i promocja najlepszych projektów wnętrz, w których zostały zastosowane grzejniki dekoracyjne VASCO. Choć od realizacji krakowskiego loftu minęło kilka lat, surowa industrialna estetyka wzbogacona elementami retro nie straciła nic ze swojej siły – wciąż pozostaje aktualna i pełna wyrazu.
Projektanci: Magdalena Załoga
Powierzchnia mieszkania: 55 m2
Zdjęcia: Ayuko Studio
Źródło: Vasco