Meble z technorattanu
Szturmem wkroczyły do ogrodów. Jakie są ich wady i zalety? Dlaczego meble z technorattanu stają się coraz bardziej popularne?
Naturalny rattan znany jest od bardzo dawna. Pierwsze meble z tego materiału robiono już w starożytności. Rattan powstaje z palm rotangowych, które są bardzo giętkie i w naturalnym środowisku pną się nawet do 240 m. Przerabiać je można nawet już po kilku dniach od ścięcia. Rattan jest bardzo elastyczny i odporny na większość uszkodzeń mechanicznych, a meble są lekkie, naturalne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Dlaczego więc coraz chętniej wybieramy meble z technorattanu? Rattan ma bowiem jedną podstawową wadę – ograniczoną trwałość.
Zalety technorattanu
Technorattan powstaje z wysokiej jakości włókien polietylenowych lub poliuretanu. Jest bardzo trwały, dzięki czemu meble służą latami. Charakteryzuje się również niezwykle dużą elastycznością. Dlatego jest bardzo wytrzymały zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i duże obciążenia. To materiał, który świetnie sprawdza się w polskich warunkach, ponieważ nie wchłania wody. Meble z technorattanu nie muszą być więc przykrywane czy chowane przed deszczem. Odporne są także na działanie promieniowania słonecznego. Nie blakną i nie pękają pod wpływem promieni UV, a także nie nagrzewają się. Technorattan łatwo utrzymać w czystości. Wykazuje też niezwykłą odporność na plamy. Do jego czyszczenia wystarczy woda i wilgotna szmatka lub myjka ciśnieniowa. Co ważne, nie wymaga impregnacji! Jest to materiał ekologiczny, który może być poddawany procesowi recyklingu, nie zawiera substancji toksycznych stanowiących zagrożenia dla użytkowników, a jego produkcja nie wpływa w znaczący sposób na środowisko naturalne.
Wady
Niestety meble z technorattanu są drogie, ale uwzględniając ich długowieczność i brak nakładów potrzebnych na konserwację, ich cena nie wydaje się już tak bardzo wysoka. Nie można ich również składać. Po sezonie trzeba więc na nie przeznaczyć znaczenie więcej miejsca niż na te z tworzywa czy drewna, ale ze względu na właściwości tego materiału, technorattan nie musi być chowany na zimę. Jeżeli nie mamy gdzie składować mebli ogrodowych – mogą przez całą zimę zostać na dworze. Nie można też zmienić samemu ich koloru. W razie, gdyby przyszła nam ochota na pomalowanie mebli na inny kolor, niestety nie będzie to możliwe. Otóż włókna technorattanu barwione są w masie i utrzymują nadany kolor przez cały okres przydatności.
Możliwości technorattanu
Różnorodność mebli z technorattanu jest bardzo duża. Materiał ten jest używany wszechstronnie do wyrobu sof, foteli, krzeseł, stołów, a nawet doniczek. Oryginalne meble są produkowane na metalowym stelażu, na którym ręcznie rozciągane są i przeplatane pojedyncze włókna.
Do wyrobu tych mebli stosuje się różne rodzaje plecionek jak np. płaskie, okrągłe i półokrągłe, zupełnie gładkie bądź szczotkowane.
Plecionki płaskie
Bardzo ciekawie prezentują się meble wykonane z plecionek rattanowych płaskich. Mogą być one różnej szerokości. Przy zakupie warto mieć na uwadze, że meble z grubszymi paskami będą droższe, ale też bardziej wytrzymałe na obciążenia, jak np. fotel widoczny na zdjęciu poniżej.
Plecionki okrągłe i półokrągłe
Meble wykonane w tej technologii do złudzenia przypominają naturalną wiklinę lub rattan. Niestety, im materiał lepiej imituje swój odpowiednik występujący w naturze, tym cena mebla będzie wyższa. Na zdjęciu poniżej widać meble wykonane z technorattanu o splocie okrągłym szczotkowanym.
Komfort użytkowania
Meble z technorattanu są bardzo wygodne, ale ze względu na odczuwalny splot, zazwyczaj sprzedawane są z poduszkami. Do ich wyrobu stosuje się tkaniny, które są odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, w tym deszcz i mocne promieniowanie słoneczne. Nie musimy się więc martwić, że namokną, wyblakną bądź zmienią kolor.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm