Modernizm we współczesnej odsłonie – klinkier SUNDOWN by Maja Ganszyniec od marki Paradyż

Klasyczna, modernistyczna „cegiełka” w kolorystyce wynikającej z natury oraz mocno osadzonej w historii architektury, stała się źródłem inspiracji nowej kolekcji klinkieru. Zróżnicowane struktury i odcienie dają szerokie możliwości aranżacyjne zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. SUNDOWN to hołd tradycji i czerwonej glinie, a także kontynuacja myśli towarzyszącej wdrożeniu klasycznych „gorsecików”. Kolejny projekt Mai Ganszyniec oraz Ceramiki Paradyż przywraca blask klinkierowym dekoracjom modernizmu, poprzez nadanie im bardzo współczesnego wymiaru.

Czerwona glina to jeden z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych materiałów używanych w budownictwie. To właśnie ona stała się punktem wyjścia dla kolejnego po Modernizm i Neve Creative projektu Ceramiki Paradyż ze studiem Mai Ganszyniec – kolekcji klinkieru SUNDOWN. Ten naturalny i ascetyczny surowiec od tysiącleci daje ogromne możliwości kreacyjne już po pierwszych procesach twórczych. Natomiast kolorystyka stosowana w modernistycznych obiektach różnych dekad XX w., nasuwa skojarzenie z przyrodą i nastrojem zachodzącego słońca. Właśnie w otoczeniu takich barw oraz odcieni, czujemy się naturalnie i komfortowo.
“W wielu miejscach w Polsce, również na Górnym Śląsku, skąd pochodzę, krajobraz poprzeplatany i urozmaicony jest tzw. gliniankami. Te wypełnione wodą zagłębienia w ziemi są wspomnieniem twórczej pracy ludzkich rąk – najpierw wybierania gliny, następnie formowania cegieł, ich wypalania, a w końcu wznoszenia okolicznych domów i innych budynków” – mówi Maja Ganszyniec.

 

 

Modernizm osadzony w tradycji

SUNDOWN by Maja Ganszyniec to hołd dla tradycyjnych surowców i metod wytwarzania materiałów budowlanych. Kolekcja jest mocno zakorzeniona w tradycji  – poprzez kolorystykę, formaty oraz rodzaje powierzchni.  Jej tradycyjny klimat umożliwia odrestaurowanie dawnych budynków oraz wnętrz i ponowne wprowadzenie do nich klasycznego klimatu, czy przedwojennego uroku. Jednak nowoczesne podejście do tego dobrze znanego surowca otwiera też sposobność do tworzenia zupełnie nowych i współczesnych projektów: aranżacji wnętrz, elewacji, małej architektury oraz miejsc użyteczności publicznej. Pozwala to przywrócić klinkier do dzisiejszych projektów architektonicznych oraz aranżacji.  

 

 

Tradycyjny wygląd, nowoczesna technologia

Do tradycyjnej aury kolekcji dodano najnowsze rozwiązania produkcyjne. Dzięki zastosowanej technologii prasowania pod ciśnieniem oraz zamknięciu wierzchniej warstwy impregnatem, klinkier nie wchłania wilgoci i jest mrozoodporny. Jest to wytrzymały i niezwykle odporny materiał, dlatego może odważnie wejść nie tylko do naszych wnętrz, ale również ozdobić elewacje budynków, budować tarasy, elementy ogrodowe, czy obudowy kominków. Poprzez wysokie parametry użytkowe, płytki klinkierowe są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich czyszczenie nie wymaga czasochłonnych czynności. Dzięki temu nawet po latach powierzchnie zachowują atrakcyjny wygląd. Natomiast wysokie właściwości antypoślizgowe zapewniają bezpieczeństwo przed ewentualnym poślizgnięciem i upadkiem.

 

 

Ogromne możliwości kompozycyjne

Klinkier SUNDOWN by Maja Ganszyniec jest doskonałym narzędziem dla architektów i projektantów do tworzenia wyjątkowych aranżacji. Umożliwiają to płytki w pięciu formatach: podłużnej cegiełki (24,5×6,6 cm), parapetu (24,5×13,5 cm), kwadratów (30×30 oraz 33×33 cm) i stopnicy z kapinosem (30×33 cm). W ponadczasowej oraz osadzonej w trendach kolorystyce pojawiają się: naturalny kolor czerwonej glinki (Terra), jasny i ciepły kolor surowej cegły (Cotto), klasyczna ochra (Sand), historyczna wiśnia (Marrone) oraz współczesna, ciemna zieleń (Tundra). Wszystkie odcienie są wyraźne i zdecydowane, ale nienachalnie podkreślają piękno tworzonych kompozycji i ich otoczenia. Natomiast zróżnicowana powierzchnia płytek pozwala dodatkowo na stworzenie intrygującej gry światła oraz urozmaicenie wybranych obszarów oryginalnymi fakturami. Obok naturalnego, gładkiego matu do dyspozycji jest również subtelna matowa struktura, delikatny i gładki błysk oraz zdecydowana, głęboka i błyszcząca struktura.

 

 

Uniwersalny materiał, jakim jest klinkier wraca w zupełnie nowej odsłonie. Tak różnorodna choć harmonijnie dobrana kolekcja pozwala na kreowanie prostych, stonowanych, nieco ascetycznych powierzchni, ale jednocześnie na pełne śmiałości i nieszablonowości projekty, wykorzystujące kontrastowe zestawienia powierzchni i faktur. Zgodnie z tym kluczem powstawać mogą piękne elewacje, naturalne wnętrza, bramy, halle, witryny, podwórza, tarasy domowe i hotelowe, wnętrza hoteli, SPA, restauracji i kawiarni, kominki, a nawet ogrody. Kolekcja SUNDOWN by Maja Ganszyniec to świeże spojrzenie na materiał znany od tysięcy lat, dający możliwość wykorzystania go w oryginalny i współczesny sposób, ale ceniący naturę i dziedzictwo ponadczasowego modernizmu.  

 

Źródło: Ceramika Paradyż

Dodaj komentarz

Instagram