Sadzenie tulipanów – kiedy, gdzie i jak sadzić cebulki

Bajecznie kolorowe, pełne tulipanów rabaty wyglądają zjawiskowo. Aby móc cieszyć się ich pięknem wiosną, trzeba je posadzić już teraz – w październiku, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzenie tulipanów jest bardzo proste.

Tulipany niepodzielnie królują w wiosennych ogrodach. Tworzą piękne, wielobarwne i ciekawe rabaty. Różnią się między sobą wielkością, terminem kwitnienia, wyglądem i kolorami kwiatów oraz liści. Ta ogromna różnorodność daje szerokie możliwości zastosowania. Dlatego zanim rozpoczniemy sadzenie tulipanów, warto zastanowić się jakie wybrać odmiany i w jakich miejscach w ogrodzie zaprezentują się najlepiej.

 

Keukenhof2021

Źródło: iBulb

Gdzie posadzić tulipany

To rośliny, które potrzebują dużo słońca – wtedy będą dobrze rosły i ładnie kwitły. W zacienionych miejscach wytworzą gorsze kwiaty, a ich łodygi będą wyciągały się nadmiernie do słońca. Unikamy więc stanowisk północnych oraz zacienionych roślinami iglastymi. Można je natomiast sadzić pod drzewami liściastymi, gdyż te, zanim w pełni się obudzą i zacienią powierzchnię pod koroną, tulipany zdążą już przekwitnąć.

Tulipany lubią żyzną i przepuszczalną glebę, która nie zatrzymuje wody. Źle natomiast znoszą gliniastą. Zanim rozpoczniemy sadzenie tulipanów, warto ją przekopać i spulchnić oraz usunąć chwasty. Warto wzbogacić ją ziemią kompostową.

 

tulipany w donicach

Źródło: iBulb

Sadzenie tulipanów w grupach

Tulipany najlepiej prezentują się w grupach. Ich wielkość zależy od powierzchni, którą dysponujemy oraz efektu jaki chcemy osiągnąć. Sadząc je na rabacie, na której rosną już byliny, tworzymy niewielkie, o nieregularnych kształtach grupki, liczące po kilka – kilkanaście sztuk z danej odmiany. Unikamy sadzenia w rzędach!

 

fioletowe tulipany

Fot. M. Ćwikła

 

 

Przy większych nasadzeniach możemy puścić wodze fantazji i tworzyć z nich malownicze kobierce. Bardzo efektownie będą wyglądały w dużych jednokolorowych grupach. Takie rabaty wspaniale zaprezentują sią w dużych ogrodach.

 

łan tulipanów

Źródło: iBulb

Kolorowe kobierce

Innym sposobem wyeksponowania dużej rabaty z tulipanami jest mieszanie ze sobą różnych odmian. W tym celu sadzenie tulipanów rozpoczynamy od umieszczenia wszystkich cebul w jednym pojemniku. Następnie sadzimy je losowo. W ten sposób powstanie bardzo efektowny dywan kwiatów. Jakie kolory wybrać do takiej mieszanki? Możemy postawić na różnorodność jak widać na zdjęciu poniżej.

 

kolorowe tulipany

Źródło: iBulb

 

Bardzo eleganckie zestawienie będą tworzyły też tulipany z jednej grupy kolorystycznej, ale w różnych odcieniach, a także te w pastelowych kolorach. Pomiędzy nimi można posadzić inne rośliny cebulowe jak np. narcyzy czy hiacynty – również dobrane pod kolor.

 

różnokolorowe tulipany

Źródło: iBulb

 

Dobre towarzystwo

Ze względu na bogatą różnorodność, tulipany pięknie prezentują się we własnym towarzystwie. Bardzo efektownie będą wyglądały także w połączeniu z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną, jak np. narcyzami, hiacyntami czy szafirkami. Zanim jednak kupimy cebulki i rozpoczniemy sadzenie tulipanów, należy zaplanować ich dobór kolorystyczny, aby współgrał z innymi roślinami.

 

rabata z tulipanami

Źródło: iBulb

 

Cebulki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Cebulki tulipanów muszą być zdrowe i jędrne. Mają mieć gładką, bez żadnych uszkodzeń, ani pęknięć łuskę. Nie należy kupować zwiędniętych, pokaleczonych, przebarwionych czy z oznakami chorób. Nie mogą mieć też widocznych małych korzonków czy wyrastających liści!

 

cebulki tulipanów

Źródło: iBulb

 

Termin sadzenia tulipanów

Tulipany można sadzić już w drugiej połowie września, jednak najlepszym terminem jest październik. Cebulki muszą się ukorzenić zanim przyjdzie zima, ale nie powinny wypuścić liści. Stąd tak późny termin. Zakupione cebulki najlepiej sadzić od razu. Jeżeli jednak konieczne jest ich przetrzymanie, umieszczamy je w przewiewnym pojemniku i przesypujemy suchym piaskiem lub trocinami i przenosimy do piwnicy.

 

cebulki tulipanów

Tulipany z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

 

Sadzenie cebulek krok po kroku

Sadzenie tulipanów rozpoczynamy przez przygotowanie podłoża. Usuwamy chwasty, dodajemy ziemi kompostowej i przekopujemy ją z podłożem. Rozdrabniamy grudki ziemi i wyrównujemy teren. Następnie układamy cebulki w odległości 10-15 cm od siebie i oceniamy przyszły wygląd rabaty. Kolejny krok to przygotowanie dołków. Tulipany sadzimy na głębokość trzykrotnie większą niż wysokość cebulki. Im większe cebule, tym sadzi się je głębiej. Bardzo wygodnym urządzeniem do sadzenia jest sadzarka do cebul. Za jej pomocą szybko i łatwo wykrawamy w podłożu dołki dla każdej cebuli osobno. Wsadzamy cebulkę w dołek spiczastą końcówką do góry i przysypujemy ziemią. Na koniec lekko ją uklepujemy.

 

Sadzarka do cebul kwiatowych. www.gardena.pl

 

Rabatę w miejscu sadzenia można delikatnie wyrównać za pomocą grabek. Posadzone cebulki podlewamy wodą, a gdy nadejdą pierwsze mrozy ściółkujemy glebę liśćmi lub korą sosnową.

Miejsce, w którym zostały posadzone tulipany warto oznaczyć patyczkiem lub etykietką z nazwą.

 

Grabki do równania terenu na rabacie. www.fiskars.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram